Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kiedy karmić psa – rano czy wieczorem?

Żywienie psa to jeden z podstawowych elementów dbania o jego dobrostan. Zarówno niedożywienie, jak i przekarmienie mogą mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia czworonoga. Co zrobić, aby uniknąć błędów? Kiedy karmić psa – rano czy wieczorem? Jakie pożywienie mu podawać i w jakich proporcjach? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!


Spis treści:
  1. Co powinien jeść pies? Wybór właściwego pokarmu to podstawa!
  2. Kiedy karmić psa – rano czy wieczorem?
  3. Dawkowanie karmy dla psa i inne ważne porady dietetyczne

 

Trzy corgi czekają na karmienie.

 

Co powinien jeść pies? Wybór właściwego pokarmu to podstawa!

Specjaliści z zakresu dietetyki i weterynarii są zgodni co do tego, że podstawę żywienia psa powinien stanowić pokarm pełnoporcjowy, czyli kompletny i zbilansowany. Najłatwiejszym i najprostszym rozwiązaniem jest więc korzystanie z gotowego jedzenia dla zwierząt, którego receptura jest zgodna z zaleceniami Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). Pełnoporcjowe produkty zawierają 100% niezbędnych składników odżywczych i kalorii w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. W jaki sposób wybrać jedzenie spośród wielu propozycji dostępnych na rynku, aby karmienie psa było dla niego najkorzystniejsze? Przy wyborze warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
  • wiek pupila,
  • jego rasę (masę ciała),
  • poziom aktywności fizycznej,
  • stan fizjologiczny,
  • indywidualne preferencje czworonoga.



Szczenięta po odsadzeniu od matki powinny otrzymywać pożywienie typu „junior”. Gdy przechodzą na następny etap rozwoju (między 8. a 24. miesiącem życia, w zależności od wielkości rasy), należy stopniowo zmienić ich jedzenie na to z linii „adult”. Dla starszych psów zaleca się produkty typu „senior”. Dlaczego czworonogi w różnym wieku wymagają nieco innej diety? Ich organizmy mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz kalorie. Producenci pokarmów dla zwierząt dostosowują receptury swoich produktów do tych zmiennych potrzeb.

Masa ciała pupila to ważny aspekt przy dokonywaniu wyboru pokarmu. Na przykład psy duże i olbrzymie mają większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze (białko, minerały odpowiedzialne za zdrowie narządu ruchu) niż przedstawiciele innych ras. Wielkość psa, a także poziom jego aktywności fizycznej ma duże znaczenie również przy dawkowaniu pożywienia.

Stan fizjologiczny zwierzęcia może się zmieniać na różnych etapach jego życia. Do stanów odmiennych, wymagających modyfikacji diety, należą m.in. ciąża czy okres po kastracji lub sterylizacji. Te dwa zabiegi są zalecane dla zwierząt niehodowlanych, których nie planujemy rozmnażać. Nie tylko zapobiegają one niekontrolowanemu rozrodowi, lecz także przyczyniają się do zachowania zdrowia przez czworonogi, eliminując ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. nowotworów jajnika czy prostaty.

Każdy pies ma indywidualne upodobania żywieniowe. Warto obserwować swojego pupila i ustalić, czy należy on do miłośników wołowiny, czy też preferuje smak drobiu lub ryb. Skomponowanie diety czworonoga na podstawie jego ulubionych produktów pomaga pobudzać jego apetyt, a także pogłębia naszą więź z ulubieńcem!

 

Zobacz ofertę karm dla psa.

 

Kiedy karmić psa – rano czy wieczorem?

Szczenięta po odsadzeniu od matki są karmione kilka razy na dobę. Po osiągnięciu 7. miesiąca życia powinny otrzymywać posiłek 2–3 razy dziennie, w regularnych odstępach czasowych, o stałych porach. Jedzenie podajemy co najmniej 30 minut po wysiłku fizycznym. Co najmniej taki sam czas należy zapewnić pupilowi na odpoczynek po posiłku. Dotyczy to wszystkich psów, jednak zwłaszcza przedstawicieli ras dużych i olbrzymich (o masie ciała powyżej 25 kg), ponieważ przy niewłaściwych zwyczajach żywieniowych występuje u nich zwiększone ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka.
Dawkowanie karmy dla psa i inne ważne porady dietetyczne
Bardzo ważnym zagadnieniem jest to, jak żywić psa, aby dostarczyć mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie go nie przekarmić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj podawanego zwierzęciu pożywienia. Pokarmy pełnoporcjowe dzielimy na suche i mokre.
jedzenie mokre jest około czterokrotnie mniej kaloryczne od suchego, dzięki czemu sprzyja zachowaniu przez zwierzę szczupłej sylwetki. Wspomaga też optymalne nawodnienie jego organizmu;
jedzenie suche dostarcza proporcjonalnie więcej energii pokarmowej w tej samej masie produktu. Umożliwia też realizowanie przez psa jego naturalnej potrzeby żucia i gryzienia.

Jeżeli pupil jest wyjątkowo aktywny fizycznie (np. jest psem pracującym lub psim sportowcem), po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii można skomponować psią dietę, bazując na pokarmie suchym. Należy wówczas szczególnie dbać o to, aby zwierzę regularnie przyjmowało płyny. Dostęp do miski ze świeżą wodą pitną powinien być dla psa nieograniczony niezależnie od okoliczności.

Optymalne dawkowanie posiłków można ustalić na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na etykietach gotowych pokarmów pełnoporcjowych. Należy przy tym brać pod uwagę rodzaj podawanego psu pożywienia, a także wiek zwierzęcia i jego aktywność fizyczną. W przypadku pytań lub wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Nie mniej ważne od prawidłowego żywienia psa jest zapewnienie mu optymalnych warunków spożywania posiłków. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie naczyń z jedzeniem i piciem (z dala od zatłoczonych pomieszczeń czy ruchliwych korytarzy) oraz na tymczasowe odseparowanie od siebie zwierząt, jeśli opiekujemy się więcej niż jednym czworonogiem (w przeciwnym razie może dojść między nimi do rywalizacji o jedzenie).

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość