Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy jajko dla kota to dobry pomysł?

Dużo można usłyszeć o wartościach odżywczych jajek w diecie ludzi, ale czy produkty te mogą znaleźć się również w jadłospisie kota? Jajko dla kota nie jest pokarmem kompletnym i zbilansowanym, więc nie powinno pojawiać się zbyt często w jego diecie. Przeczytaj, jakie właściwości odżywcze mają jajka i jak podawać je zwierzęciu.

 


 

 Kot i surowe jajka.

 

Jajko dla kota – właściwości

Jajko, a zwłaszcza żółtko dla kota cenione jest przez niektórych opiekunów tych czworonogów ze względu na zawartą w nim luteinę, korzystnie wpływającą na pracę mózgu i całego układu nerwowego, a także wspomagającą prawidłowe widzenie. Substancja ta jest niezbędna m.in. dla zachowania prawidłowej budowy siatkówki oka. Lecytyna natomiast obniża cholesterol, chroni wątrobę i działa przeciwzapalnie. Ponadto w żółtku znajdują się niemal wszystkie witaminy, z wyjątkiem witaminy C, i składniki mineralne: żelazo, potas, chlor, sód, magnez i siarka. Żółtko to również bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, których odpowiednie stężenie w organizmie działa przeciwzapalnie. Z kolei białko składa się głównie z aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczone w pożywieniu, ponieważ organizm sam ich nie syntetyzuje. Charakteryzuje się też wysoką przyswajalnością.

Chociaż białko i żółtko stanowią źródło wielu dobroczynnych substancji odżywczych i są kopalnią aminokwasów, to jajko dla kota wcale nie musi być obecne w diecie Twojego pupila. Jeżeli karmisz zwierzę pełnoporcjową karmą, możesz mieć pewność, że otrzymuje ono wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje, we właściwych ilościach i proporcjach.

Jajko jest prawdziwą bombą witaminową. Regularnie stosowane poprawia kondycję kota, zecydowanie poprawia stan jego skóry i sierści, minimalizuje też linienie. Jajko wzmacnia odporność kota i cały jego organizm. Przed zastosowaniem jednak należy przebadać krew kota - wykonać morfologię i jonogram.
Należy pamiętać, że jeżeli pH soków żołądkowych kota jest za niskie to surowe jajko dla kota i inne produkty pochodzenia zwierzęcego - pochodzące z niepewnych źródeł - mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii i pasożytów.

Jajko dla kota to także pokarm wysokokaloryczny. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze zwierzęciem mającym tendencję do tycia. Jedno jajko (65 g) ma aż 91 kcal. Zdecydowana większość kalorii znajduje się w żółtku, ponieważ jest ono bogate w tłuszcz (zawiera go około 20%).
Bardzo ważną informacją dla opiekunów kotów jest to, że białko ma potencjał alergizujący, dlatego też przygodę z podawaniem kotu jajka warto rozpocząć od samego żółtka. Może się więc zdarzyć, że u Twojego mruczka po spożyciu białka wystąpi uczulenie - najczęściej reakcje ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia czy bóle. Wszelkie niepokojące objawy należy natychmiast konsultować z lekarzem weterynarii.

 

Kot je jajko.

 

Surowe jajko dla kota – zagrożenia

Serwowanie surowego jajka dla kota, który jest żywiony suchą karmą lub mocno przetworzony pokarmem, nie jest dobrym pomysłem. Ma to związek z obniżonym pH żołądka kota tak żywionego. Tylko kot żywiony dietą zbilansowaną BARF lub mokrymi pełnoporcjowymi karmami jest w stanie zneutralizować bakterie znajdujące się na surowym jedzeniu. Mowa tutaj przede wszystkim o bakteriach z rodzaju Salmonella i Escherichia coli. Są one niebezpieczne nie tylko dla Twojego kota, lecz także dla Ciebie i innych osób z Twojego w otoczenia. Narażone są zwłaszcza dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Koty zakażone bakteriami wydalają drobnoustroje z kałem i zanieczyszczają środowisko, w którym żyją. Co ważne, sparzenie skorupki jaja wrzątkiem nie chroni przed zakażeniem bakteryjnym. Jeżeli Salmonella znajduje się na skorupce, to równie dobrze może przeniknąć do białka i żółtka. Gotowane jajka dla kota nie stanowią zagrożenia, jednak nie są dla niego wartościowe.

Surowe jajko dla kota, żywionego suchą lub przetworzoną karmą, nie jest korzystne także ze względu na obecność w nim enzymu o nazwie awidyna, zawartego w surowym białku. Substancja ta znacznie utrudnia wchłanianie istotnej w kociej diecie biotyny, nazywanej również witaminą H lub B7, wywołując jej niedobory. Objawem są stany zapalne skóry i wypadanie sierści. Niedobór biotyny w diecie mruczka powoduje między innymi: matowienie sierści, łysienie, biegunki, szybkie męczenie się, zapalenie spojówek, bóle mięśni i ogólnie złe samopoczucie. Substancja ta ginie w niskim pH soków żołądkowych kota oraz po obróbce termicznej jajka, co nie oznacza, że w takiej formie produkt ten może być obecny w diecie czworonoga na co dzień. Zbyt częste podawanie gotowanego jajka dla kota może zaburzyć bilans witamin i składników mineralnych w jego diecie. Jajko może być podawane 1 raz w tygodniu.

 

 

Czy koty mogą jeść jajka?

Jeżeli zastanawiamy się, czy koty mogą jeść jajka, warto przyjrzeć się diecie dziko żyjących mruczków. Zwierzęta żyjące na wolności bardzo rzadko posilają się jajkami, ponieważ splądrowanie ptasiego gniazda wcale nie jest dla nich łatwe. Zdrowe koty żyjące w domach, karmione pełnoporcjową karmą, która zapewnia im wszelkie niezbędne składniki odżywcze, nie muszą uzupełniać diety jajkami ani żadnymi innymi dodatkami witaminowymi.
Jeśli bardzo chcesz podawać jaja kotu i upewniłeś się, że nie ma on na nie alergii, możesz od czasu do czasu poczęstować go niewielką ilością. Potraktuj jajko dla kota jak przekąskę. Daj mu tylko odrobinę i pamiętaj, żeby równoważną ilość kalorii odjąć od głównych posiłków. Przekąski mogą stanowić maksymalnie 10-15% dziennej dawki energetycznej.

Podstawą diety Twojego ulubieńca powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która stanowi dla niego w pełni kompletny i zbilansowany pokarm – zawiera wszystkie potrzebne kotu składniki odżywcze.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość