Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Aranżacja akwarium – w jakim stylu urządzić domowy zbiornik wodny?

Aranżacja akwarium to nie lada wyzwanie. Na rynku znajduje się bardzo duża oferta akcesoriów i dekoracji, a ich wybór determinowany jest nie tylko wielkością zbiornika. Ponadczasowy charakter ma naturalny styl zwany też krajobrazowym, gdzie główną rolę odgrywają odpowiednio dobrane rośliny, korzenie i skały.

 

Akwarystyka bywa niezwykle wciągającą pasją. Tworzenie, a później pielęgnowanie i obserwowanie miniatury podwodnego świata dostarcza dużo frajdy, ale i relaksuje. Żeby móc cieszyć się z uzyskanego efektu, konieczna jest wcześniej aranżacja akwarium, bowiem możliwości jest naprawdę wiele.

 

Pierwszym krokiem w aranżacji akwarium jest określenie jego typu, czy chcemy i planujemy zakup ryb słodkowodnych czy słonowodnych.

 

Aranżacja akwarium – od czego zacząć?

Aranżacja akwarium to duża sztuka. Założenie go, a następnie utrzymanie jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Pierwszym krokiem w aranżacji akwarium jest określenie jego typu (słodkowodne czy słonowodne). W tym pierwszym hoduje się rośliny i ryby bytujące w zbiornikach śródlądowych, np. stawach i jeziorach, zaś w drugim tworzy się warunki życia panujące w wodach słonych – morzach i oceanach. Kolejną kwestią jest wielkości zbiornika. Aranżacja akwarium 60 l bez dwóch zdań będzie się różniła od aranżacji akwarium 200 l i to nie tylko nakładami finansowymi. Przemyśleć trzeba także położenie akwarium. Zbiornik najlepiej umieścić w najciemniejszym miejscu w pomieszczeniu. Unikać trzeba przestrzeni przy oknie i grzejniku. Wówczas zdecydowanie szybciej rozwiną się glony.

 

Aranżacja akwarium – co jest potrzebne?

Zakładanie akwarium rozpoczyna się podłoża. Najczęściej wykorzystuje się żwir, lecz tylko jako warstwę wierzchnią. Te pokruszone skały mają charakter jałowy, przez co nie zapewniają żadnych składników odżywczych i uniemożliwiają ukorzenienie się roślin. Pod żwirem kładzie się substrat podżwirowy. Zazwyczaj stosuje się 2–3 cm warstwy specjalnego substratu na dno zbiornika, na to zaś 3–5 cm żwiru. Podłoże powinno być ułożone z delikatnym spadkiem w stronę przedniej ściany. Tła umieszczane w środku zbiornika zajmują trochę przestrzeni i mogą utrudniać czyszczenie akwarium, nadają za to ładny efekt. Kolejnym krokiem jest wlanie do akwarium wody. Później przychodzi czas na sadzenie roślin. Najmniej problemowe będą te o wysokiej tolerancji na temperaturę i parametry wody (np. nadwódka zmienna, rotala okrągłolistna, mech jawajski, żabienica amazońska). Flora pełni funkcję ozdobną, ale i oczyszczającą – wychwytuje z wody dwutlenek węgla i produkuje tlen.

 

Następnie w akwarium umieszcza się akcesoria typu: filtr (oczyszcza wodę z gromadzących się osadów, stabilizuje parametry chemiczne wody), grzałka (zapewnia odpowiednią temperaturę, co w sposób szczególny jest istotne przy rybach tropikalnych), oświetlenie, pompa. Dodaje się ozdoby, np. kamienie, korzenie, gotowe upiększenia jak groty, kufry, imitację rafy koralowej itp. Po ustabilizowaniu akwarium oraz rozwoju pożytecznej flory bakteryjnej przychodzi czas na jego zasiedlenie. Ryby wpuszcza się do akwarium po kilku dniach, a nawet tygodniach. Warto zwrócić też uwagę na liczbę ryb, która zależy to od wielkości zbiornika. Szacuje się, że na 1 cm ryby powinien przypadać 1 l wody. Warto dodać uzdatniacz, który zmienia wodę wodociągową w bezpieczną dla ryb wodę akwariową.

 

Najpopularniejszym stylem aranżacji akwariów jest styl na wzór naturalnego. Wśród niego można wyróżnić np. iwagumi, ryuboku, mizube, ragwork.

 

Aranżacja akwarium – popularny styl naturalny

Najpopularniejszym stylem aranżacji akwarium jest naturalny. Istnieje kilka jego odmian. Jedną z nich jest iwagumi, który wywodzi się ze sztuki tworzenia japońskich skalnych ogrodów. Centralne miejsce w zbiorniku zajmują kamienie. Pięknie prezentują się azjatyckie kamienie Lunar Stone, Manten Stone, Dragon Stone. Do obsadzenia stosuje się głównie rośliny trawnikowe. Aranżacje akwarium z kamieniami mimo minimalizmu okazać się mogą naprawdę piękne. W kolejnej odmianie – ryuboku korzysta się z drewna, korzeni, kamieni. Doskonale nadaje się do odwzorowywania leśnych krajobrazów. Bardzo podobna pod względem używanych materiałów jest odmiana mizube, tyle że powinny one wystawać ponad poziom wody. Najczęściej to rośliny sięgają ponad górną granicę akwarium. Mizube zarezerwowane jest przez to tylko do otwartych akwariów. Najmłodszą odmianą akwarystyki naturalnej jest ragwork. Chodzi w niej o jak najdokładniejsze odwzorowanie krajobrazu górskiego.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość