Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń śląski (Silesian horse), polska duma wśród koni

Koń śląski to koń znany od XIX wieku. Obecnie jest ich bardzo mało w Polsce, ale historia koni ze Śląska jest bardzo ciekawa. Rozróżniamy dwa typy koni śląskich, a każdy z typów ma inny potencjał. Zobacz, czym cechuje się koń ślązak.

 

 

Koń ślązak – historia

Konie śląskie zostały stworzone z myślą o pracy w rolnictwie. Ich hodowla rozpoczęła się w XIX wieku. Po II wojnie światowej podtrzymano tę rasę, jednak przy rozmnażaniu dodano geny koni oldenburskich. Ważnymi ośrodkami hodowlanymi były:
• Stado Ogierów w Koźlu
• Stado Ogierów w Książu

 

Koń śląski gniady.

 

Koń śląski – charakter

Te konie cechują się bardzo łagodnym usposobieniem, wydajnym oraz eleganckim chodem. Dobrze sprawdzają się w pracy fizycznej, a do tego chętnie pracującą z człowiekiem.

 

 

Wygląd koni śląskich

Należy rozróżnić dwa typy koni śląskich. Koń śląski starego typu i koń śląski nowego typu.
Koń śląski starego typu ma zbliżony kształt ciała do konia oldenburskiego. Ma dużą, kościstą głowę i garbonosy profil. Jego szyja jest długa, umięśniona, kłoda jest mocno niepodkasana, a grzbiet mocny. Najczęstsze umaszczenie to gniade, ciemnogniade, skarogniade i kare lub siwe. Wysokość w kłębie u klaczy wynosi 158–168 cm, u ogierów 160–170 cm. Na początkowym etapie hodowli te konie przypominały konie rasy wielkopolskiej.
Koń śląski nowego typu jest zdecydowanie bardziej szlachetny od konia starego typu. Ma delikatniejszą głowę, zdecydowanie dłuższą i wynioślejszą szyję, jego łopatka i zad są skośne. Wysokość w kłębie u klaczy wynosi 162–168 cm, u ogierów: 164–170 cm. Najczęściej występującym umaszczeniem jest gniade.

 

 

Hodowla konia śląskiego obecnie

Obecnie tylko jedna stadnina koni ma konie śląskie i jest to Stado Ogierów Książ.
Do tej pory trzykrotnie odbył się Krajowy Championat Koni Śląskich w latach: 2001, 2006 i 2007. Co roku SOSP Książ organizuje na swoim terenie zaprzęgowe próby dzielności ogierów śląskich. Również w 2007 roku wprowadzono 60-dniowe stacjonarne, zaprzęgowe próby dzielności klaczy. Konie śląskie można też oglądać na wystawach m.in. w Siedlcu, Porębie, czy Poznaniu w ramach Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych Polagra-Farm.
Ślązaki są wykorzystywane do celów sportowych i rekreacyjnych. Dobrze radzą sobie w skokach, ujeżdżaniu oraz pracy fizycznej. Te konie są bardzo łagodne i dzięki chętnej współpracy z człowiekiem mogą pracować także z dziećmi.

Może Cię zainteresować: Hipoterapia

 

Koń śląski siwy.

 

Program ochrony koni ślązaków

Celem programu ochrony jest utrzymanie w czystości rasy pewnej części koni rasy śląskiej dla zachowania różnorodności biologicznej oraz ochrona wytworu kultury materialnej. Pozostała część rasy będzie użyta do produkcji koni sportowych poprzez zwiększenie dolewu pełnej krwi angielskiej.
Wielkość populacji aktywnej koni rasy śląskiej jest mała. W 2008 r. do głównej księgi stadnej koni śląskich wpisanych było 1169 klaczy. W 2009 r do programu ochrony zakwalifikowano tylko 520 klaczy. W 2016 r. ich liczba wzrosła do 867 klaczy. Konie śląskie są głównie w Polsce, poza granicami znajdują się niewielkie ilości w Niemczech, Danii i Holandii.


Są to niedoceniane konie i warto przyjrzeć się tej rasie – zarówno staremu typowi koni śląskich, jak i nowemu. Każdy z typów ma potencjał i może stanowić świetnego konia w stadninie.

 

Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość