Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Elkhund szary (norweski pies na łosie) - encyklopedia ras psów

Elkhund szary to pies myśliwski, doskonały towarzysz polowań, stróż, pasterz i wierny przyjaciel człowieka. Poznaj historię rasy, wygląd, charakter i wymagania wikinga srebrzystego. Zobacz, czy do siebie pasujecie.

 

 

Elkhund szary – historia rasy

Korzenie tej pierwotnej rasy sięgają czasów starożytnych. Oryginalna nazwa sporo zdradza o psie skandynawskim: Norsk Elghund Grå czyli norweski pies na łosie (elk to łoś).

Już od dawnych czasów elkhundy towarzyszyły ludziom podczas polowań na dużą zwierzynę:
  • wspomnianego łosia,
  • niedźwiedzia,
  • wilka,
  • borsuka.



Pilnowały domostw skandynawskich chłopów, pomagały ogarniać pasące się bydło, służyły jako psy zaprzęgowe, a w czasie mroźnych nocy nie raz ogrzewały futerkiem swoich domowników.

 

Elkhund szary – niezłomny towarzysz wikingów

Elkhundy szare były wiernymi towarzyszami wojowniczego plemienia wikingów, stąd ich przydomek: srebrzysty wiking, który pochodzi też od szaro - srebrzystej sierści psa.

 

Klasyfikacja FCI

Jako odrębna rasa elkhund szary został zarejestrowany w połowie XIX wieku. W klasyfikacji FCI rasa posiada nr 242. Tak samo jak jämthund: szwedzki pies na łosie, elkhund szary należy do 5 grupy szpiców i psów w typie pierwotnym oraz sekcji 2: północnych psów myśliwskich.

 

Bohater baśni i legend

Warto podkreślić, że norweski elkhund jest narodowym psem Norwegów, a także bohaterem wielu regionalnych baśni i legend. Ten odważny i wytrzymały pies jest mocno wpisany w kulturę ludzi północy.

 

 

Norweski pies na łosie – jak wygląda?

Co tu dużo mówić: norweski elkhund szary robi wrażenie! To dostojne, masywne i równocześnie harmonijnie zbudowane psisko, w wyglądzie przypominające wilka. Samce są nieco większe od samic i osiągają w kłębie wysokość od 49 do 52 cm. Samiczki osiągają w kłębie wysokość od 46 do 49 cm. Samce ważą ok. 23 kg, samice ok. 20 kg.

Sierść psów północy mieni się srebrzystymi odcieniami szarości. Mordkę, szyję czy pierś często zdobi biały odcień włosa. Psiaki mają gęsty, wełnisty podszerstek. Ich uszka są spiczaste, a ogonek charakterystycznie i filuternie zawinięty do góry.

Warto również wspomnieć, że norweski pies na łosie występuje też w czarnym kolorze, jako czarny elkhund. Od 2017 roku FCI traktuje elkhunda szarego i elkhunda czarnego, jak dwie odrębne rasy. Wcześniej elkhund czarny był uważany za odmianę wikinga srebrzystego. Ale ze względu na różnice w umaszczeniu i w wyglądzie trafił do oddzielnej grupy.

 

Norweski elkhund – zdrowie i długość życia

Srebrzysty wiking cieszy się dobrym zdrowiem, ale pamiętaj o konieczności regularnych wizyty kontrolnych u weterynarza. Norweski elkhund może zachorować na:



Elkhund szary jest długowieczny: będzie Twoim wiernym kompanem nawet przez 15 - 16 lat. Długość jego życia zależy od uwarunkowań genetycznych i zaspokojenia jego psich potrzeb.

 

Elkhund norweski – charakter

Elkhund norweski to połączenie mocnego i niezłomnego charakteru z dużą wrażliwością psiego serduszka. Ta rasa charakteryzuje się:
  • odwagą,
  • niezależnością,
  • wytrzymałością fizyczną i psychiczną,
  • ogromną inteligencją.

Pies wikingów całym sercem kocha swoich opiekunów, a równocześnie potrafi wyrażać swoją odrębność. Mimo swojej niezależności, prościej jest się z nim dogadać niż z psem rasy husky. Ma dużą pewność siebie, ale nie wykazuje agresji. Norweski elkhund to czuły pies rodzinny, który lojalnie strzeże swojego domu. Jest towarzyski. Nie przepada za dłuższą samotnością, z dużym prawdopodobieństwem będzie się do Ciebie przytulał w łóżku i kręcił się za Tobą w kuchni, ale to psisko ma też swój świat i potrafi chodzić własnymi ścieżkami (byleby nie za daleko od Ciebie).

 

 

Czy elkhund norweski lubi dzieci?

Elkhund norweski kocha dzieciaki! Jednak to silne, energiczne psy, dlatego ich kontakt z maluszkami musi być nadzorowany. Tak jak pisaliśmy, wiking srebrzysty nie przejawia zachowań agresywnych, jest przyjazny i bez reszty oddany domownikom.

 

Norweski elkhund – ile potrzebuje ruchu?

Zdecydowanie nie jest to pies kanapowy. Ma dużo energii i mocy w ciele. Elkhund szary potrzebuje:
  • dużej ilości ruchu: długich spacerów, wypadów do lasu, w góry,
  • stymulacji umysłowej: wspólnych aktywności z zabawkami dla psa,
  • treningów (czas na świeżym powietrzu z konkretnymi zadaniami czy sporty kynologiczne).
  • Jeśli nie zapewnisz psu tych podstawowych potrzeb, Twój pupil może pokazać Ci swoją frustrację wzmożonym szczekaniem lub obgryzaniem Twoich kapci lub butów.

 

Jak mądrze zadbać o pielęgnację nordyckiego szpica?

Już wiesz, że elkhund szary ma wełniasty podszerstek, gęsty, obfity i grubszy włos. Te psiaki muszą być regularnie szczotkowane: mniej więcej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia będziesz musiał częściej sięgać po grzebień i furminator. Podczas szczotkowania szczególną uwagę skup na dłuższym włosie w okolicach kryzy, ogona i zadu: lubi się plątać i kołtunić. Co z kąpielami? Nie przesadzajmy. Możesz wykąpać swojego pupila 2 - 3 razy w roku, częściej: jeśli będzie wyjątkowo brudny, wytarza się w padlinie, a po spacerze będzie na nim spora skorupka błota. Sam to dobrze ocenisz. Do kąpieli użyj szamponu przeznaczonego dla psów o podwójnej szacie.

Do pielęgnacji norweskiego elkhunda będziesz potrzebować:
  • grzebienia o metalowych zębach,
  • szczotki, furminatora, dzięki którym usuniesz martwy podszerstek,
  • obcinacza do pazurów,
  • szamponu dla psów o podwójnej szacie.


Podczas lata ważna jest też ochrona przeciw kleszczom. W wyłapywaniu i szybkim usuwaniu kleszczowych najeźdźców pomoże Ci wyczesywanie sierści grzebieniem (po każdym spacerze) plus niezawodna pęseta do kleszczy.

 

Elkhund szary - cena

Cena za szczeniaczka elkhunda szarego z profesjonalnej hodowli waha się od 3000 zł do 6000 zł w górę. Wiking srebrzysty nie jest tak bardzo popularny Polsce, ale znajdziesz w naszym kraju hodowle psów północy. Radzimy Ci udać się do Norwegii, rodzinnych stron elkhunda, bo tam masz większy wybór hodowców, którzy od lat pasjonują się tą rasą i mają o nordyckich szpicach dużą wiedzę.

 

 

Jak wybrać hodowlę elkhunda szarego?

Bądź czujny na pseudohodowle. Profesjonalny hodowca dba o swoje psy, jak o członków rodziny, zapewnia im dużą przestrzeń, czas, opiekę weterynaryjną, najlepszą karmę, ma doświadczenie w swoim zawodzie i pasjonuje się światem swoich podopiecznych.

Dobry hodowca:
  • przedstawi Ci badania genetyczne rodziców (dysplazja stawów biodrowych i łokciowych: obowiązkowe minimum),
  • przed przekazaniem Ci psa, zadba o socjalizację szczeniaków,
  • hodowca godny zaufania nie będzie się bał trudnych pytań (np. o predyspozycje do chorób), poświęci Ci dużo czasu. Może Cię też ciut przemaglować, mimo że niektórych to irytuje, weź to za dobrą monetę: hodowca chce się upewnić, że przekazuje maluchy najlepszym opiekunom pod słońcem,
  • nie będzie Ci chciał za wszelką cenę (po rabacie) sprzedać swojego ukochanego malucha,
  • przygotuje wyprawkę,
  • jego hodowla będzie zarejestrowana w uznanej organizacji kynologicznej.

 

Elkhund szary - szczeniaki

Godny zaufania hodowca, jeszcze przed przekazaniem Ci szczeniaczka, będzie zapraszał Cię na spotkania z maluchami. Kiedy już maluszek stanie się gotowy na nowy dom, odda Ci szczeniaczka razem z wyprawką, w której będzie:
  • książeczka zdrowia z wyszczególnionymi szczepieniami,
  • karma, którą maluch jadł w hodowli,
  • mikrochip,
  • ukochana zabawka i kocyk z zapachem mamy oraz rodzeństwa,
  • smycz,
  • obroża,
  • małe miski dla psa (najlepiej ceramiczna, metalowa).


Do Twoich zadań będzie należało kupno legowiska dla maluszka i dodatkowych zabawek, a następnie zaopatrzenie się w docelową karmę dla psa.

 

Elkhund szary – podsumowanie

Elkhund szary to odważny, niezależny i wrażliwy pies nordycki. Należy do jednej z najstarszych ras pierwotnych pochodzących ze Skandynawii. Jest niezawodnym psem myśliwskim, stróżem domu i wiernym przyjacielem. Potrzebuje dużej ilości ruchu, stymulacji umysłowej i… miłości. Nie lubi zostawać sam, no… chyba że na troszkę. Mimo swojej niezależności, jest skory do współpracy z człowiekiem, nie przejawia zachowań agresywnych.

Pielęgnacja sierści elkhunda szargo jest stosunkowo prosta i składa się z tradycyjnych zabiegów, takich jak regularne szczotkowanie i okazjonalne mycie: tylko w razie potrzeby. Pamiętaj, że srebrzysty mocno linieje, ale z dobrym grzebieniem i sprawdzonym furminatorem ogarniesz sytuację. Należy mu zapewnić dobrej jakości karmę lub dietę barf. Elkhund szary całym sercem kocha swoich opiekunów. Przepada za dziećmi. To wspaniały pies rodzinny.

Przeczytaj także: Charakterystyka Husky

 


Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com






Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość