Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co robić, kiedy kot nie chce jeść i jest osowiały?

Koty słyną ze swej wybredności w jedzeniu. Długotrwały brak apetytu u zwierzęcia może jednak oznaczać problem poważniejszy niż zwykłe kaprysy. Dlaczego kot nie chce jeść i co możesz na to poradzić?

 

Koty domowe na przykład wyraźnie preferują pożywienie bogate w białko i tłuszcze zwierzęce. Są to substancje o kluczowym znaczeniu dla ich zdrowia.

 

Kot wybredny z natury?

Bez wątpienia wybredność leży w kociej naturze, a nawet może mieć biologiczne znaczenie. Koty domowe na przykład wyraźnie preferują pożywienie bogate w białko i tłuszcze zwierzęce. Są to substancje o kluczowym znaczeniu dla ich zdrowia. Dzięki wyczulonemu węchowi koty mogą też instynktownie unikać pokarmów szkodliwych, np. nieświeżych – zwierzę nie musi ich nawet próbować.

Pamiętaj również, iż twój pupil nie maj w zwyczaju jeść łapczywie. Co więcej woli jadać częściej, ale małymi porcjami. Wynika to z faktu, iż jego naturalna zdobycz ma małe rozmiary. W warunkach naturalnych musi zatem polować kilkakrotnie w ciągu doby. Opróżnianie miski w kilku podejściach nie koniecznie oznacza zatem braku apetytu u kota.

 

 

Kot nie chce jeść i jest osowiały – Problemy ze zdrowiem

Gdy jednak kot nie chce jeść i jest osowiały, nie powinieneś zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Do jednych z częstych przyczyn braku apetytu u zwierząt zaliczają się bowiem choroby.

Spadek łaknienia u kota sugerować może między innymi schorzenia jamy ustnej – obfity kamień na zębach, zapalenie dziąseł bądź nadżerki na języku. Są one przyczyną dyskomfortu, a nawet powodują ból podczas gryzienia pokarmu. Brak apetytu u kota może towarzyszyć również takim poważnym chorobom, jak cukrzyca, niewydolność nerek oraz zapalenie dróg żółciowych, trzustki i jelit.

Pamiętaj tylko, by po zdiagnozowania choroby, leczenie odbywało się pod nadzorem lekarza weterynarii. Nie podawaj pupilowi żadnych lekarstw na własną rękę, ponieważ koci organizm inaczej na nie reaguje. W przypadku zwierząt stosuje się też zupełnie inne dawki niż u ludzi.

Paradoksalnie głodówka opóźnia powrót do zdrowia, dlatego weterynarz może dodatkowo przepisać środek pobudzający apetyt. Pupila do jedzenia może zachęcić również karma o zwiększonej aromatyczności, ponieważ u kotów węch nierozerwalnie związany jest ze smakiem. Stąd problemy z łaknieniem obserwujemy często u zwierząt w podeszłym wieku – starość wiąże się z osłabieniem zmysłu węchu.

 

Zaburzenia apetytu u kotów mogą wynikać z chorób i bólu, ale także ze stresu.

 

Dlaczego kot nie chce jeść? – Zaburzenia emocjonalne

Odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego kot nie chce jeść, mogą być również problemy natury emocjonalnej. Zwierzęta te mają stosunkowo delikatną psychikę i na sytuacje stresowe mogą reagować właśnie utratą apetytu. Do innych objawów stresu należą między innym nerwowość, nadmierne linienie oraz załatwianie się poza kuwetą.

Kłopot w tym, że przyczyn stresu u kota jest wiele. Wśród najczęściej wymienianych znajdziesz takie czynniki jak:

  • przeprowadzka do nowego domu,
  • generalny remont mieszkania,
  • zmiana godzin pracy opiekunów,
  • wyjazd któregoś z opiekunów,
  • pojawienie się nowego członka rodziny.

Wszystko, co zaburza dotychczasowy rytm życia zwierzęcia może stać się przyczyną nerwowości i stresu u kota. W przypadku kotów mieszkających w grupie zdarza się też, że silniejszy i bardziej agresywny osobnik tak zdominuje swego słabszego towarzysza, że ten boi się podchodzić do miski.

Gdy brak apetytu u kota ma podłoże emocjonalne, najlepszym lekarstwem jest oczywiście usunięcie źródła stresu. Czasami to wystarczy, by pupil zaczął normalne jeść. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie problemu jest możliwe. W takich sytuacjach powinieneś rozważyć terapię behawioralną, dostosowaną do konkretnego przypadku. Dodatkowym wsparciem mogą być specjalne preparaty, których zapach działa na koty uspakajająco – to odpowiednik kocich feromonów, używanych przez zwierzęta do znaczenia rewiru. A w najtrudniejszych przypadkach weterynarz może przepisać również doustne antydepresanty.

 

 

Brak apetytu u kota – Inne przyczyny

Oczywiście odpowiedź na pytanie o to, dlaczego kot nie je, może być bardziej prozaiczna. Krótkotrwały spadek łaknienia u tych zwierząt często można zaobserwować na przykład latem, gdy słońce mocno dogrzewa. Normą jest też, że zwierzęta kręcą nosem na nowy rodzaj karmy, której nigdy wcześniej nie jadły.

Bywa też tak, że powodem kociej niechęci do jedzenia jest... niedokładnie umyta miska. Pozostawione w niej resztki jedzenia psują się i wydzielają charakterystyczny zapach. Jak już wspominałem, koty unikają nieświeżego pokarmu, który może być dla nich szkodliwy.

 

 

Kot nie je! – Nie lekceważ tego!

Brak apetytu u kota nie zawsze sygnalizuje zaburzenia zdrowotne czy behawioralne. Czasami to kwestia nieodpowiedniej karmy, która jest mało smaczna, a czasami po prostu zwykłego braku higieny – do podstawowych obowiązków kociego opiekuna należy dbanie o takie rzeczy.

Musisz jednak pamiętać, iż w odróżnieniu od psów, koty nie mogą zbyt długo głodować! Grozi im bowiem uszkodzenie wątroby! Dlatego przy poważnych problemach z łaknieniem, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

 

 

Jacek P. Narożniak

 

 

Niektóre koty są szczególnie wybredne i trudno jest zaspokoić ich potrzeby. Jest to typowa cecha kotów, jednak odpowiednio dobrana karma może pobudzić apetyt nawet tych bardzo wybrednych kotów, dostarczając wszystkich potrzebnych składników pokarmowych.

 

Linia karm ROYAL CANIN® Exigent, uwzględnia preferencje kotów związane z wyborem karmy pod względem: zawartości białka, tekstury, na trzech podstawowych nawet najbardziej wybrednych kotów, oparte na wysokiej zawartości białka, zróżnicowanej teksturze czy zapachu.

Karma ROYAL CANIN® Savour Exigent charakteryzuje się dwoma typami krokietów, o różnych recepturach i teksturach, pobudzając apetyt nawet najbardziej wybrednych kotów.

Karma ROYAL CANIN® Protein Exigent charakteryzuje się odpowiednim zbilansowaniem białka, węglowodanów i tłuszczu oraz najwyższą smakowitością.

Karma ROYAL CANIN® Aroma Exigent charakteryzuje się atrakcyjnym zapachem, pobudzając apetyt nawet najbardziej wybrednych kotów.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość