Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak wygląda konik morski i czy możliwa jest jego hodowla w domowym akwarium?

Konik morski to wyjątkowa ryba. Wyróżnia ją niespotykany, nieco mityczny wygląd, oraz wysoka wrażliwość. Hodowla konika morskiego w domowych warunkach jest możliwa, o ile sprosta się jego wysokim wymaganiom.

Hodowla koników morskich zdecydowanie nie jest polecana początkującym akwarystom. Są to ryby wrażliwe na zmianę temperatury czy twardości wody. W hodowli istotne są również takie elementy jak właściwe wyposażenie akwarium oraz odpowiedni sposób karmienia. Za to ci, którzy zadbają o dobre warunki dla tych niezwykłych zwierząt, będą mieli ogromną przyjemność ich podziwiania.

Konik morski w akwarium.

 

Jak wygląda konik morski?

Koniki morskie to grupa ryb morskich z rzędu igliczniokształtnych z rodzajów Hippocampus i Phyllopteryx. Niemalże każdy w swoim życiu widział konika morskiego – jeżeli nie na żywo, to na ilustracjach czy zdjęciach i jest to na tyle charakterystyczna ryba, że nie można jej z żadną inną pomylić. Koniki morskie swoją łacińską nazwę - Hippocampus zawdzięczają hippokampom – mitologicznym stworom morskim o wyglądzie konia z ogonem ryby i w istocie takie zwierzęta przypominają. Niezwykłości dodają im ponadto wypukłe wzory na całym ciele, długie, chwytne ogony oraz wśród niektórych gatunków umiejętność zmieniania ubarwienia w kontakcie z otoczeniem – niczym kameleony.
Koniki morskie nie są pokryte łuskami, nie posiadają też płetwy ogonowej.

Wyróżniamy ponad 50 gatunków koników morskich – różnią się one znacznie między sobą. Najmniejsze osiągają wymiar zaledwie kilkunastu milimetrów – największe dorastają do 35 cm. Niestety wiele spośród gatunków koników morskich jest zagrożonych wyginięciem.

 

Konik morski nie posiada łusek, a wypukłe wzory na całym ciele.

Jakie akwarium dla konika morskiego?

Wymiary akwarium dla konika morskiego powinny być dostosowane do jego wielkości i średnio powinno mieć pojemność około 100 litrów. Istotnie jest również, aby spełnić wszystkie inne wymagania koników morskich – nawet niewielkie wahania w temperaturze, zasoleniu czy twardości wody, mogą być dramatyczne w skutkach. Istnieją różnice pomiędzy wymaganiami poszczególnych gatunków koników morskich – dlatego przed zakupem koniecznie należy poznać wymagania konkretnego pławikonika i dostosować do niego warunki w akwarium. Z tego też powodu hodowla różnych gatunków koników morskich jest możliwa – pod warunkiem, że mają takie same wymagania. Dotyczy to zresztą także hodowli koników morskich z innymi rybami. Taka hodowla jest możliwa jeżeli wymagania są podobne. Większość hodowanych w Polsce pławikoników wymaga wody o temperaturze ok. 24-26 stopni Celcjusza, pH 8,1-8,4, zasolenie 38 g na litr. Ważne jest również to, aby w akwarium nie było zbyt dużego prądu, bo ten utrudnia konikom poruszanie się, oraz aby znalazły się rośliny m.in. algi i trawy – stanowiące kryjówkę i punkt zaczepienia.


Koniki morskie uwielbiają kryjówki, dlatego dobrze jest wstawić do akwarium określone koralowce lub kamienie o wąskich szczelinach. W przypadku koralowców należy pamiętać, że część z nich może poparzyć koniki morskie. Należy dokładnie sprawdzić, które są bezpieczne i mogą być użyte w akwarium, w którym żyją również zwierzęta.


Urządzając akwarium dla koników morskich, trzeba tez pamiętać, że będą one próbować zahaczyć się ogonem o wszystkie elementy m.in. rośliny i ozdoby, dlatego bezwzględnie powinniśmy unikać ostrego, niebezpiecznego dla pławikoników wyposażenia.

 

Zobacz dostępne akwaria 

Jaki pokarm dla pławikoników?

Koniki morskie są zwierzętami, które najchętniej jedzą pokarm żywy – w naturze żywią się rozwielitkami, krewetkami, małymi krabami i planktonem. Jeżeli nie mamy dostępu do żywego pokarmu – może być on mrożony. Zwykle jedzą one bardzo powoli – ale najchętniej bez przerwy. Jest to również ważna informacja dla tych, którzy chcę hodować koniki morskie z innymi rybami – należy unikać takich, które jedzą bardzo szybko, bo w takiej sytuacji, nasze koniki morskie będą głodować. Koniki morskie wymagają częstego karmienia, z tego też względu często wygodniejsze jest karmienie koników morskich pokarmem żywym, który będzie cały czas dostępny w akwarium.

  

Koniki morskie a inne ryby

Możliwa jest hodowla pławikoników z innymi konikami morskimi lub rybami o ile wymagania co do warunków życia będą podobne. Idealnie jest, jeżeli w akwarium zamieszka grupa koników morskich tego samego gatunku – to bardzo społeczne ryby. Wybierając towarzystwo dla pławikoników, koniecznie trzeba brać pod uwagę to, że to bardzo spokojne i strachliwe istoty, więc ryby jakie z nimi zamieszkają, nie powinny być zbyt energiczne czy agresywne. Wszystkie dobrane ryby powinny być rybami morskimi, gdyż tylko takie przeżyją w akwarium morskim.

Jeżeli chodzi o gupiki to nie są one rybami morskimi i nie przeżyją długo w akwarium morskim, dodatkowo należy pamiętać, że mogą stać się pokarmem dla koników morskich.

Dobrym towarzystwem są również mandaryny, ślimaki czy skorupiaki pustelniki.

 

Konik morski ma niezwykle charakterystyczne ciało, duże oczy, długą płetwę grzbietową, znikomą odbytową, nie posiada ogonowej. Konik morski może zmieniać ubarwienie.

Ile kosztuje konik morski?

Koniki morskie należą do dość drogich i trudno dostępnych ryb. Średnia cena konika morskiego to od 200 do nawet 600 złotych za sztukę.

 

Konik morski – ciekawostki:

  • U koników morskich to samiec rodzi młode. Samica składa jajeczka do torby lęgowej znajdującej się na brzuchu samca. Samiec je zapładnia i po około dwóch tygodniach rodzą się małe koniki morskie.
  • Koniki morskie znajdują zastosowanie w tradycyjnej medycynie bliskiego wschodu – przypisuje się im się właściwości lecznicze w chorobach układu oddechowego oraz impotencji.
  • W starożytności wierzono, że zasuszony i sproszkowany konik morski pomaga na kolki.



 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość