Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jeż pigmejski (Atelerix albiventris) najważniejsze informacje o gatunku

Jeż pigmejski (Atelerix albiventris), zwany też jeżem afrykańskim, to fascynujące zwierzątko domowe, które cechuje się inteligencją i wrażliwością. Jego hodowla nie jest trudna, a życie z jeżem może być naprawdę świetną przygodą.

Jeż pigmejski – hodowla i opieka

Jeż pigmejski jest niewielkich rozmiarów i jest łatwy w hodowli. Jeże, podobnie jak chomiki, są zwierzętami nocnymi. W ciągu dnia śpią i odpoczywają, a ich aktywność rozpoczyna się w godzinach wieczornych. Jeż może nam się kojarzyć z tym, że ucieka przed ludźmi i zwija się w kulkę, jednak jeże pigmejskie nieco się różnią od dziko żyjących jeży europejskich. Niektóre jeże pigmejskie mogą być bardziej towarzyskie i chętnie nawiązywać relację z opiekunem, z kolei inne będą indywidualistami. Wszystko zależy od usposobienia zwierzaka. Aby nawiązać lepszą relację z jeżem pigmejskim, warto jest poświęcać mu dużo czasu, zwłaszcza na początku adopcji. Dobrze jest podawać jeżowi przysmaki z ręki, na przykład suchą kocią karmę lub warzywa pokrojone w małe kawałki. W ten sposób jeż będzie mógł oswoić się z zapachem człowieka i wytworzyć głębszą więź. Jeże są inteligentne i wraz z czasem mogą uczyć się sztuczek lub korzystać z zabawek. Jeże łatwo ulegają stresowi i mogą zwijać się w kulkę, gdy czują się przytłoczone lub zestresowane. Nie można wtedy go dotykać, trzeba dać mu przestrzeń i czas.

 

Przeczytaj również: Jeż domowy - jak się nim zajmować?

Jeż pigmejski.

 

Jak oswoić jeża pigmejskiego?

Jeże pigmejskie, choć nie są tak towarzyskie jak psy czy koty, mogą nawiązywać relacje z ludźmi i wykazywać pewien poziom interakcji i przywiązania. Relacja między jeżem a jego opiekunem zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny temperament jeża, sposób i częstotliwość interakcji oraz cierpliwość opiekuna. Oswajanie jeża pigmejskiego może zająć trochę czasu. Wymaga to regularnych, delikatnych interakcji. Jeże pigmejskie są z natury ostrożne i potrzebują czasu, aby zaufać swojemu opiekunowi. Ważne jest, aby podchodzić do jeża powoli i delikatnie. Szybkie ruchy i głośne dźwięki mogą go przestraszyć. Codzienne trzymanie jeża pigmejskiego na rękach przez kilka minut może pomóc w budowaniu zaufania. Jeśli jeż będzie zwijał się w kulkę lub reagował niespokojem, należy go odłożyć i nagrodzić smaczkiem. Jeże rozpoznają swoich opiekunów po zapachu i głosie. Jeże mogą cieszyć się czasem spędzonym poza klatką, eksplorując nowe otoczenie pod nadzorem opiekuna. Jeża można wsadzić do specjalnego kojca dla gryzoni i małych zwierząt lub zamknąć pokój i obserwować jego zachowanie. Jeże pigmejskie lubią rutynę. Stałe pory karmienia, czyszczenia klatki i interakcji pomagają im czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Ważne jest, aby unikać sytuacji stresujących dla jeża, takich jak nagłe zmiany w otoczeniu, głośne dźwięki czy nadmierna liczba osób w pobliżu.

 

Co je jeż pigmejski?

W naturze jeże pigmejskie są owadożerne, dlatego ich dieta powinna składać się głównie ze specjalnej karmy dla jeży, która zawiera odpowiednią ilość białka i tłuszczu. Alternatywą jest mokra karma dla kota i sucha karma dla kotów. Można jeżowi podawać też suchą karmę dla psów, jednak ta kocia jest bardziej odpowiednia. Z racji tego, że potrzeby żywieniowe jeża nie są tak duże jak potrzeby psa lub kota, warto zainwestować w karmę najwyższej jakości, pamiętając oczywiście o jej odpowiednim przechowywaniu, by w pełni zachować jej wszystkie składniki odżywcze. Sucha karma jest także nieoceniona, jeśli chodzi o walkę z odkładającym się kamieniem nazębnym. Karmę dawkujemy w ilości 2-3 łyżek stołowych na dorosłego jeża. Ciężarne samice i samice odchowujące młode powinny mieć stały dostęp do pożywienia. Naturalnie jeże chętnie będą jadły też owady, takie jak mączniki, karaczany, dżdżownice czy świerszcze. Owady powinny być dodatkiem do diety, a nie jej podstawą. Zaleca się podawanie owadów 2-3 razy w tygodniu, w małych ilościach.

Jeże niestety łatwo tyją. Ilość karmy więc powinna być uzależniona od tego, jak aktywny jest jeż. Jako dodatek i przysmaki powinniśmy stosować warzywa i owoce, takie jak: jabłka, jagody, borówki, banany, melony, marchewki, pomidory, ogórki, papryki. Można również okazjonalnie podawać gotowane mięso drobiowe pokrojone w małe kawałki. Niezbędnym akcesorium jest miseczka na wodę. Jeże potrzebują codziennego dostępu do świeżej wody. Nie sprawdzi się dla nich poidełko.

 

Opieka nad jeżem pigmejskim.

 

Jeż pigmejski – klatka czy terrarium?

Dla jeża pigmejskiego dobrze sprawdzi się zarówno klatka, jak i terrarium. Potrzebuje przestronnego terrarium lub klatki o minimalnych wymiarach 100x50x50 cm. Ważne jest, aby zapewnić dobrą wentylację. Terrarium nigdy nie powinno być zamykane od góry!

Idealne podłoże dla jeża pigmejskiego to podściółkatrociny lub siano. Należy unikać trocin z drzewa iglastego, ponieważ mogą one podrażniać drogi oddechowe jeża.

Jeże pigmejskie uwielbiają się chować, więc w klatce powinny znaleźć się różne kryjówki, tunele i zabawki do gryzienia. Dobrze jest, aby w terrarium lub klatce znalazło się legowisko. Optymalna temperatura dla jeża pigmejskiego to 22-26°C. W przypadku chłodniejszych dni warto używać mat lub poduszek grzewczych. Jeże potrzebują cyklu dnia i nocy, dlatego ważne jest, aby terrarium było dobrze oświetlone w ciągu dnia i ciemne w nocy.

Zalety klatki to dobra cyrkulacja powietrza oraz łatwiejsze czyszczenie. Z minusów można wymienić to, że otwarte przestrzenie mogą powodować przeciągi, a także trociny mogą być rozsypywane. Jeże mogą też gryźć pręty lub uciekać przez nie, jednak jeśli zapewni im się odpowiednią stymulację, klatka powinna być dobrym rozwiązaniem. Z kolei terrarium lepiej utrzymuje stałą temperaturę i nie ma w nich przeciągu, ale mają gorszą cyrkulację powietrza. Czyszczenie terrarium też może być większym wyzwaniem. Poza regularnym czyszczeniem można zastosować też odświeżacze do ściółki. Obie opcje mają swoje plusy i minusy, jednak przy zaangażowaniu i poświęconym czasie zarówno terrarium, jak i klatka będą dobre dla jeża.

 

Pielęgnacja jeża pigmejskiego

Jeż pigmejski wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Kąpiele są zazwyczaj niepotrzebne, chyba że jeż jest wyjątkowo brudny. Używaj ciepłej wody i delikatnego szamponu dla zwierząt. Upewnij się, że jeż jest całkowicie suchy po kąpieli, aby zapobiec przeziębieniu. Jeża można też czesać, aby usuwać z jego kolców zabrudzenia. Dla niektórych jeży może być to też przyjemna czynność. Do czesania jeża używa się szczoteczki do zębów – zwykłej lub takiej dla zwierząt lub szczotki z miękkim włosiem. Dobrze sprawdzą się też wilgotne chusteczki, aby wyczyścić kolce i ciało jeża. Istotne jest też regularne podcinanie pazurków jeża, aby nie zrobił sobie i właścicielowi krzywdy. Do tego celu używamy specjalnych nożyczek. Jeśli chodzi o zęby, to trzeba pamiętać, że jeże mają delikatne i wrażliwe zęby. Nie sprawdzą się dla nich twarde gryzaki. Nie trzeba im myć zębów, a dobra dieta i regularne wizyty u weterynarza powinny być wystarczające.

 

Jeżyk pigmejski.

 

Ile żyje jeż pigmejski?

Jeż pigmejski żyje około 4-6 lat. Przy dobrych warunkach bytowych może dożyć nawet 8 lat. W naturze jeże pigmejskie żyją krócej, zazwyczaj od 2 do 3 lat, ze względu na większe zagrożenia i trudności w środowisku naturalnym.

 

Gdzie kupić jeża pigmejskiego?

Jeże pigmejskie można kupić z hodowlach, które powinny zapewniać jak najlepsze warunki dla zwierzaków. Warto dopytać o historię rodziny danego jeża i ewentualnie występujące choroby. Hodowca powinien też poinstruować, jak zajmować się zwierzakiem, co powinien jeść i jaką klatkę wybrać. Ogłoszenia o jeżach pigmejskich znajdziemy też na portalach internetowych, jednak należy zachować ostrożność. Hodowla jeży pigmejskich zawsze powinna być zarejestrowana, a jeże od prywatnych osób mogą być chore lub w złym stanie. Niektóre sklepy zoologiczne oferują też kupno jeża pigmejskiego. Istotne jest, aby sprawdzić miejsce, z którego bierzemy zwierzaka.Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość