Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać trądzik u kota?

Koci trądzik – podobnie jak ten ludzki – nie jest groźny, ale potrafi uprzykrzyć kocie życie stałymi nawrotami. Przeczytaj, kiedy interwencja lekarza jest niezbędna i jak pomóc kotu w walce z trądzikiem.


Koci trądzik należy do popularnych dolegliwości dermatologicznych u kotów. Z reguły nie jest groźny i nie wymaga specjalistycznych interwencji, a jedynie obserwacji czy w miejscu wykwitu nie pojawiają się dodatkowe zmiany o podłożu bakteryjnym. Warto jednak wiedzieć jak sobie z nim radzić i jak zmniejszyć jego nasilenie i częstotliwość występowania.

 

Kot leży na plecach ukazując brodę z czarnymi plamkami.

 

Czym jest koci trądzik?

Koci trądzik jest dokładnie tym samym problemem u kotów, co u ludzi. Są to małe, czarne kropki w okolicach pyszczka. Czasem towarzyszy im zaczerwienienie. Zwykle nie powodują dyskomfortu u kota – o ile nie pojawi się w ich miejscu zapalenie mieszków włosowych czy zakażenie bakteryjne. Wówczas może trądzikowi towarzyszyć świąd, obrzęk, a nawet ból. Dodatkowo w przypadku zapalenia mieszków włosowych, dochodzi do miejscowego wyłysienia.
Koci trądzik – znów analogicznie do ludzi – może być zjawiskiem jednorazowym lub stać się problemem trudnym do zwalczenia. Także jego nasilenie może być różne. Zwykle jednak ma łagodną postać i należy do jednych z najbardziej powszechnych kocich dolegliwości dermatologicznych.
Wykwity warto obserwować, ale zwykle znikają samoczynnie po kilku dniach bez potrzeby jakichkolwiek interwencji medycznych.

 

 

Przyczyny trądziku u kota

Nie ma jednoznacznej przyczyny pojawiania się u kotów trądziku. Podobnie jak u ludzi za wystąpienie trądziku mogą odpowiadać zmiany hormonalne w okresie dojrzewania kota – trądzik może też się pojawić w okresie okołorujowym. Przyczyn można też się doszukiwać w zaburzeniach gruczołów łojowych. Oraz – znów tak jak w przypadku ludzi – nietolerancji pokarmowej. Tak jak w przypadku wielu ludzi czekolada sprzyja pojawieniu się trądziku – tak w przypadku kotów wypryski mogą się pojawić po kontakcie z określonym.
Wystąpienie trądziku może mieć też związek z niedostateczną higieną misek, a także z materiałem z jakiego są wykonane. Te plastikowe znacznie częściej powodują trądzik u kota, a ma to związek z szybkim namnażaniem się bakterii w strukturze plastiku.

 

 

Jak leczyć koci trądzik?

Pojedyncze zmiany nie wymagają zwykle interwencji i znikają samoczynnie. Zaawansowany lub nadkażony bakteryjnie trądzik u kotów leczy się poprzez oczyszczanie zmian i ich usuwanie u lekarza weterynarii. Konieczny może być także lek z antybiotykiem lub steryd. Lekarz może dodatkowo pobrać posiew w celu zdiagnozowania przyczyny występowania trądziku – jeżeli problem ten będzie pojawiał się częściej.
Pojawienie się kociego trądziku warto skonsultować z lekarzem weterynarii, bo o ile może się okazać, że pojawiające się wypryski nie są typowym trądzikiem, a zwiastują poważniejszą chorobę, której są tylko niewinnym symptomem.

 

Kot abisyński z zielonymi oczami.

 

Domowe sposoby na koci trądzik

Głównym sposobem walki z kocim trądzikiem jest działanie prewencyjne, czyli dbałość o higienę. Warto często przemywać kotu pyszczek – zwłaszcza po posiłku – czystą wodą lub wacikami przeznaczonymi dla zwierząt. Nie jest zalecane korzystanie z preparatów bakteriobójczych dla ludzi, mogą one uczulić zwierzę.
Konieczna jest również dbałość o czystość misek dla kota, które należy myć i wyparzać po każdym posiłku. Miski powinny być na tyle szerokie i płytkie, aby kot jedząc czy pijąc, nie brudził skóry i sierści pyszczka – najlepiej sprawdzają się miski ceramiczne, szklane lub metalowe miski dla kota. Te z tworzywa sztucznego – zwłaszcza porysowane – mogą stanowić siedlisko bakterii.
Istotna jest również dbałość o stan psychiczny i fizyczny zwierzaka – pojawieniu się trądziku może sprzyjać stres oraz niedobór składników mineralnych lub witamin. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja preparatami witaminowymi.
Jeżeli zauważymy u kota trądzik, w żadnym wypadku nie należy go wyciskać. Można delikatnie wyczesać zaskórniki, aby nie powstały wykwity i ropnie oraz posmarować Borazolem – nie należy stosować preparatów przeciw trądzikowych przeznaczonych dla ludzi! Najlepiej wszelkie czynności podejmować w porozumieniu z lekarzem weterynarii, który fachowym okiem oceni skalę problemu.

 

 

Czy koci trądzik jest zaraźliwy?

Koci trądzik nie przenosi się na ludzi i inne zwierzęta, o ile nie jest powikłany bakteryjnie. Jeżeli jednak dojdzie do nadkażenia, należy uważać, aby kot nie miał bliskiej styczności z innymi kotami, a po pielęgnacji kota dokładnie myć ręce. Kontakt z kotem który ma trądzik, nie skutkuje trądzikiem u ludzi czy innych zwierząt.



Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Borasolem, jeśli już. Borazol (tak, jest coś takiego, inaczej borazyna B3N3H6) to okropny związek nieorganiczny używany jako rozpuszczalnik, kot może nie przeżyć!