Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Karma bezzbożowa dla kota - zalety karmy dla kota bez dodatku zbóż

Troskliwi opiekunowie czworonogów zawsze chcą jak najlepiej dla swoich pupili. Jednocześnie rośnie wiedza na temat właściwego żywienia zwierząt domowych. Jednym z trendów są karmy bezzbożowe dla kota. Czy są odpowiednim wyborem dla tych zwierząt? Poznaj zalety takiego sposobu żywienia!



Spis treści:

  • Bezzbożowe karmy dla kotów – dlaczego mogą być korzystna dla pupila?
  • Co powinno się znaleźć w bezzbożowej karmie dla kota?
  • Bezzbożowa karma dla kota a domowe żywienie – co będzie bardziej korzystne dla pupila?
  • Sucha czy mokra? Jaką bezzbożową karmę dla kota warto wybrać?

 

Koty jedzą suchą karmę.



Bezzbożowe karmy dla kota – dlaczego mogą być korzystne dla pupila?

Chociaż koty to bezwzględni mięsożercy, wiele karm dla nich przeznaczonych zawiera w składzie pewną ilość zbóż. Takie surowce, jak zboża, są przede wszystkim źródłem węglowodanów, a także dostarczają włókna pokarmowego. Dlaczego opiekunowie coraz częściej wybierają bezzbożowe karmy dla kotów? Czy to dobre rozwiązanie?

Bezzbożowa karma dla kota z pewnością będzie dobrym wyborem dla zwierząt uczulonych na substancje zawarte w zbożach, np. białko, lub z nietolerancją zbóż, np. pszenicy. Objawy takich dolegliwości mogą być różne, choć do najczęstszych należą biegunka i wymioty oraz inne problemy ze strony układu pokarmowego. Do symptomów alergii zalicza się z kolei przede wszystkim objawy skórne, takie jak nadmierne wypadanie sierści, a także świąd i różnego rodzaju wykwity. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego pupila, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który doradzi Ci dalsze postępowanie. Jeżeli zdiagnozuje alergię czy nietolerancję pokarmową związaną właśnie ze zbożami, karma dla kota bez zbóż może zapewnić Twojemu przyjacielowi komfort i bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że nie jest synonimem diety hipoalergicznej ani bezwęglowodanowej. To pokarm niezawierający konkretnych składników - właśnie zbóż - które często są zastąpione innymi źródłami łatwo przyswajalnej skrobi, np. ziemniakami, batatami.



Co powinno się znaleźć w bezzbożowej karmie dla kota?

Wybierając bezzbożową karmę dla kota, zawsze sprawdzaj jej etykietę. Przede wszystkim powinna być opisana jako pełnoporcjowa. Oznacza to, że jest kompletna i zbilansowana, czyli zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w idealnych ilościach i proporcjach. To ważne, aby czytając skład karmy, nie skupiać się wyłącznie na ilości mięsa, a więc mięśni zwierząt hodowlanych. Pamiętaj, że w naturze koty polują i zjadają swoją zdobycz w całości, dlatego wartościowe będą także między innymi podroby. Co więcej, samo mięso nie jest kompletnym posiłkiem, a zawsze powinno być odpowiednio zbilansowane składnikami odżywczymi.



Do najważniejszych składników odżywczych należą:
● witamina A – pozwala zwierzęciu zachować dobry wzrok oraz lśniącą i miękką sierść. W karmach występuje w postaci retinolu, który jest przyswajalny dla kociego organizmu. Pamiętaj jednak, że witamina A w nadmiarze jest dla kota toksyczna;
● witamina D3 – niezwykle ważna szczególnie dla mocnych kości, dlatego to istotny składnik diety zwłaszcza dla kociąt;
● witamina E – wpływa pozytywnie na płodność oraz odporność kociego organizmu. To silny antyoksydant, który jednocześnie wzmacnia mięśnie oraz pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu układu pokarmowego;
● cynk – wykazuje właściwości przeciwzapalne i sprzyja zdrowiu skóry;
● NNKT – odpowiadają za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego zwierzęcia, działają przeciwzapalnie;
● tauryna – wpływa na prawidłową pracę m.in. serca i układu nerwowego. Jej nieodpowiednia ilość w kociej diecie może być przyczyną poważnych schorzeń, jak: kardiomiopatia rozstrzeniowa, zastoinowa niewydolność serca, degeneracja mięśnia sercowego czy centralna degeneracja siatkówki. Niedobór tauryny jest wyjątkowo groźny w okresie ciąży, ponieważ może skutkować nie tylko wadami u kociąt, lecz także ich mniejszą przeżywalnością.

Wszystkie te składniki znajdują się w optymalnych ilościach w pełnoporcjowych karmach bezzbożowych. W smakowitych saszetkach Crave zawartych jest aż 65% mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego - dla kuszącego smaku, zapachu i idealnie zbilansowanych wartości odżywczych. W aromatycznych, suchych pokarmach Crave obecnych jest co najmniej 60% składników pochodzenia zwierzęcego.

 

Kot je mokrą karmę.



Bezzbożowa karma dla kota a domowe żywienie – co będzie korzystniejsze dla pupila?

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest samodzielne skomponowanie kociej diety w domu. Odpowiedź brzmi: tak, jeśli jesteś specjalistą żywienia tych zwierząt. Znaczenie ma tu głównie odpowiednia zawartość poszczególnych substancji odżywczych, właściwe proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów, a wszystko to przy uwzględnieniu wielu czynników, takich jak wiek, stan fizjologiczny, stan zdrowia czy aktywność fizyczna pupila. Ułożenie zdrowego, kompletnego i zbilansowanego posiłku jest w praktyce niezwykle trudne. Dlatego właśnie dobrym wyjściem będzie wybór pełnoporcjowej, bezzbożowej karmy dla kota, która z pewnością odpowie na wszystkie jego potrzeby.



Sucha czy mokra? Jaką bezzbożową karmę dla kota warto wybrać?

Kolejnym trapiącym wielu opiekunów pytaniem jest to, czy można podawać wyłącznie bezzbożową suchą karmę dla kota lub przeciwnie, czy lepszym wyjściem będzie karmienie go przede wszystkim pokarmem mokrym.

Sucha karma bezzbożowa dla kota jest łatwiejsza w przechowywaniu, musisz tylko pamiętać o jej szczelnym zamknięciu i ochronie przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy wysokie temperatury.

Z kolei mokra bezzbożowa karma dla kota jest dla zwierzęcia bardzo nęcąca, ze względu na intensywny aromat oraz teksturę przypominającą naturalne, kocie zdobycze. Wspomaga również nawodnienie organizmu mruczka, ponieważ zawiera więcej wody niż karma sucha (ok. 80%). To szczególnie ważne u kotów, które niechętnie piją wodę, co u tych zwierząt zdarza się dość często (oczywiście najważniejsze jest zachęcanie mruczka do picia). Mokre posiłki są również mniej kaloryczne, co wspomaga utrzymanie szczupłej sylwetki ulubieńca.

Czy bezzbożowa karma dla kota jest dobra? Z pewnością może stać się wybawieniem dla kocich alergików, uczulonych np. za pszenicę, mruczków o wrażliwym układzie pokarmowym,czy też wyjątkowo wybrednych czworonogów. Wybierz pełnoporcjową bezbożową karmę dla kota i ciesz się, patrząc jak zdrowo się rozwija.


Artykuł sponsorowany.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość