Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać płeć kota? Jakie są charakterystyczne cechy kotek i kocurów?

Rozróżnianie płci u ssaków wydaje się prostym zadaniem. Jednak w przypadku kociąt, które nie mają dobrze rozwiniętych genitaliów, różnice nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Czym kierować się zatem choćby przy wyborze imienia dla swojego nowego pupila? Sprawdź, jak rozpoznać płeć kota.



Zajrzenie pod koci ogon to nie jedyny sposób na rozróżnienie płci. U kotów dymorfizm płciowy widoczny jest w wyglądzie zewnętrznym i w sposobie zachowania. Różnice te jednak niekiedy są bardzo subtelne, a przede wszystkim niedostrzegalne u najmłodszych osobników. Dlatego z największą pewnością płeć kota rozpoznać można w oparciu o znajomość budowy ich zewnętrznych narządów płciowych.

 

Jak rozpoznać płeć kota?

 

Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu?

Rozpoznanie płci u kociąt w chwili narodzin jest praktycznie niemożliwe. Genitalia maluchów nabierają kształtów dopiero parę tygodni później. Wówczas zauważyć można, że u niektórych osobników odbyt i ujście układu moczowo-płciowego niemal się stykają, a u innych są oddalone od siebie (u kilkutygodniowych kociąt – o około 1–1,3 cm). Pierwsze z nich to samiczki. Charakterystyczny jest także kształt wejścia do pochwy – zbliżony do pionowej kreski. U samczyków pomiędzy odbytem a owalnym ujściem układu moczowo-płciowego wyczuć można wypukłość – rozwijające się jądra. Przyjęło się rozróżniać płeć kociąt na zasadzie podobieństwa do dwóch znaków interpunkcyjnych – u kotek do średnika, a u kocurów do dwukropka. Różnice anatomiczne stają się wyraźnie widoczne u dorosłych osobników. Worek mosznowy u samców jest wyraźnie zaznaczony, a jego obecność sprawia, że odcinek pomiędzy odbytem a prąciem wynosi około 2,5 cm.

Przeczytaj również: Ruja u kota - objawy, przebieg

 

Czym różnią się dorosłe kotki i kocury?

Jak u wszystkich zwierząt, płeć kotów ma wpływ na budowę ich ciała, predyspozycje i zachowanie. Kocury są zwykle większe i masywniejsze od kotek. Samice są mniej umięśnione, mają mniejsze głowy, drobniejsze łapy, przez co wydawać się mogą smuklejsze i dłuższe od samców. Oczywiście zdarza się wiele wyjątków od tej reguły, więc budowa ciała nie może być czynnikiem rozstrzygającym przy rozróżnianiu płci. Z większym prawdopodobieństwem można określić ją na podstawie specyficznego umaszczenia. Sierść szylkretowa (czarno-ruda) lub calico (czarno-rudo-biała) występuje niemal wyłącznie u kotek. Tak umaszczone kocury zdarzają się bardzo rzadko i niemal zawsze są bezpłodne. Rzadkością są także rude samice – około 80% rudych kotów to samce.

Dojrzałe płciowo, wychodzące z domu kocury mogą znikać na wiele dni w poszukiwaniu samicy, której mogłyby przekazać swoje geny. Kotki zwykle chętniej trzymają się domu. Cechą typową dla samic jest także specyficzne zachowanie w okresie rui (wyraźne pobudzenie, miauczenie przypominające płacz dziecka, przyjmowanie charakterystycznej pozycji lordosis, częste ocieranie się o przedmioty). To czas, w którym kotka może znaczyć teren moczem, choć uznaje się tę czynność za domenę niewykastrowanych kocurów.



Płeć nie ma większego wpływu na temperament kotów. Przyjmuje się często, że samice są bardziej aktywne od samców, ale nie jest to regułą. Z płcią nie jest związany także stosunek kotów do człowieka – zarówno kotki, jak i kocury potrafią równie silnie przywiązać się do swojego opiekuna.

 

Płeć kota.

 

Jak zmieniają się koty po kastracji?

Po kastracji u kocurów worek mosznowy staje się mniej wyraźnie zarysowany, a wygląd zewnętrznych narządów płciowych kotek nie zmienia się. Kastracja likwiduje objawy popędu płciowego u kotów, więc modyfikuje także te spośród ich zachowań, które służą rozrodowi (np. znaczenie terenu). Zwierzęta bywają też nieco mniej aktywne niż przed zabiegiem i mają skłonność do przybierania na wadze. Z tego względu trzeba szczególnie dbać o ich dietę, dlatego bardzo wazne jest, aby wybrać wysokiej jakości karmę dla kota - najlepiej bezzbożową i mokrą. Wbrew obawom wielu kocich opiekunów kastracja nie zmienia natomiast osobowości ich podopiecznych.

 

 

Przeczytaj również: Kastracja a sterylizacja - czym się różnią te zabiegi?

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość