Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak widzi królik?

Królik miniaturka to popularne zwierzę domowe, będące udomowionym królikiem europejskim. Pochodzi od dzikiego królika zamieszkującego pierwotnie Hiszpanię. Prace nad jego wyhodowaniem rozpoczęto w XX wieku, koncentrując się na uzyskaniu zwierzęcia niewielkich rozmiarów, o przyjaznym charakterze. Jak króliki widzą świat i jak widzi go królik miniaturka? Czy dobrze widzą w nocy? Jak zbudowane jest królicze oko? Zapraszamy do lektury.

 

Oko królika z bliska

 

Oko królika

Jest ono duże, okrągłe, wypukłe i ustawione bocznie na głowie. Dzięki takiemu umiejscowieniu oczu królik obejmuje pole widzenia ponad 300 stopni, ma jednak problem z widocznością obiektów znajdujących się blisko nosa (martwy punkt). By zachować czujność, zwierzęta te mrugają tylko kilka razy na godzinę, co jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo. Cechą charakterystyczną króliczych oczu jest obecność migawki (trzeciej powieki), dodatkowo chroniącej oczy i zapewniającej odpowiednie nawilżenie. Źrenice królika nie mają zdolności adaptacji, dlatego nie najlepiej radzą sobie z widzeniem w pełnym lub bardzo słabym świetle.
Widzenie kolorów u królika miniaturki
Choć wiele osób zastanawia się nad tym, jakie kolory są postrzegane przez królika, do dziś nie jest znana jednoznaczna odpowiedź. Najwięcej naukowców opowiada się za stanowiskiem, że króliki odróżniają niebieski i żółty oraz czerwony i zielony, jednak widzą głównie czarno-biało otaczający ich świat. Postrzegany przez nie obraz jest nieostry i ziarnisty.

 

 

Nocne widzenie u królika

Jak króliki widzą w nocy? Jak królik miniaturka widzi za dnia? Dominującymi fotoreceptorami w oku królika są pręciki, dzięki którym zwierzęta te dobrze widzą o świcie i o zmierzchu, w tak zwanym półświetle. Zdecydowanie słabiej radzą sobie z widzeniem w świetle dziennym i w nocy.

 

 

Jak sprawdzić, czy królik widzi?

W przypadku podejrzeń, że królik ma problem z widzeniem, należy udać się do weterynarza-okulisty. Jedynie konsultacja ze specjalistą może rozwiać nasze podejrzenia i zagwarantować najlepsze postępowanie w przypadku problemów ze wzrokiem.

 

 

Choroby oczu królika

Najczęstszymi przyczynami chorób oczu u królika są czynniki genetyczne, niewłaściwa dieta i opieka oraz infekcje bakteryjne. Dlatego powinniśmy regularnie podawać dla pupili witaminy oraz sięgać po wysokiej jakości jedzenie. Dbajmy również o czystość klatki, aby nie rozwijały się tam bakterie i wirusy.
Mimo to często choroby oczu i tak się pojawiają, do najczęstszych z nich zaliczamy: zapalenie spojówki, owrzodzenie rogówki, zablokowane kanały łzowe, jaskrę i kataraktę.
- Zapalenie spojówki spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym i wymaga odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.
- Owrzodzenie rogówki to bolesna przypadłość, powstała na skutek czynników zewnętrznych (mechaniczne uszkodzenie, ciała obce) lub wewnętrznych (problemy zdrowotne organizmu). Wymaga wizyty u weterynarza i leczenia farmakologicznego.
- Zablokowanie kanałów łzowych powodują problemy z zębami lub stan zapalny. Zanim weterynarz wyleczy schorzenie i łzy będą prawidłowo nawadniać oko mija trochę czasu
- Jaskra powstaje na skutek wzrostu ciśnienia śródocznego, co niszczy siatkówkę. Może prowadzić do ślepoty. Antybiotykoterapia lub operacja to znane metody, mogące z powodzeniem leczyć tę chorobę.
- Katarakta to zmętnienie soczewki na skutek czynników genetycznych, przebytej jaskry, chorób siatkówki, cukrzycy lub nawet nieodpowiedniego odżywiania. Inaczej zwana zaćmą. W przypadku tej choroby konieczna jest operacja oka.

 

Króliki srokacze z czarnymi oczami.

 

Pozostałe zmysły królika

Co wiadomo na temat pozostałych zmysłów u królika? Zdecydowanie bardzo ważnym dla orientacji oraz termoregulacji są uszy, narządy słuchu. Uszy królika są pokaźnych rozmiarów i z drobnymi wyjątkami (baranki), sterczą do góry. Słuch pomaga rozpoznać zagrożenie i robi to z niezwykłą precyzją, ponieważ jego zakres to 33 000 Hz (u człowieka są to 22 000 Hz). Inną istotną funkcją uszu królika jest termoregulacja – oddawanie nadmiaru ciepła.

Węch królika

jest to bardzo dobrze rozwinięty zmysł, jako że króliki posiadają 50 milionów receptorów węchowych. Są w stanie nie tylko poczuć drapieżnika, zanim go zobaczą, ale również po powąchaniu odchodów innego królika ocenić jego płeć. Jeśli posiadamy królika, powinniśmy chronić go przed intensywnymi zapachami perfum lub innych środków chemicznych.

Smak królika

Preferowanym smakiem u królików jest słodki oraz gorzki (na przykład cykoria, mniszek lekarski). Bardzo lubią też smak słony, ale tutaj trzeba mieć się na baczności, ponieważ słone pokarmy nie są wskazane.

Zmysł dotyku królika

jest rozwinięty dzięki znacznemu unerwieniu futra i skóry, dlatego króliki przeważnie lubią być głaskane. Wibrysy wspomagają przemieszczanie się – pomagają ocenić odległość od obiektów lub ich rozmiar.

 

 

Wzrok królika

Wzrok to jeden z najistotniejszych zmysłów u królika, gwarantujący mu przetrwanie w naturalnym środowisku. Aby mógł pełnić taką funkcję, oczy królika są ustawione z boku głowy i mają duży rozmiar oraz odpowiednią wypukłość. Odróżnianie poszczególnych barw jest kwestią sporną pomiędzy naukowcami, podejrzewa się jednak, że królik widzi dość nieostro, ziarniście i w głównej mierze czarno-biało, choć może postrzegać niebieski, żółty, czerwony i zielony. Patologia oczu królika obejmuje takie choroby, jak jaskra, katarakta, zapalenie spojówki, owrzodzenie rogówki i zablokowanie kanałów łzowych. Wszystkie wymienione choroby wymagają natychmiastowej interwencji weterynarza specjalizujące się w okulistyce.


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość