Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zeberki – czym można karmić te egzotyczne ptaki?

Zeberka, znana też jako amadyna zebrowata, to gatunek małego ptaka z Australii, który jest często spotykanym w hodowli domowej. W środowisku naturalnym z uwagi na surowe warunki środowiskowe zeberki dożywają do 5 lat. W hodowli można cieszyć się ich towarzystwem znacznie dłużej, o ile zapewni się im właściwą dietę, opiekę i warunki.

Zeberki to ptaki bardzo towarzyskie. Żyją zazwyczaj w dużych stadach, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, najlepiej od razu wybrać parkę. Oprócz towarzystwa na ich dobre samopoczucie wpływa odpowiednio duża przestrzeń, dostęp do różnych zabawek, dzięki którym spożytkują energię, oraz dobrze zbilansowana dieta. Sprawdź, co powinno się znaleźć w jadłospisie zeberek.

 

Dwie zeberki w klatce

 

Zeberki – czym należy je karmić?

Zeberki zaliczane są do ziarnojadów. Oznacza to, że podstawowym elementem ich diety jest mieszanka ziaren. Można kupować gotowe karmy lub komponować posiłki samodzielnie. W ich składzie powinny się znaleźć ziarna prosa żółtego, zielonego, czerwonego, kanaru, murzynka, płatki owsiane, nasiona traw i sałaty. Zeberki chętnie jedzą ziarna prosa senegalskiego, zwanego też rozplenicą. W Polsce najczęściej dostępne jest ono w formie kłosów, co jest nawet lepsze, gdyż zeberki ochoczo wyłuskują sobie ziarno.

W jadłospisie zeberek nie może zabraknąć nasion roślin oleistych, takich jak siemię lniane, dynia, słonecznik, przy czym należy je podawać z rozwagą. W nadmiarze mogą doprowadzić do zbyt dużej masy ciała. Zeberki chętnie jedzą mak. W serwowaniu go też trzeba zachować umiar. Mak jest po pierwsze bogaty w tłuszcze, a po drugie zawiera opium, które spowalnia pracę układu pokarmowego i nerwowego.

Zeberki przepadają za kiełkami. Można je nabyć gotowe lub samodzielnie przygotować. Ptaki te najchętniej zjedzą skiełkowane proso lub kanar. Podstawowym elementem diety zeberek jest woda. To właśnie dzięki rozprowadzeniu wody po większej części kontynentu australijskiego doszło do znacznego zwiększenia liczebności populacji tych ptaków. Zeberki przejawiają dużą aktywność i energiczność. Przez to spalają sporo kalorii i mają nieposkromiony apetyt. Najlepiej zapewnić im stały dostęp do pożywienia. Będą mogły się posilać, kiedy poczują taką potrzebę.

 

Zobacz klatki dla ptaków

 

Warzywa i owoce w diecie zeberek

W diecie zeberek nie może zabraknąć świeżych produktów, które dostarczą im niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych i witamin. Zeberki chętnie posmakują zielonych elementów roślin, owoców i warzyw. Bez obaw można im serwować natkę koperku i pietruszki, liście kapusty pekińskiej, marchew, buraki, ogórki. Spośród owoców chętnie jedzą poziomki, papaje, kiwi, jabłka, gruszki, truskawki, arbuzy, banany, brzoskwinie, morele, śliwki. Przed podaniem warzyw i owoców należy je umyć, usunąć skórkę i duże, twarde pestki oraz pokroić miąższ na małe kawałki. Owoce i warzywa powinno się serwować codziennie.

Jeśli chodzi o rośliny zielone, to zeberki ucieszą się z liści mniszka lekarskiego, babki, gwiazdnicy. Chętnie zajmą się też gałązkami wierzby z liśćmi i świeżymi pączkami. Innym dodatkiem do diety zeberek, który powinien się pojawić zwłaszcza w okresie karmienia piskląt, są małe owady. Można podawać im niewielkie świerszcze, larwy mola woskowego, larwy mącznika, ale i kiełże, czyli małe skorupiaki – będą doskonałym źródłem białka. Zamiast żywego pokarmu można serwować zeberkom nabiał, np. biały ser, gotowane na twardo jajko, jogurt naturalny. Białko najlepiej podawać raz lub dwa razy w tygodniu.

 

 

Co jeszcze powinno się znaleźć w diecie zeberek?

W diecie zeberek nie może zabraknąć źródła wapnia. Pierwiastek ten to podstawowy składnik budulcowy kości. Niedostateczne jego ilości mogą przyczynić się u młodych osobników do zaburzeń rozwoju szkieletu i powstania krzywizny, w przypadku starszych ptaków zaś do osłabienia i łamliwości kości. Nie można zapomnieć, że wapń jest konieczny w trakcie lęgów do budowy skorupek ptasich jaj. Najlepszym sposobem na dostarczenie wapnia jest sepia, czyli muszla mątwy.

Mątwa to głowonóg, który żyje na dnie ciepłych mórz. Ma owalną, wewnętrzną muszlę, która z jednej strony jest twarda, a z drugiej miękka. Zeberka jako mały ptaszek wyjada z reguły tylko miękką część, a większe gatunki zjadają całą muszlę. W sepii jest aż 80% węglanu wapnia. Dostarcza ona też innych minerałów, w tym: żelaza, miedzi, magnezu, manganu, chromu, wanadu, tytanu, niklu, cynku, glinu, molibdenu, baru, litu. Sepię można kupić w sklepie zoologicznym lub przywieźć z urlopu nad morzem. Gdy zbierana jest samodzielnie, należy pamiętać o jej kilkutygodniowym moczeniu w wodzie. Alternatywą dla sepii są kostki wapienne.

 Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość