Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Jak rozpoznać trądzik u kota?

Koci trądzik – podobnie jak ten ludzki – nie jest groźny, ale potrafi uprzykrzyć kocie życie stałymi nawrotami. Przeczytaj, kiedy interwencja lekarza jest niezbędna i jak pomóc kotu w walce z trądzikiem.


Koci trądzik należy do popularnych dolegliwości dermatologicznych u kotów. Z reguły nie jest groźny i nie wymaga specjalistycznych interwencji, a jedynie obserwacji czy w miejscu wykwitu nie pojawiają się dodatkowe zmiany o podłożu bakteryjnym. Warto jednak wiedzieć jak sobie z nim radzić i jak zmniejszyć jego nasilenie i częstotliwość występowania.

 

Kot leży na plecach ukazując brodę z czarnymi plamkami.

 

Czym jest koci trądzik?

Koci trądzik jest dokładnie tym samym problemem u kotów, co u ludzi. Są to małe, czarne kropki w okolicach pyszczka. Czasem towarzyszy im zaczerwienienie. Zwykle nie powodują dyskomfortu u kota – o ile nie pojawi się w ich miejscu zapalenie mieszków włosowych czy zakażenie bakteryjne. Wówczas może trądzikowi towarzyszyć świąd, obrzęk, a nawet ból. Dodatkowo w przypadku zapalenia mieszków włosowych, dochodzi do miejscowego wyłysienia.
Koci trądzik – znów analogicznie do ludzi – może być zjawiskiem jednorazowym lub stać się problemem trudnym do zwalczenia. Także jego nasilenie może być różne. Zwykle jednak ma łagodną postać i należy do jednych z najbardziej powszechnych kocich dolegliwości dermatologicznych.
Wykwity warto obserwować, ale zwykle znikają samoczynnie po kilku dniach bez potrzeby jakichkolwiek interwencji medycznych.

 

 

Przyczyny trądziku u kota

Nie ma jednoznacznej przyczyny pojawiania się u kotów trądziku. Podobnie jak u ludzi za wystąpienie trądziku mogą odpowiadać zmiany hormonalne w okresie dojrzewania kota – trądzik może też się pojawić w okresie okołorujowym. Przyczyn można też się doszukiwać w zaburzeniach gruczołów łojowych. Oraz – znów tak jak w przypadku ludzi – nietolerancji pokarmowej. Tak jak w przypadku wielu ludzi czekolada sprzyja pojawieniu się trądziku – tak w przypadku kotów wypryski mogą się pojawić po kontakcie z określonym.
Wystąpienie trądziku może mieć też związek z niedostateczną higieną misek, a także z materiałem z jakiego są wykonane. Te plastikowe znacznie częściej powodują trądzik u kota, a ma to związek z szybkim namnażaniem się bakterii w strukturze plastiku.

 

 

Jak leczyć koci trądzik?

Pojedyncze zmiany nie wymagają zwykle interwencji i znikają samoczynnie. Zaawansowany lub nadkażony bakteryjnie trądzik u kotów leczy się poprzez oczyszczanie zmian i ich usuwanie u lekarza weterynarii. Konieczny może być także lek z antybiotykiem lub steryd. Lekarz może dodatkowo pobrać posiew w celu zdiagnozowania przyczyny występowania trądziku – jeżeli problem ten będzie pojawiał się częściej.
Pojawienie się kociego trądziku warto skonsultować z lekarzem weterynarii, bo o ile może się okazać, że pojawiające się wypryski nie są typowym trądzikiem, a zwiastują poważniejszą chorobę, której są tylko niewinnym symptomem.

 

Kot abisyński z zielonymi oczami.

 

Domowe sposoby na koci trądzik

Głównym sposobem walki z kocim trądzikiem jest działanie prewencyjne, czyli dbałość o higienę. Warto często przemywać kotu pyszczek – zwłaszcza po posiłku – czystą wodą lub wacikami przeznaczonymi dla zwierząt. Nie jest zalecane korzystanie z preparatów bakteriobójczych dla ludzi, mogą one uczulić zwierzę.
Konieczna jest również dbałość o czystość misek dla kota, które należy myć i wyparzać po każdym posiłku. Miski powinny być na tyle szerokie i płytkie, aby kot jedząc czy pijąc, nie brudził skóry i sierści pyszczka – najlepiej sprawdzają się miski ceramiczne, szklane lub metalowe miski dla kota. Te z tworzywa sztucznego – zwłaszcza porysowane – mogą stanowić siedlisko bakterii.
Istotna jest również dbałość o stan psychiczny i fizyczny zwierzaka – pojawieniu się trądziku może sprzyjać stres oraz niedobór składników mineralnych lub witamin. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja preparatami witaminowymi.
Jeżeli zauważymy u kota trądzik, w żadnym wypadku nie należy go wyciskać. Można delikatnie wyczesać zaskórniki, aby nie powstały wykwity i ropnie oraz posmarować Borazolem – nie należy stosować preparatów przeciw trądzikowych przeznaczonych dla ludzi! Najlepiej wszelkie czynności podejmować w porozumieniu z lekarzem weterynarii, który fachowym okiem oceni skalę problemu.

 

 

Czy koci trądzik jest zaraźliwy?

Koci trądzik nie przenosi się na ludzi i inne zwierzęta, o ile nie jest powikłany bakteryjnie. Jeżeli jednak dojdzie do nadkażenia, należy uważać, aby kot nie miał bliskiej styczności z innymi kotami, a po pielęgnacji kota dokładnie myć ręce. Kontakt z kotem który ma trądzik, nie skutkuje trądzikiem u ludzi czy innych zwierząt.Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+