Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki żwirek dla kota wybrać? Opis najpopularniejszych rodzajów

Żwirek dla kota to podstawa wyprawki. Preferencje odnośnie do jego rodzaju kształtują się u zwierząt już w pierwszych miesiącach życia. Do wyboru są żwirki zbrylające, w tym kukurydziane, oraz niezbrylające, jak np. sepiolitowe i silikonowe. Żwir bentonitowy i drewniany występuje w obu postaciach.

Przygotowanie miejsca do realizacji potrzeb fizjologicznych zwierzęcia to jeden z kluczowych obowiązków kociego opiekuna. W większości przypadków sama kuweta nie wystarczy i należy ją wypełnić żwirkiem. Na rynku zoologicznym dostępnych jest kilka jego rodzajów. Sprawdź, który żwirek dla kota wybrać.

 

Żwirki dla kotów można podzielić na żwirki zbrylające się niezbrylające. Ze względu na rodzaj surowca wyróżnia się żwirek bentonitowy, kukurydziany, drewniany, sepiolitowy oraz silikonowy.

 

Żwirek dla kota: krótka historia

Za twórcę kociego żwirku uważa się Eda Lowe’a, amerykańskiego biznesmena. Historia głosi, że zimą 1947 roku jego sąsiadka poprosiła go o pożyczenie piachu, aby wymienić wkład do kociej kuwety, ponieważ kupka, z której dotychczas go pobierała, zamarzła. Zamiast niego otrzymała fulerską ziemię, czyli chłonną glinkę, w której składzie znajduje się bentonit. W głowie Lowe’a zrodził się pomysł sprzedaży glinki w workach i jeszcze tego samego roku biznesmen rozpoczął działalność.

 

Najlepsze żwirki dla kotów

 

Jaki żwirek dla kota?

Żwirek dla kota występuje w kilku rodzajach. Niektórym zwierzętom jest obojętne, co wypełnia ich kuwetę, byle tylko mogły w niej zrealizować potrzeby fizjologiczne. Są też takie, które mają sprecyzowane oczekiwania wobec żwiru dla kota. Warto zapewnić zwierzęciu możliwość wypróbowania różnych rodzajów i wypełniać kuwetę tym, który najbardziej mu odpowiada. W ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć żwirek zbrylający i niezbrylający. Bez względu na to, który typ się wybierze, produkt powinien być wydajny, łatwy w sprzątaniu, pochłaniać nieprzyjemne zapach i nie podrażniać kocich łapek. Stworzono też specjalny żwirek do kuwety dla kotów zmagających się z problemami ze strony układu moczowego. Mowa o żwirku do pobierania moczu, który można wykorzystać do badań w laboratorium, albo taki ze wskaźnikiem zdrowia, który zmienia kolor przy podwyższonym pH moczu.



Żwirek dla kota bentonitowy

Żwirek dla kota bentonitowy to jedna z tańszych propozycji. Występuje w postaci zbrylającej lub niezbrylającej. Dobrze pochłania brzydkie zapachy i może mieć naturalny zapach ziemi albo być aromatyzowany i pachnieć np. lasem, lawendą, morzem. Nie zawsze jednak zapachowy żwirek bentonitowy jest akceptowany przez kota, dlatego lepiej sprawdzi się ten nieperfumowany. Produkt wykazuje wysokie właściwości sorpcyjne. Niewielkie kamyczki przyczepiają się często do łap kota i są roznoszone po domu. Opiekunowie powinni pamiętać, aby nie wyrzucać go do toalety, istnieje bowiem ryzyko zapchania rur kanalizacyjnych.

Żwirek dla kota powinien być dopasowany przede wszystkim do preferencji kota - powinien być delikatny dla opuszek łap, dobrze wchłaniać wilgoć i maskować zapachy.

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek drewniany dla kota jest w zupełności biodegradowalny i ekologiczny. Można go dostać w formie zbrylającej i niezbrylającej (ma postać pelletu), przy czym ten pierwszy uważa się za bardziej wydajny. Wytwarzany jest z drzew iglastych lub liściastych. Szybko chłonie wilgoć i pyli się jedynie przy nasypywaniu. Ma delikatny i przyjemny zapach drewna. Jego aromat nie podrażnia kociego węchu. Drewniany żwirek dla kota można usunąć w toalecie, jeżeli administracja budynku nie widzi przeciwskazań.



Żwirek silikonowy dla kota

Żwirek silikonowy dla kota wytwarzany jest z silikatu, czyli żelu krzemionkowego. Nierzadką praktyką jest barwienie lub aromatyzowanie tych naturalnie przezroczystych i bezzapachowych kryształków. Silikonowy koci żwirek uważa się za najbardziej wydajny. Dodatkowo doskonale wchłania i zamyka w sobie wilgoć, a przy tym się nie pyli. Niestety to nie najlepszy żwirek dla kota młodego i seniora, może bowiem uszkadzać ich delikatne łapy, zostać spożyty i wydawać nieprzyjemny odgłos przy zakopywaniu. Silikonowego żwirku nie wolno usuwać w toalecie.


Inne żwirki dla kotów

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów można znaleźć też kukurydziany żwirek dla kotów. To dość dobra propozycja, jest bowiem naturalny, ekologiczny, biodegradowalny, dość wydajny i wolno go spłukać w toalecie. Ten żwir do kuwety dla kota dobrze przykrywa nieprzyjemne zapachy. Nie stanowi zagrożenia, jeśli zostanie zjedzony przez pupila, ani nie powoduje podrażnień łap. Innym rodzajem żwirków są sepiolitowe. Powstają z tzw. morskiej pianki, czyli uwodnionego krzemianu magnezu. To dobry żwirek dla kota, ponieważ mało się pyli, jest wyjątkowo chłonny i ma silne właściwości absorbujące, a dodatkowo działa antybakteryjnie. Akceptują go nawet młode koty. Niestety trzeba go często wymieniać.

 

Obok wyboru żwirku, bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie kuwety do danego kota. Przeczytaj jaka jest najlepsza kuweta dla kota i jak prawidłowo o nią dbać.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość