Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Koty zwykle bezbłędnie trafiają do kuwety, nawet jeśli wcześniej nie miały okazji z niej korzystać. Wynika to z ich instynktownej potrzeby zagrzebywania własnych odchodów. W jakich sytuacjach czworonogi mogą załatwiać się poza wyznaczonym do tego celu miejscem. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

 

Zwykle najłatwiej jest nauczyć korzystania z kuwety małego kota. Dorosły osobnik, który nigdy nie załatwiał się w wyznaczonych przez człowieka miejscach, może mieć więcej problemu z opanowaniem tej sztuki. Jednak nawet dzikiego kota można nauczyć korzystania z kuwety, jeśli toaletę zorganizuje się tak, by wydała mu się najodpowiedniejszym miejscem do zaspokojenia fizjologicznych potrzeb.

Dobranie najlepszej kuwety dla kotów wymaga przestrzegania paru zasad.

Kuweta dla kota powinna być dopasowana do jego preferencji. Przede wszystkim nie może być za mała. Znaczenie ma również jej wysokość i typ - otwarta - zamknięta.

 

Przygotowanie kociej toalety

Aby bez trudu nauczyć kota korzystania z kuwety, trzeba odpowiednio ją przygotować. Na początek najlepiej wybrać kuwetę:

  • otwartą – pupil z czasem może docenić intymność, jaką zapewnia kuweta zakryta, ale z początku korzystanie z niej nie wyda mu się naturalne;
  • o niskich brzegach – uwaga ta dotyczy głównie kociąt, które mogą mieć problem z wdrapaniem się do wysokiej kuwety;
  • o rozmiarze zapewniającym kotu swobodę ruchów;
  • wypełnioną drobnoziarnistym, bezzapachowym żwirkiem – najbardziej przypominającym naturalne podłoże. Zobacz ofertę żwirków dla kotów

 

Kuwetę należy ustawić w spokojnym, możliwie odosobnionym (a zarazem społecznie ważnym) miejscu, z daleka od innych stref, z których korzysta pupil – przeznaczonych na posiłki czy do zabawy. Kot musi mieć zapewniony stały dostęp do swojej toalety. Jeśli znajduje się ona w łazience, drzwi do pomieszczania powinny być zawsze uchylone lub zaopatrzone w specjalne drzwiczki dla czworonoga. Ucząc kota korzystania z kuwety, trzeba pamiętać o jej regularnym opróżnianiu (co najmniej 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym wypróżnieniu) – zwierzę niechętnie załatwia swoje potrzeby w toalecie, która jest brudna.

 

Sprawdź ofertę kuwet dla kotów

 

Nauka korzystania z kuwety

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Zwykle wystarczy mu ją pokazać. Można przy tym przegrzebać żwirek ręką lub łopatką, by zwierzę dostrzegło walory tego podłoża. Działania służące nauce korzystania z kuwety to:

  • zanoszenie do niej kota, ilekroć wyraźnie zaczyna szukać miejsca na załatwienie swoich fizjologicznych potrzeb;
  • przenoszenie do niej odchodów, jeśli pupilowi zdarzy się załatwić w innym miejscu;
  • ustawienie jej w miejscu, które kot wybrał na swoją toaletę i stopniowe przesuwanie w pożądaną lokalizację;
  • staranne usuwanie zapachu odchodów z niepożądanych miejsc, by kot nie zechciał skorzystać z nich ponownie (można dodatkowo spryskać je repelentem, a nawet zablokować zwierzęciu dostęp do nich);
  • nagradzanie pupila (np. kocim smakołykiem), gdy załatwi się w miejscu przeznaczonym do tego celu.

 

Przeczytaj również: Jak dobrać kuwetę dla kota i gdzie ją postawić? 

Kuweta dla kota powinna znajdować się w ustronnym i cichym miejscu. Tak, aby kot mógł mieć spokój podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

 

Jakich błędów unikać, ucząc kota korzystania z kuwety?

Koty to stworzenia, które bardzo dbają o higienę, więc można spodziewać się, że nauka korzystania z kuwety szybko przyniesie pożądane efekty. Niestety łatwo popełnić błąd podczas tej procedury, skutkiem czego wielu opiekunów zmaga się problemami dotyczącymi kociej toalety. Przede wszystkim należy pamiętać, że choć znajdowanie odchodów w niepożądanych miejscach jest uciążliwe, nigdy nie wolno karać kota za takie sytuacje. W przeciwnym razie zwierzę skojarzy załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych z silnym stresem i tym trudniej będzie mu robić to w wyznaczonym miejscu. Z tych samych powodów nie wolno na siłę wkładać kota do kuwety. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i otoczyć pupila miłością – wówczas najszybciej nauczy się oczekiwanych zachowań.

 

Kot może unikać kuwety z wielu powodów, z których część łatwo wyeliminować, np. częściej sprzątając kocią toaletę, przestawiając ją w spokojniejsze miejsce, zmieniając jej model czy typ żwirku. Trzeba jednak zwracać uwagę także na mniej oczywiste kwestie, które mogą odbijać się na zachowaniu czworonoga. Pupil może mieć trudność z załatwianiem się w swojej toalecie np. dlatego, że przeszkadza mu w tym inne z domowych zwierząt. Inną opcją, którą w przypadku problemów z nauką korzystania z kuwety bezwzględnie należy wyeliminować, jest choroba zwierzęcia. Jeśli kot uporczywie załatwia się poza wyznaczonym do tego celu miejscem, trzeba udać się z nim do weterynarza. Kiedy wszystkie sposoby nauki korzystania z kuwety zawiodą, wskazany jest kontakt z behawiorystą.

 

Przeczytaj również: Kot sika na łóżko? Przyczyny i rady

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość