Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Błazenki (Amphiprioninae) - najważniejsze informacje o gatunku

Błazenek to fascynująca ryba, która słusznie ma swoich wielbicieli na całym świecie. Nic dziwnego: jest piękna, inteligentna i zaskakująca: została nawet bohaterką popularnej bajki Disney ‘a. Poznaj tajemnice błazenka: wygląd, wymagania, sposób bycia oraz koszt utrzymania tej cenionej przez akwarystów rybki.

 

Błazenek.

 

Błazenek - charakterystyka

Błazenki (Amphiprioninae) to małe ryby okoniokształtne z rodziny garbikowatych. Ryby są niewielkie i osiągają do 7–15 centymetrów długości. Błazenki hipnotyzują swoją urodą i nie przejdziesz wobec nich obojętnie – są:
  • wyraziste,
  • mają jaskrawe ubarwienie,
  • dominującymi kolorami, które zdobią błazenki są różne odcienie pomarańczu, żółci, czerwieni i czerni.


Każdy gatunek ma charakterystyczną barwę. Czytaj dalej i poznaj szczegóły.

 

Ryba błazenek – najpopularniejsze gatunki

Są 2 najbardziej popularne gatunki błazenków: jest to błazenek plamisty (błazenek okoniowy, popularnie nazywany też błazenkiem Nemo) oraz błazenek czarny.

  • Błazenek plamisty ma jaskrawo-pomarańczowy kolor. Jego ciało zdobią 3 przepięknie, białe pasy. Pasy są wykończone delikatną, czarną obwódką. Płetwy też zamykają ciemne – grubsze linie.
  • Kuzyn błazenka plamistego, błazenek czarny, jak sama nazwa wskazuje, ma ciemny –głęboki kolor, jego ciało także gustownie zdobią białe pasy. Niekiedy jest nazywany czarnym Nemo. Czerń sprawia, że rybka wygląda bardzo dostojnie.

Oprócz ciekawego i bardzo wyrazistego wyglądu, błazenki są znane z symbiozy z ukwiałami. Doczekały się przydomka i są nazywane rybami ukwiałowymi lub rybami klaunami.

 

Rybki błazenki – pochodzenie

Naturalnym środowiskiem błazenków są m.in. wody:
  • Filipin,
  • Indonezji,
  • Australii,
  • Malezji,
  • Tajlandii.

 

Rybka Nemo.

Błazenek - wymagania

Błazenek nie ma dużych wymagań, bo hodowla tej rybki jest dość prosta. Często błazenek Nemo jest pierwszym wyborem poczatkujących akwarystów, w tym dzieci, które kojarzą tę rybkę z popularnej bajki Disney ‘a: Gdzie jest Nemo. Niemniej jednak musisz pamiętać, że błazenek to żywa istota, zwierzak, który ma swoje specyficzne potrzeby i wymagania. Żeby rybka była zdrowa trzeba stale mierzyć parametry wody. Przyjrzyj się potrzebom błazenka z bliska.

Ile litrów wody dla błazenka?

Błazenki potrzebują przestrzeni, bo mają charakter odkrywców – lubią eksplorować akwarium. Akwarium dla 1 parki musi mieć pojemność min. 100 litrów. Jeśli chcesz umieścić w jednym zbiorniku 1 parę ryb z innymi gatunkami, wybierz akwarium o pojemności min. 200 litrów. Akwaryści, którzy decydują się stworzyć akwarium tylko dla 2 par błazenków, potrzebują zbiornika o pojemności 1000 – 1200 litrów, ponieważ 2 pary trzeba odgrodzić dużą przestrzenią.

Jakie parametry wody dla błazenka?

Musisz zapewnić błazenkowi morskie akwarium. W morskim zbiorniku woda powinna być zasolona (zasolenie na poziomie 1.020-1.025 SG), porządnie natleniona oraz oczyszczana za pomocą dobrej jakości filtrów (np. z systemem naturalnej osmozy). Ważne jest regularne podmienianie wody: (10-15% wody co tydzień). W przypadku ryb ukwiałowych słodka woda odpada!

Idealna temperatura wody dla błazenka wynosi od 24 do 28°C. PH powinno wynosić od 8,0 do 8,4 a twardość wody, od 8 do 12 dKH. Jeśli będziesz opiekunem błazenka, koniecznie monitoruj parametry wody, czyli:
  • pH,
  • temperaturę,
  • zasolenie.

Jakie podłoże do akwarium błazenka?

Błazenki lubią piasek koralowy, bo on najbardziej przypomina im ich naturalny dom. Dobrze sprawdzi się też piasek aragonitowy. Ważne są też dekoracje do akwarium, które służą rybkom za ciekawe kryjówki i miejsca odpoczynku. Unikaj ostrych elementów – ryby mogą się o nie skaleczyć

 

Ryba błazenek i wierna miłość do ukwiała

Wiernym towarzyszem błazenka jest, siejący postrach wśród innych ryb, ukwiał. Ukwiał chroni malutkie rybki przed drapieżnikami. Dlaczego inne ryby boją się ukwiała? Inne rybki boją się tych nieposiadających szkieletu koralowców, bo ich czułki są zaopatrzone w parzydełka, które, przy dotknięciu, wypuszczają setki mikroskopijnych harpunników z jadem porażającym ofiarę.

Jednak błazenki są odporne na ów jad i nic sobie z niego nie robią – ba! Czują się na tyle bezpiecznie z ukwiałem, że odważają się wpływać do jego jamy trawiąco – chłonącej. Jak to możliwe? Nie do końca wiadomo, dlaczego błazenek czuje się bezpiecznie przy ukwiale, ale jedna z teorii mówi, że to dzięki śluzowi, który wytwarzają błazenki. Ciało rybki pokrywa się specjalną substancją, która naśladuje składem wydzielinę ukwiała.

Rybki błazenki lubią ukwiały.

Uwaga – nie każdy ukwiał jest bezpieczny

Musisz wiedzieć, że ryby błazenki potrzebują czasu, żeby uodpornić się tajną broń koralowca. Proces nabierania odporności polega na wytworzeniu przez rybkę identycznego śluzu, który produkuje dany ukwiał. Tylko wtedy nic nie grozi rybce ze strony koralowca. Ryby błazenki nie są też bezpieczne podczas spotkania z nowym ukwiałem, nawet z tego samego gatunku. Dlatego też błazenek niemal całe życie spędza z jednym gospodarzem i rzadko oddala się od niego więcej niż na 1 metr.

Wskazówka: jeśli rozdzielisz ukwiał od błazenka, rybka będzie potrzebowała czasu, żeby ponownie stworzyć ochrony pancerz przed jadem ukwiała.

Co je ryba błazenek?

Błazenki jedzą:


Zadbany błazenek jest witalny, zdrowy i długowieczny: może być Twoim wiernym towarzyszem nawet przez 5 – 10 lat. Chodzą słuchy, że były osobniki, które liczyły aż 25 wiosen!

 

Ryby błazenki są rodzinne

Błazenki w naturze żyją w ławicach, dlatego w akwarium muszą mieć towarzystwo. Nie hoduj mniej niż parkę. Ryby ukwiałowe żyjące w stadzie, mają swoją hierarchię. Grupie przewodzi dojrzała płciowo samica. Na drugim miejscu jest jej partner – godowy samiec, następne w hierarchii są młode samce.

Kiedy samica umiera – samiec godowy zmienia płeć i zajmuje jej miejsce. Błazenki są hermafrodytami – młode mają zarówno cechy męskie jak i żeńskie, gdy podrosną stają się samcami. Radzimy Ci kupić 2-kę lub więcej młodych – rybki same ustalą hierarchię: dominujący samiec przekształci się w samicę.

Ciekawostka: samiec może przekształcić się w samicę, ale samica w samca już nie.

 

Błazenki Amphiprioninae.

Błazenek z jakimi rybami?

Nie łącz różnych gatunków błazenków w akwarium, bo ryby mogą być wobec siebie agresywne. Nie trzymaj też ryb błazenek z dużymi, terytorialnymi rybami – mogą im zagrażać. Unikaj też łączenia błazenków z dużymi krabami i homarami.
Błazenki są zazwyczaj spokojnymi rybami, które dobrze dogadują się z innymi gatunkami, o ile są one odpowiednio dobrane. Świetnymi towarzyszami dla błazenków są np. małe ryby rafowe, takie jak:

  • babki,
  • pokolce,
  • wargacze.

Jak hodować błazenki?

Tarło błazenków występuje co 27 dni, podczas pełni księżyca. Samiec tańczy przed samicą, para pływa koło siebie, ryby oczyszczają dno u podstawy ukwiała, bo tam właśnie samica składa jajeczka. Samiec czuwa nad ikrą: wachluje ją, usuwa śmieci, martwe ziarna ikry, natlenia wodę. Po tygodniu pojawiają się małe błazenki. Trudno je utrzymać. Skomplikowana jest odkarmienie młodych do mementu, w którym będą wcinały mrożony pokarmy.

Błazenek - cena

Ile kosztuje błazenek? Cena za rybki błazenki wynosi od 70 do 500 zł i zależy od gatunku, wielkości czy wieku ryby. Rzadsze gatunki są droższe (błazenek czarny), natomiast młodsze błazenki są tańsze. Ryby hodowane w sztucznych zbiornikach w Europie kosztują mniej niż ryby importowane z Azji. Koszt zakupu błazenka to jednak tylko część wydatków związanych z jego utrzymaniem. Należy również wziąć pod uwagę koszty akwarium, filtra, oświetlenia, podłoża, dekoracji, ukwiału i pokarmu, w tym suplementów, które odżywią zarówno rybki jak i koralowce.

Gdzie kupić błazenki? Unikaj podejrzanych aukcji internetowych. Kupuj rybki w:

  • certyfikowanych sklepach akwarystycznych,
  • na targach akwarystycznych np. w Warszawie.

Przeczytaj też: Jakie ryby do pierwszego akwarium?



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość