Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy psy mogą jeść grzyby? Uchroń psa przed zatruciem

Czy pies może jeść grzyby? To pytanie powinni zadać sobie nie tylko grzybiarze, którzy razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi przemierzają lasy w poszukiwaniu kozaków, maślaków czy podgrzybków. To pytanie powinien zadać sobie każdy właściciel psa. Dlaczego? Bo niektóre grzyby bardzo szkodzą psom i, niestety, nie raz, doprowadziły do odejścia zwierzaka. Zobacz, jak chronić psa przed zatruciem.

 

Pies z opiekunem na grzybobraniu.

 

Jak chronić psa przed zatruciem grzybami

Nasz czworonożny pupil może się zatruć grzybami w różnych sytuacjach. Najgroźniejsze są dzikorosnące grzyby, na które pies może połasić się podczas spaceru w lesie. Ale grzyby rosną także w przydomowym ogrodzie, a także w parku, do którego regularnie chodzicie.

 

Czy psy lubią grzyby?

Na szczęście psy zazwyczaj nie są łase na dzikorosnące grzyby (zupełnie inaczej reagują na te domowe, polane sosem). Niemniej jednak każdy pies jest inny i warto obserwować jego kulinarne preferencje na spacerze. Jeżeli zauważysz, że twój przyjaciel wykazuje zainteresowanie grzybami – weź go na smycz i skieruj jego uwagę na siebie lub inne aktywności. Doskonale wesprą cię w tym treningowe smaczki.
Treningowe ciasteczka wygrają z każdym grzybem! Ich zaletą jest to, że są przystosowane do treningu i zabawy. Nie są tłuste, nie pobrudzą ci ubrań, torebki czy kurtki, nie zostawią nieprzyjemnego osadu na rękach, nie będą się kruszyć. Ponadto są odżywcze i zdrowe dla twojego psa.
Jeśli nie chcesz zapomnieć o smaczkach, zaopatrz się w smycz, do której można podpiąć zgrabny pojemnik na karmę. Idealnie sprawdzi się smycz Flexi. Możesz ją kupić w różnych rozmiarach. Pomocna może okazać się też wygodna w noszeniu torebka na przysmaki, do której, oprócz smaczków, wrzucisz też telefon.

 

 

Zabawki dla psa sposób na grzyby

Od grzybów znakomicie odwracają uwagę zabawki do rzucania. Jeśli twój pupil lubi aportować piłeczki, dyski czy zabawki Kong – zapomni o grzybowej uczcie. Zachęcaj psa do zabaw, które lubi.
Niektórzy grzybiarze decydują się na zabezpieczenie psa przed zatruciem poprzez zastosowanie kagańca na trutki. Ten kaganiec chroni psa przed zjedzeniem szkodliwych rzeczy, w tym grzybów oraz śmieci. Budowa sprzętu umożliwia swobodne oddychanie, picie, a także przyjmowanie smaczków przez specjalne, boczne otwory. Jednak kaganiec to ostateczność. My radzimy ci praktykować uważność na spacerach, dobrą zabawę i trening, który nauczy psa omijać niebezpieczne grzyby i przedmioty.

 

Pies na spacerze w lesie.

 

Trujące grzyby w ogrodzie

Jeśli masz ogród i buszującego w nim psa, koniecznie rób przegląd ogrodu pod kątem grzybów. Usuwaj każdy napotkany okaz. Częstotliwość przeglądów zwiększ w okresie letnio-jesiennym, kiedy zaczyna się sezon na grzybobranie. Pamiętaj o tym, że grzyby rosną jak po deszczu, czyli bardzo szybko.
Istotne jest też nauczenie psa natychmiastowej reakcji na komendę: „zostaw”, „fuj”, „puść”. Te proste komendy mogą uchronić twojego pupila przed zatruciem, a nawet śmiercią.

 

 

Czy pies może jeść pieczarki?

Musisz wiedzieć, że nie każdy grzyb jest tak samo niebezpieczny dla twojego psa. Pies nie powinien jeść grzybów – to fakt. Równocześnie przypadkowe połknięcie małego kawałka pieczarki, która upadła ci na podłogę, nie powinien cię niepokoić, a już na pewno nie jest powodem do paniki.

 

 

Zatrucie psa grzybami objawy

Zatrucie psa grzybami objawia się w różny sposób. Na nasilenie i charakter objawów wpływa rodzaj oraz ilość zjedzonych grzybów. Objawy zatrucia mogą pojawić się już po pierwszych 15-stu minutach od zjedzenia trucizny, a w niektórych przypadkach dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach.


Najczęstsze objawy zatrucia psa grzybami to:
• wymioty
• biegunka
• ból brzucha
• drgawki
• pobudzenie lub apatia
• czarny kał
• śpiączka
• ostra niewydolność wątroby
• ostra niewydolność nerek
• śmierć


Szczególnie zdradliwe jest zatrucie grzybami z rodziny muchomorów, ponieważ pierwsze objawy zatrucia mogą być subtelne. Zatem istnieje ryzyko, że umkną naszej uwadze, w chwili gdy naszemu psu grozi śmierć.

 

Labrador na spacerze w lesie.

 

Co zrobić, gdy pies zje grzyby?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł trującego grzyba, natychmiast pędź do lekarza, nawet jeśli nie wystąpiły objawy zatrucia psa. Dobrze jest mieć przy sobie próbkę nadgryzionego grzyba, bo to pozwoli precyzyjnie zdiagnozować niebezpieczeństwo i podjąć najlepsze środki zaradcze. Najlepiej przynieść próbkę grzyba owiniętą w papierowy ręcznik, zwykły papier, unikajmy natomiast foliowych torebek.
Pierwszą czynnością w gabinecie weterynaryjnym po badaniach klinicznych będzie próba spowodowania wymiotów u psa. Wymioty pozwalają pozbyć się toksyn z żołądka, a zatem hamują ich dalsze wchłanianie do organizmu. W przypadku zatrucia kluczowy jest czas i szybkość naszej reakcji, która może uratować życie psa lub wpłynąć na dalszy charakter leczenia. W zależności od stanu psa, lekarz może zlecić hospitalizację.

 

Czy pies może jeść grzyby – podsumowanie

Grzyby to warzywa, które nie powinny się znaleźć w diecie psa. Niemniej jednak nie każdy grzyb jest tak samo groźny. Grzyby, które stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszego psa, to te same okazy, które mogą i nas otruć a nawet zabić. Nie panikujmy, kiedy nasz przyjaciel chłapnie z podłogi kawałeczek pieczarki lub podgrzybka, równocześnie nie zachęcajmy psa do spożywania grzybów. Zazwyczaj są ciężkostrawne i nawet jeśli nie spowodują ostrych objawów, to mogą podrażnić żołądek psa. Bądźmy uważni na psa, szczególnie podczas letnio jesiennych spacerów, bo w tym czasie mamy wysyp grzybów.

 

 

Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość