Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Ile karmy dla szczeniaka? Sprawdź prawidłowe dawkowanie posiłku

Kiedy wybierzemy dla szczenięcia odpowiednią dla niego, pełnoporcjową karmę, stajemy przed pytaniem, jak często i ile jedzenia powinniśmy podawać naszemu czworonogowi. Teorii na ten temat jest wiele, nie wszystkie są prawdziwe, dlatego przygotowując rozkład posiłków dla szczenięcia, warto się dowiedzieć, jak dawkować pożywienie dla juniorów, tak aby nie wykształcić u nich szkodliwych nawyków żywieniowych.Spis treści

  1. Żywienie szczeniąt – podstawowe informacje
  2. Ile, kiedy i jak – co powinniśmy wiedzieć o dawkowaniu pokarmu dla szczeniąt?
  3. Dzienna dawka pokarmu dla szczeniąt a zapotrzebowanie energetyczne


Szczeniaki jedzą karmę.

 

Żywienie szczeniąt – podstawowe informacje

Do około 3. tygodnia życia szczenięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Zawiera ono wszelkie niezbędne składniki odżywcze, które wspomagają wzrost i prawidłowy rozwój szczeniąt. Po tym okresie zaczyna się czas tak zwanego odstawienia, w którym młode czworonogi powoli tracą odruch ssania i zaczynają szukać innego rodzaju pożywienia. Odruch ssania zanika w pełni pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia. Szczenięta, które z jakiegoś powodu nie mogą być karmione mlekiem suki, powinny dostawać od opiekunów produkty mlekozastępcze, dostępne w prawie każdym sklepie zoologicznym i gabinecie weterynaryjnym.

Po 4. tygodniu życia szczenięcia wskazane jest rozpoczęcie procesu odsadzania żywieniowego. W tym czasie młode zwierzę, oprócz mleka matki, powinno dostawać również stałe pożywienie – pełnoporcjowe pokarmy suche i mokre. Zdecydowanie lepiej przyswajane jest przez szczenięta pełnoporcjowe mokre jedzenie, które ma wygodną do spożycia teksturę. Mokry pokarm zawiera również wodę, wspomagającą utrzymanie nawodnienia organizmu na właściwym poziomie.

Ze względu na wysoką aktywność szczeniąt oraz intensywny czas wzrostu ich dieta powinna być bogata w białko i dobre tłuszcze oraz odpowiednie minerały i witaminy, które wspierają prawidłowy rozwój młodych zwierząt. Zapotrzebowanie na poszczególne substancje różni się w znacznym stopniu od tego u starszych osobników, dlatego tak ważne jest, żeby wybierając produkty dla szczenięcia, sięgać po te pokarmy, które mają oznaczenie „junior”.

Najlepszym rodzajem pożywienia dla zwierząt są pełnoporcjowe pokarmy, przygotowywane przez specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dokładnie wiedzą, jakie proporcje powinien zawierać wartościowy posiłek dla szczeniąt. Korzystanie z pełnoporcjowego pokarmu jest o wiele zdrowszą opcją niż samodzielne przygotowywanie jedzenia dla czworonogów. Opracowanie psiej diety wymaga dużo czasu i specjalistycznej wiedzy, dlatego warto polegać na gotowych produktach. Bardzo często możemy znaleźć karmę przeznaczoną dla konkretnej rasy szczeniąt. Korzystając z niej, zaspokajamy indywidualne potrzeby naszych pupili.


Szczeniak je karmę z miski.

 

Ile, kiedy i jak – co powinniśmy wiedzieć o dawkowaniu karmy dla szczeniąt?

To, jakie ilości karmy oraz w jakich odstępach czasowych podajemy szczenięciu, zależy od kilku czynników, między innymi od rasy oraz aktywności zwierzęcia. W przypadku mniejszych psów, które większość czasu spędzają w domu lub przydomowym ogródku i nie są bardzo aktywne, dawka karmy powinna być niewielka, tak aby nie wykształcać u szczeniąt szkodliwych nawyków żywieniowych. Jeśli mamy pod opieką większe osobniki, rosnące bardzo szybko w pierwszych 6 miesiącach życia, które wymagają dużej aktywności i spędzają większość czasu na zabawie, powinniśmy podawać im stosunkowo większe posiłki, tak aby zaspokoić wszelkie ich potrzeby żywieniowe i dostarczyć odpowiednią ilość energii potrzebnej do prawidłowego rozwoju.

Jeśli chodzi o częstotliwość podawania posiłków, należy wypracować stałe pory dnia, w których szczenięta otrzymają miskę z jedzeniem. W ten sposób pomożemy pupilom wykształcić pozytywne nawyki i unikniemy zaburzeń związanych z odżywianiem. Pamiętajmy o stałych godzinach karmienia oraz o stałych wielkościach dziennych dawek jedzenia. Oczywiście do miski z wodą pupil musi mieć nieograniczony dostęp, a naczynie należy utrzymywać w czystości.

  • od 4. do 8. tygodnia życia
  • 4–5 posiłków dziennie
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia
  • 3–4 posiłki dziennie
  • od 6. miesiąca
  • 2–3 posiłki dziennie


Oferta karm bezzbożowych dla psa

 

Dzienna dawka karmy dla szczeniąt a zapotrzebowanie energetyczne

Szczenięta mają o wiele wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psy czy seniorzy. Wynika to nie tylko z intensywnych przemian organizmu, który potrzebuje energii, żeby móc się prawidłowo rozwijać, lecz także z aktywnego trybu życia szczeniąt. Spędzają one wiele czasu na zabawie, eksplorowaniu terenu, lubią korzystać z chwil na świeżym powietrzu i potrzebują w tym celu energii, która pozwoli na podjęcie tych aktywności.

Jak więc możemy ustalić, ile pokarmu powinien spożywać szczeniak, żeby utrzymać wymagane zapotrzebowanie energetyczne? Na opakowaniu każdej karmy znajdują się wskazówki, które mogą nam pomóc w odmierzeniu odpowiedniej ilości. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest jednak sprawdzenie indywidualnego zapotrzebowania zwierzęcia na energię. Możemy w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii lub posłużyć się poniższymi danymi z FEDiAF:


Do 50 % dorosłej masy ciała 210 kcal/masa ciała w kg do potęgi 0,75
Od 50 do 80 % dorosłej masy ciała 175 kcal/masa ciała w kg do potęgi 0,75
Od 80 do 100 % dorosłej masy ciała 140 kcal/masa ciała w kg do potęgi 0,75

W ten sposób możemy poznać dzienne zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt i dostarczać im wszelkich potrzebnych składników, tak aby mogły rozwijać się prawidłowo.Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
19.49   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 5 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+