Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakich zapachów nie lubią psy? Poznaj top 5

Czego nie lubią wąchać psy i czy w ogóle są zapachy, które odstraszają czworonogów? Okazuje się, że tak - jest wiele rzeczy, których zapachy dla psa są zbyt intensywne lub trudne do zniesienia. Wszystko za sprawą silnego węchu, jaki posiadają oraz środowiska, w jakim żyją. Pies potrafi zaaklimatyzować się wszędzie, po prostu przyzwyczaja się do otoczenia. Przykładowo pies żyjący w Azji ma zdecydowanie inne preferencje zapachowe niż ten żyjący w Europie.

 

Kundelek wącha rumianek na łące.

 

Zapachy, których nie lubią psy

Okazuje się, że psy nie lubią wielu zapachów, dzięki dobrze rozwiniętym zmysłom węchu czworonogi są w stanie wyczuwać rzeczy z daleka. Pies wącha za pomocą trufli nosowej, która jest szczególnie wrażliwa na zapachy. Często pupil swoje niezadowolenie ukazuje grymasem, kichaniem, a nawet prychaniem. Okazuje się, że preferencje zapachowe psów i ludzi są zupełnie inne. Czworonogi nie lubią zapachu:
  • Alkoholu, który sam w sobie ma intensywny nieprzyjemny zapach, odstraszający nie tylko psy
  • Ocet to kolejny produkt o intensywnej nucie zapachowej, który odstrasza naszych czworonogów. Jeśli mamy problem ze szczeniakami, które nadal załatwiają się na panele podłogowe, warto je umyć octem z wodą. Dzięki temu zapach będzie odstraszał pupila i zniechęcał do załatwiania się w tych miejscach. Jeśli mimo to problem nie zniknie warto zainwestować w maty absorbujące, które świetnie się sprawdzają, w początkowych etapach nauki załatwia się u szczeniaków.
  • Cytrusy. Często, kiedy czyścimy dom preparatami o aromacie cytryny, nas pies zaczyna prychać i grymasić, okazuje się, że to wina zapachu, jaki pozostaje po myciu.
  • Ostre przyprawy, psy nie należą do miłośników intensywnych i ostrych zapachów, takich jak papryczki chili, które mogą podrażnić błony śluzowe czworonoga.Jeśli nasz pupil przebywa w domu, warto zredukować ilość poniższych produktów lub nie używać ich podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem.

 

Kundelek wącha na polu kwiatki.

 

Pieprz odstrasza psy

Wyżej wymienione ostre przyprawy to zapachy, których psy nie lubią. Do ich grona zaliczyć można również pieprz, który z powodu intensywności aromatu źle wpływa na czworonoga. Pieprz może podrażnić błony śluzowe oraz spowodować nadmierne łzawienie oczu, dodatkowo zauważa się nadmierne kichanie i prychanie u psa.

Mimo to wielu ludzi stosuje pieprz jako formę odstraszacza, przykładowo w ogrodzie, jeśli czworonóg wyrywa kwiaty z doniczek lub je niszczy, można rozsypać zmielone ziarna pieprzu na donice. Pies, kiedy wyczuje, chociaż delikatny zapach pieprzu od razu ucieknie i nie będzie już dotykał kwiatów. Jeśli mimo to problem będzie powracał, warto zastosować specjalne preparaty spray przeciwko obgryzaniu, który w składzie ma naturalne składniki, więc nie wpłynie negatywnie na zdrowie pupila.

 

 

Zapach, którego nie lubią psy - przydatne w tresurze

Czego nie lubi pies, może okazać się dobrą motywacją w dalszej nauce jego wychowania. Wielu ludzi zamiast gwizdków ultradźwiękowych,wykorzystywanych w tresurze sięga po naturalne produkty spożywcze, których pupil po prostu nie lubi. Wcześniej wspomniany problem z nauką załatwiania się w konkretnych miejscach, jest tego idealnym przykładem. Warto połączyć metodę układania mat absorbujących i spryskiwaniu dywanów czy podłogi octem z wodą. Jeśli zauważymy, że szczeniak częściej załatwia się w na podłodze niż na macie, regularne mycie podłogi octem przyniesie rezultaty.

Tak samo sytuacja wygląda w przypadku obgryzania mebli czy skórzanych foteli, zwłaszcza w przypadku szczeniaków, które przechodzą okres ząbkowania, tego typu zachowania często się pojawiają. Na samym początku powinniśmy kupić mu gryzaki, które umocnią zęby i zajmą psa, a dopiero potem możemy spryskać meble octem czy płynem o zapachu cytrusów.

 

Kufa psa z widoczną truflą nosową.

 

Jakie zapachy lubią psy i dlaczego?

Kiedy już poznaliśmy zapachy, których psy nie lubią, warto dowiedzieć się jakie zapachy są dla nich przyjemne. Zdecydowanie na czele listy z ulubionymi zapachami psów znajdzie się zapach mięsa. Wszelkie dania go zawierające czy po prostu gotowane mięso powoduje u psów cieknącą ślinkę! Preferencje zapachowe psa i człowieka są bardzo różne, dlatego nie warto sugerować się naszymi własnymi upodobaniami. Przykładowo kupując preparat dla psa, jeśli boimy się o wybór konkretnego zapachu najlepszą opcją jest szampon o naturalnym zapachu. Na rynku są oczywiście dostępne różne opcje zapachowe od ziołowych po owocowe, ale jak wiemy, każdy pies może mieć inne upodobania i po kąpieli w cytrusowym szamponie nie będzie się czuł najlepiej.
Psy często tarzają się w błocie, zapach mokrego psa dla człowieka jest czymś odrzucającym, ale w przypadku psa jest zupełnie inaczej. Dla czworonogów to po prostu dobra zabawa.Czego nie lubi wąchać pies? Pytanie to może na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo proste, okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Węch czworonoga jest silniejszy niż człowieka i on jest w stanie wyczuć konkretną woń z daleka. Pamiętajmy, że dla psa inne zapachy będą się podobały niż nam i nie zawsze sugerujemy się własnym zdaniem, a baczniej obserwujemy zachowanie psa. Wtedy najlepiej rozpoznany, na jakie konkretne zapachy pies reaguje pozytywnie a na jakie negatywnie.

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość