Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym jest i jak leczyć ropień u kota?

Ropień u kota dla wielu nie wydaje się poważnym problemem. Wbrew pozorom nie należy go jednak bagatelizować, ponieważ doprowadzić to może do bardzo poważnych konsekwencji. Czym dokładnie jest ropień u kota oraz jak szybko go rozpoznać i poddać leczeniu?

 

Ropiejąca rana u kota.

 

Czym jest ropień u kota?

Ropień u kota powstaje na skutek uszkodzenia skóry. Do jej wnętrza z łatwością mogą wtedy przedostać się bakterie, które następnie namnażają się w - już gojącej się – ranie. W ten sposób w przestrzeni tkanki podskórnej zbiera się ropa i dochodzi do zakażenia. Ropień u kota to w praktyce infekcja bakteryjna wywołana przez bakterie gronkowca lub beztlenowe.
Koty są szczególnie podatne na powstawanie ropni. Ich organizm daje bakteriom idealne warunki do rozmnażania. Oprócz tego, szczególnie koty wychodzące, narażone są na liczne skaleczenia, a także pogryzienia w trakcie walk. Wiele pomniejszych ran może wydawać się niepozornych, jednak zarówno ropiejąca rana u kota, jak i ta najmniejsza, może dać początek infekcji. Skóra kota ma również tendencję do szybkiego gojenia i zasklepiania się, co może doprowadzić do uwięzienia bakterii w ranie. W ten sposób powstaje ropień

 

 

Jak wygląda ropień u kota?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, ropień u kota to swoista „kieszeń” podskórna, wypełniona ropą i namnażającymi się bakteriami. Ropień, powiększając się, wywołuje ból.
Co więcej, początkowo jego zauważenie jest znacznie utrudnione, ponieważ ropień potrzebuje czasu, by rozwinąć się do odpowiednich rozmiarów.
Może on sprawiać wrażenie niepozornego, jest miękki i dosyć ciepłu w dotyku. Przy dłuższej sierści guzek może być całkowicie niewidoczny, co utrudnia jego diagnozę aż do samego momentu pęknięcia. W efekcie może to spowodować zatrucie organizmu wytworzonymi przez bakterie toksynami, dlatego głaszcząc lub szczotkując zwierzę należy zawsze zwracać uwagę na ewentualne zmiany na skórze.

 

Ropiejąca rana u kota.

 

Ropień u kota – objawy

Ropień to nagromadzone pod skóra bakterie. Oznacza to, że stan ten szybko wpłynie na samopoczucie zwierzęcia. Najbardziej podstawowe objawy u kota to gorączka, a także ogólna apatia, brak chęci do zabawy, zmęczenie i brak apetytu. Zaobserwować można również powiększenie regionalnych węzłów chłonnych w najbliższej odległości od ropnia. Objawy te zwiastować mogą również wiele innych poważnych schorzeń, dlatego w żadnym przypadku nie należy ich bagatelizować.
W zależności od miejsca, w którym zlokalizowany jest ropień, zaobserwować można również szereg innych objawów związanych z bolesnością w danej okolicy – jak kulawizny, opuszczanie uszu czy utrzymywanie ogona pod nietypowym kątem.
W przypadku poważniejszych infekcji może również się zdarzyć, że ropień u kota śmierdzi – zwłaszcza w przypadku pęknięcia ropnia. Ze względu na wydostającą się na zewnątrz ropę, pęknięty ropień u kota ma prawo brzydko pachnieć. Po pęknięciu ropnia wspomniane wcześniej objawy często zanikają i zaobserwować można wyraźną poprawę ogólnego samopoczucia. Śmierdząca rana u kota powinna być jednak obejrzana przez weterynarza.

 

Zobacz transportery dla kota 

 

Występowanie ropni

Ropień u kota może wystąpić praktycznie na każdym miejscu na ciele. Wszędzie, gdzie wcześniej doszło do uszkodzenia tkanki i zakażenia bakteryjnego. Ropień na policzku u kota, w okolicy ogona i łap czy ropień na szyi u kota – każdy z nich jest regularnie diagnozowany przez weterynarzy.
Ropnie najłatwiej powstają na skórze podatnej na urazy, jednak w praktyce pojawić się one mogą również na organach wewnętrznych, błonach śluzowych czy w jamie ustnej.
W niektórych przypadkach wystąpić może nawet ropień zęba u kota.

 

 

Ropień u kota – leczenie

W niektórych przypadkach ropień u kota leczy się samoistnie. Są to jednak przypadki pojedyncze, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy zakładać, że ropień wyleczy się sam. W każdym przypadku powinniśmy wspomóc się opinią lekarza weterynarii, a następnie wdrożyć odpowiedni rodzaj leczenia.
Przed udaniem się na konsultacje lekarską, możemy zdezynfekować miejsce, w którym powstał ropień. Do tego celu najlepiej użyć zwykłej wody utlenionej, gdyż będziemy mieli wtedy pewność, że nie zaszkodzi ona naszemu kotu. Pamiętajmy równocześnie, że część leków stosowanych przez ludzi nie nadaje się do stosowania na zwierzętach.
W wielu przypadkach, by całkowicie wyleczyć ropień u kota, potrzebny będzie antybioty i leczenie miejscowe. Kuracja antybiotykiem bądź specjalistyczną maścią bakteriobójczą w pełni pomoże wyleczyć nagromadzone bakterie, dzięki czemu zwierzę szybko powróci
do zdrowia.
Najcięższe przypadki mogą wymagać dłuższej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
Gdy ropień osiągnie większe rozmiary i nie chce pęknąć, być może konieczne będzie chirurgiczne nacięcie ropnia i wyciśnięcie całej jego zawartości. Na koniec płucze się kieszeń skórną i zakłada drenaż, który w razie potrzeby odprowadzi całą ropę na zewnątrz. Zapobiegnie to powstaniu kolejnego zakażenia i gruntownie oczyści całą ranę. Przez cały okres trwania leczenia warto pomyśleć o zastosowaniu kołnierza ochronnego. Uchroni to skórę przed dalszym jej podrażnianiem.
Przede wszystkim należy również mieć na uwadze zdrowie naszego pupila przez cały rok.
W tym celu być może warto zaopatrzyć się w witaminy i suplementy dla kota, które dodatkowo wzmocnią jego organizm i wpłyną na jego odpowiednie funkcjonowanie.

 

 Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość