Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy żałobniczka zwyczajna sprawdzi się jako ryba dla początkujących akwarystów?

Żałobniczka zwyczajna jest jedną z tych ryb, które świetnie sprawdzają się w akwariach początkujących akwarystów. Jeżeli planujesz nieco zaciemnione akwarium z bujną zielenią – będzie to idealny dom dla tetry czarnej.

Żałobniczka zwyczajna - inaczej tetra czarna lub gymnocorymbus ternetzi – to średniej wielkości ryba akwariowa o niewielkich wymaganiach, więc poleca się ja nawet początkującym akwarystom. Przeczytaj, skąd się wywodzi i jak ją hodować w domowym akwarium.

 

Ryby żałobniczki w akwarium roślinnym

 

Żałobniczka czarna - pochodzenie

Żałobniczka w naturze zamieszkuje stawy i wolno płynące rzeki ameryki południowej - Paragwaju, Boliwii oraz Brazylii. Ale choć jej ojczyzną są kraje o tropikalnym klimacie nie ma problemu, by hodować ją w domu w średnim lub dużym akwarium. Należy zadbać o to, aby urządzenie akwarium jak najbardziej oddawało środowisko naturalne żałobniczki.

 

 

Jak wygląda tetra czarna?

Sama nazwa w dużym stopniu oddaje wygląd tej ryby. Młode osobniki mają czarne boki, płetwy odbytowe i grzbietowe, które z wiekiem stają się one ciemnoszare. Dorosłe ryby posiadają czarno-szary kolor ciała, a na nim nieregularne pasy. Samica ma biały ogon, a samiec białe plamki na ogonie.
Ryby te osiągają średnio 6-8 cm. - przy czym samica jest nieco większa od samca i bardziej zaokrąglona.

Ryby te występują też w ozdobnych gatunkach np. żałobniczka weloniasta (z wydłużonymi płetwami przypominającymi welon), żałobniczka biała (cała biała) czy żałobniczka czerwona (z czerwonym brzuchem). Hodowla różnych odmian żałobniczek sprawia, że ryby są szczęśliwe w towarzystwie własnego gatunku, a jednocześnie akwarium jest różnorodne.

 

Akwarium pełne roślin jest idealne dla żałobniczek

 

Jakie wymagania ma żałobniczka?

Ryba ta wymaga średniego lub dużego akwarium (min. 100 litrów), koniecznie gęsto zarośniętego i z ciemnym piaskiem. Zbyt jasne akwarium może sprawić, że żałobniczka straci barwy oraz stanie się bardzo płochliwa. Idealnymi roślinami są te, które pozwalają się schować, oraz pływające – zasłaniające promienie światła.
Przeczytaj więcej o roślinach do akwarium: Najpopularniejsze rośliny akwariowe. Czym się kierować przy ich wyborze? 
Temperatura w akwarium powinna wynosić od 24 do 28 °C i wody o pH 6–7. Mimo że wymagania żałobniczki nie są zbyt wymagające, pamiętać należy o zachowaniu czystości akwarium. Zaleca się, aby raz w tygodniu wymienić ok. 10% wody.
Im więcej rybek w akwarium planujemy, tym akwarium powinno być większe, aby zapewnić każdej odpowiednią przestrzeń do życia i pływania. Żałobniczka należy do łagodnych ryb, ale ma spory temperament, więc potrzebuje sporo przestrzeni do swobodnego pływania.

 

Zobacz akwaria dla ryb

 

Co jedzą żałobniczki?

Żałobniczki to ryby wszystkożerne i można z powodzeniem karmić je pokarmem uniwersalnym dla ryb (płatki, granulki, tabletki). Warto jednak ich dietę uzupełnić pokarmem mięsnym żywym lub mrożonym: wazonkowcami, oczlikami, rurecznikami czy ochotkami oraz niewielką ilością pokarmu roślinnego. Żałobniczki powinny jeść kilka razy dziennie, małe porcje jedzenia.

 

 

Z jakimi rybami może być w akwarium żałobniczka?

Ryba ta najlepiej czuje się w towarzystwie własnego gatunku – zresztą nie powinna być hodowana w pojedynkę, bo traci żywiołowość i wpada w depresję. Optymalnie jest, jeżeli możemy ją hodować w jednogatunkowym stadzie liczącym minimum 8-10 osobników. Nie jest specjalnie towarzyska jeżeli chodzi o kontakty z innymi gatunkami ryb, ale też nie sprawia wiele kłopotów, raczej nie jest wrogo nastawiona – chociaż ma reputację obgryzającej płetwy innym gatunkom, dzieje się tak jednak tylko wtedy, kiedy się nudzi i ma za mało towarzystwa. W większej grupie ryb problem znika. Najlepszym towarzystwem spośród innych gatunków ryb są bojownik bezbronny, danio, razbora, kirysek i zmienniak plamisty.

 

 

Żałobniczka – rozmnażanie

Rozmnażanie tetry czarnej nie jest trudnym wyzwaniem i zwykle możliwe jest w warunkach domowych, nawet w niewielkich akwariach. Aby doczekać się potomstwa, należy przygotować odpowiednie akwarium tarliskowe (gdyż ryby te mogą zjadać własną ikrę) – niewielkich rozmiarów zbiornik (35-40 l.) wyłożone mchem, o temperaturze około 28ºC i kwaśnym lub obojętnym środowisku. W takim akwarium trzeba umieścić gotowe do rozrodu dwie samice z jednym samcem, można to poznać obserwując wygląd ryb – samice stają się bardziej okrągłe, a samce kontrastowe. Tarło trwa około 3-4 dni, samica składa do 1000 jaj. Po złożeniu ikry należy ryby przenieść z powrotem do dużego akwarium, a akwarium tarliskowe zaciemnić i poczekać kilka dni, aż pojawią się młode.

Młode należy karmić mikropokarmami w żelu lub w płynie do czasu, aż będą w stanie zjeść pokarm żywy. Żałobniczka w ciąży powinna być karmiona podobnie jak przed ciążą.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość