Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie mleko dla szczeniaka? Czy można podawać zwykłe?

Najlepszym mlekiem dla szczeniąt, zwłaszcza do 4. tygodnia życia, jest to, którym karmi je matka. Czasem jednak suka odrzuca szczenię, co zmusza właściciela do podjęcia decyzji: podawać specjalistyczne mleko zastępcze dla szczeniąt czy przygotować je według przepisu na zwykłym mleku?

Najczęściej na rynku dostępne jest mleko zastępcze dla szczeniąt w formie proszku. Jest ono łatwe w przechowywaniu oraz zajmuje niewiele miejsca. Jakie mleko zastępcze dla szczeniąt wybrać i czy szczeniaki mogą pić mleko krowie lub kozie?

 

 

Mleko dla szczeniąt – dlaczego trudno zastąpić mleko matki?

W pierwszych tygodniach życia szczenięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Stałe pokarmy wprowadzać można dopiero po ukończeniu przez pieski 4. tygodnia życia. Wcześniej naturalne mleko zaspokaja wszystkie potrzeby maluchów. Jest bowiem bogate w niezbędne dla prawidłowego rozwoju substancje odżywcze, a także wystarczająco tłuste, by dostarczyć odpowiednią wartość energetyczną. Dodatkowo jego składniki zapewniają szczeniakom właściwą odporność dzięki zawartości przeciwciał immunoglobuliny G, co będzie miało wpływ na kondycję zwierzęcia również w dalszym życiu.

 

 

Czy pies może pić mleko?

Skład mleka dla szczeniaka, które pochodzi od matki, bardzo trudno jest odtworzyć, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby piesek miał do niego dobry dostęp. Jeżeli szczenię nie ma odruchu ssania, najlepiej będzie ściągnąć pokarm od suczki. Odpowiedzialny właściciel musi również zwrócić uwagę, czy wszystkie szczeniaki mają jednakowy dostęp do mleka matki. Czasami rodzeństwo odpycha słabsze pieski, dlatego po dostrzeżeniu takiej sytuacji należy przytrzymać malucha przy sutku. W wypadku, gdy nie ma możliwości pozyskania mleka od suki, należy znaleźć matkę zastępczą lub, jeśli to się nie powiedzie, wdrożyć mleko zastępcze dla szczeniąt.
Niektórzy hodowcy przygotowują je samodzielnie, jednak wymaga to bardzo dużo wiedzy i doświadczenia. Dlatego zwykle najlepszym wyborem jest gotowe mleko zastępcze, dostępne w sklepach zoologicznych. Strawność takiego pokarmu jest bardzo wysoka, może bowiem wynosić nawet ok. 95%. Powinno się go podawać co ok. 2 godziny, w tym również w nocy, za pomocą specjalnej butelki ze smoczkiem, którą również można kupić w sklepach zoologicznych. Czasem jest ona też dołączona do zestawu. Warto zwrócić uwagę, czy otwory w niej nie są zbyt duże. Jeśli tak, smoczek można uszczelnić gąbeczką, aby piesek się nie zachłysnął.

 

Najlepsze mleko dla szczeniąt pochodzi od ich matki. Jakim mlekiem je zastąpić?

 

Technika karmienia mlekiem zastępczym

Inne techniki to karmienie za pomocą strzykawki z nabitą na nią gąbeczką, którą należy powoli nasączać lub podawanie mleka z palca opiekuna, które piesek powinien zlizać. W pierwszych dwóch tygodniach życia szczeniak pije mleko ok. 9 do nawet 12. razy na dobę, w 3. tygodniu można podawać je już tylko 7 razy z przerwą na sen, trwającą ok. 7 godzin. Jego temperatura również musi być podobna do mleka matki, czyli wynosić ok. 36℃. Znaczenie ma także wielkość pojedynczej porcji, która zależeć będzie przede wszystkim od rasy i wielkości szczeniaka. Małe yorki będą potrzebować go znacznie mniej niż np. owczarki niemieckie. Sposób przygotowania preparatu znajduje się na opakowaniu. Należy wybierać sztuczne mleko dla szczeniąt od dobrych, sprawdzonych firm.

Bardzo ważna jest również technika karmienia odrzuconego przez matkę szczeniaka. W żadnym wypadku nie można przewracać go na plecy i ustawiać brzuszkiem do góry, a także podnosić jego głowy tak, aby pozostawała w pionie. Może to spowodować zachłyśnięcie się pieska i dostanie się mleka do płuc, co może mieć nawet skutek śmiertelny. Piesek powinien leżeć płasko, a jego główka może być jedynie odrobinę uniesiona.

 

Czy szczenię może pić zwykłe mleko?

 

Czy szczeniak może pić mleko?

Chociaż w pierwszych tygodniach życia mleko jest jedynym pożywieniem psów, w późniejszym okresie jego podawanie może być dla nich szkodliwe. Wiele zależy od cech osobniczych zwierzęcia, nierzadko jednak spożycie np. krowiego mleka może skończyć się reakcją alergiczną organizmu. Jest to spowodowane przede wszystkim innym składem niż ma pokarm suczki. Zazwyczaj największym problemem jest wysoka zawartość laktozy, która nie jest trawiona przez starsze szczenięta i dorosłe psy. Ich ciała stopniowo przestają wydzielać bowiem laktazę, czyli enzym niezbędny w tym procesie. Nie jest to reguła i niektóre psy trawią laktozę przez długie lata. Niektórzy próbują przedłużyć okres wydzielania laktazy poprzez podawanie krowiego mleka natychmiast po odstawieniu tego matczynego, chociaż nie poleca się sposobu.

Jak zorientować się, czy mały pies może pić mleko krowie? Jedynym sposobem jest podanie niewielkiej ilości, chociaż konsekwencje mogą być poważne. Najczęstszym z nich jest zwykłe rozwolnienie, jednak niekiedy może dojść nawet do obrzęku, wysypki czy wymiotów. W każdym z wymienionych przypadków należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Nawet jeśli szczeniak bez problemów pije mleko, nie powinno się przesadzać z jego ilością w diecie. Chociaż mleko, w szczególności kozie, jest pełne cennych składników odżywczych, zbyt duże jego ilości mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmu nawet u zdrowych zwierząt. Najzdrowszy dla szczeniąt jest pokarm matki. W razie konieczności lepiej zastąpić je jednak specjalistycznymi preparatami zastępczymi.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Karolina Kupiecka

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość