Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy kantar dla psa jest bezpieczny? Kiedy i jak go stosować?

Kantar dla psa to rodzaj uzdy zakładanej na pysk. W określonych warunkach może wspomóc wychowywanie zwierzęcia. Ułatwia bowiem nauką spokojnego chodzenia przy nodze. Jednak nieumiejętne lub zbyt długie stosowanie kantara przysparza pupilowi wielu niedogodności i cierpień.

Kantar dla psa to urządzenie, które mocuje się do smyczy nie na grzbiecie, lecz pod szyją. Naciągnięcie smyczy powoduje zaciśnięcie otaczającego kufę (przednią część głowy zwierzęcia) paska, zmusza do pochylenia łba i zniechęca do ciągnięcia czy podejmowania z ziemi przypadkowych przedmiotów.

 

Błędne jest przekonanie, że kantar może zastąpić kaganiec, gdyż pętla przebiega u nasady pyska i nie ogranicza możliwości jego otwierania. Fałszywa jest również opinia, że kantar zastępuje obrożę.

 

Jak zbudowany jest kantar?

Kantar (nazywany też obrożą uzdową lub halterem) to sprzęt, którego podstawowym elementem jest opaska zakładana na podstawę psiego pyska. U dołu prawa i lewa jej część przechodzą przez ucho lub metalowe kółko i łączą się uchwytem, do którego przyczepia się jeden z końców smyczy. Pociąganie powoduje lekkie zaciskanie pętli, a jeśli smycz nie jest napięta, kantar układa się luźno na pysku i nie powoduje dyskomfortu. Dodatkowe paski zapewniają stabilność obroży uzdowej. Przechodzą one na szyję i tam są zapinane przy pomocy sprzączki lub innego łącznika.

 



Jak dobrać kantar dla psa?

Kantar dla psa powinien być dostosowany do wielkości zwierzęcia i zapewniać mu w spoczynkowym, luźnym ułożeniu pełny komfort. Musi dobrze układać się na głowie, tak by krawędzie pasków nie powodowały obcierania sierści czy skóry. Niektóre modele dostępne na rynku mają wyprofilowane wszywki z filcu lub innego miękkiego materiału, który zapewnia zwierzęciu większą wygodę. Dolne ucho, przez które przechodzi pętla, musi być na tyle duże, by zaciśnięta opaska samoistnie rozluźniła się po zmniejszeniu napięcia smyczy.

Błędne jest przekonanie, że kantar może zastąpić kaganiec, gdyż pętla przebiega u nasady pyska i nie ogranicza możliwości jego otwierania. Fałszywa jest również opinia, że kantar zastępuje obrożę. Stosowanie haltera zamiast niej może być u psa przyczyną przewlekłych dolegliwości i problemów z układem kostno-stawowym szyi.

 



Ile kosztuje kantar dla psa?

Cena kantara dla psa to zwykle kilkadziesiąt złotych. Ceny mogą być wyższe w przypadku urządzenia o niestandardowych parametrach. Może się do zdarzyć np. w przypadku psów dużych ras lub gdy określony osobnik cechuje się nietypową budową.

 

 Hodowcy i trenerzy podkreślają, że w wychowywaniu psów podstawą jest pozytywne motywowanie i nagradzanie pupila. Użycie kantara jest formą kary i nie powinno w żadnym przypadku stać się jedną z głównych metod tresury.



Jak zakładać psu kantar i jak go używać?

Do prowadzenia psa w kantarze niezbędna jest smycz z karabińczykami na obu końcach. Jeden z nich wpina się w obrożę. Smycz należy chwycić tak, by właśnie tym jej końcem prowadzić zwierzę. Drugi karabińczyk mocuje się na dolnym kółko pętli haltera. Połączony z nim odcinek smyczy powinien być w miarę luźny i ściągany jedynie wówczas, gdy psa trzeba zdyscyplinować. Nie wolno szarpać ani ciągnąć zwierzęcia za kantar. Do przywołania psa do porządku wystarcza zwykle lekkie napięcie, które nie powinno powodować silnego wyginania łba ani zmuszać pupila do przysiadania czy kładzenia się. Krótkie ściągnięcie pętli zniechęca psa do ciągnięcia, wylizywania podłoża lub do chwytania w pysk znalezionych na ziemi przedmiotów.

 



Opinie na temat stosowania kantara u psów

Kantar bywa stosowany z dobrym skutkiem w trakcie tresury, gdy inne sposoby dyscyplinowania niesfornego psa zawodzą. Jednak nawet zwolennicy tego narzędzia są zdania, że powinno ono służyć wyłącznie do prowadzonego pod okiem profesjonalisty treningu, a nie do rutynowego wyprowadzania psa na spacery.



Nieodpowiednie lub zbyt długie stosowanie kantara odbija się negatywnie na zdrowiu zwierzęcia. Obawa przed uciskiem pętli może powodować u psa stres, niekorzystną zmianę zachowania, niepokój, a nawet agresję. W przypadku psów młodych, których układ kostno-stawowy nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowany, nadużywanie kantara grozi powstawaniem zniekształceń kośćca i zmian zwyrodnieniowych. Podobnie wygląda sytuacja u zwierząt chorujących czy wyniszczonych. Hodowcy i trenerzy podkreślają, że w wychowywaniu psów podstawą jest pozytywne motywowanie i nagradzanie pupila. Użycie kantara jest formą kary i nie powinno w żadnym przypadku stać się jedną z głównych metod tresury.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość