Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

York Biewer (Yorkshire terrier biewer) – Encyklopedia psów

York Terrier Biewer to mała rasa psa z wielkim charakterem i sercem. Wykazuje się ona inteligencją, przyjaznym usposobieniem i przywiązaniem do właścicieli. Nie wymaga bardzo długich spacerów, dlatego nada się jako pupil osoby starszej. Głównymi zadaniami właściciela jest zadbanie o pielęgnację, odpowiednie żywienie i stan zdrowia, szczególnie uzębienia. Jeśli marzysz o niewielkim psie, którego chciałbyś nauczyć paru sztuczek, a przy okazji cieszyć się głęboką relacją – York Biewer może być rasą dla Ciebie!

 

 Yorkshire terrier biewer bawi się na trawie

 

York Biewer – co to za rasa?

Yorkshire terrier biewer to młoda rasa powstała w latach 80. w Niemczech u hodowców psów - Państwa Biewerów. W jednym z miotów, na świat przyszła suczka całkowicie inaczej umaszczona niż pozostałe psy. Okazało się, że rodzice szczeniaków posiadają wadliwy gen niosący trójbawne umaszczenie - z kolorem białym na czele. Suczka ta jest pierwszą przedstawicielką yorkshire terrier biewer.
W 1989 roku został opracowany wzorzec rasy, który od yorkshire terrier różni się jedynie długością i barwą włosa psa.
Rasa nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI. W Polsce po pojawiła się około roku 2006.

Jakimi cechami odznacza się ta rasa? Jak wygląda jej pielęgnacja? Ile kosztuje szczenię Yorkshire Terrier Biewer? Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat wyjątkowej, nowej rasy psich przyjaciół.

 

 

Wygląd biewera

Sylwetka biewera jest krótka, zwarta i proporcjonalna. Sprawia wrażenie mocnej. Mała i płaska głowa pokryta jest długim włosem w kolorze biało-stalowo-złotym, ubarwionym symetrycznie. Uszy są małe, pionowe i położone niedaleko od siebie. Ciemne i błyszczące oczy mają średnią wielkość, a dzięki ich rozmieszczeniu pies może patrzeć na wprost; ma inteligentne spojrzenie. Ogon psa jest obficie owłosiony, noszony powyżej linii grzbietu. Włos na korpusie jest długi i całkowicie prosty, umaszczony biało, stalowo-biało albo czarno. Natomiast włos na klatce piersiowej, brzuchu, nogach i końcówce ogona jest w kolorze białym. Do kiedy rośnie? York biewer najbardziej rośnie do 6 miesiąca życia (nieznacznie może jeszcze urosnąć od 6 do 10 miesiąca). Dorosły York biewer osiąga wzrost do 22 cm i wagę do 3,1 kg.

 

Zobacz pluszaki dla psa

 

Charakter i zachowanie yorkshire terrier biewer

Są to psy aktywne, żywiołowe, wymagające odpowiedniej dawki ruchu zapewnionej przez właściciela, jednak niekoniecznie muszą to być długie i wyczerpujące spacery. Znacznie lepiej sprawdzi się aktywność w formie zabawy, z którą z pewnością poradzą sobie osoby starsze i dzieci. Jakie York biewer ma opinie? Ze względu na to, że mogą wykazywać chęć niezależności i samowoli, należy poświęcić dużo czasu na ich wychowanie. Dzięki wczesnej socjalizacji i łagodnemu treningowi możemy okiełznać ich charakter oraz w odpowiedni sposób wykorzystać inteligencję i chęć pracy z człowiekiem. Szybko przywiązują się do swoich panów i nawiązują z nimi głęboką relację, natomiast do obcych są z reguły nieufne. Posiadając cechy psa stróżującego, mają tendencję do agresywnych zachowań i nie boją się nawet dużo większych psów. Wczesna socjalizacja psa jest zatem konieczna, aby york biewer nie był agresywny.

 

 

Żywienie biewer yorkie terriera

York biewer ma specyficzne wymagania żywieniowe, dlatego przyjrzymy się, jak należy go karmić. Szczeniętom poniżej 3 miesiąca życia należy podawać wysokobiałkową (co najmniej 25% białka) karmę 4-5 razy dziennie, a młodym pieskom pomiędzy 3 a 10 miesiącem – 3-4 razy dziennie. Taki podział posiłków jest bardzo istotny ze względu na niewielki żołądek pieska oraz jego wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Odpowiednia zawartość tłuszczu dla szczeniaka to 8,5% suchej masy. Jeśli chodzi o dorosłego psa (takiego, który ukończył 10 miesięcy), jego dobowe zapotrzebowanie wynosi 200-250 kcal, w zależności od aktywności fizycznej. Karmienie maksymalnie 3 razy dziennie, o regularnych porach.

Należy pamiętać o produktach spożywczych silnie toksycznych dla psów. Są to kakao, awokado, cebula, rodzynki (i świeże winogrona), ksylitol, orzechy makadamia – pilnujmy, by nasze pupile nie miały do nich dostępu!

 

Zobacz ofertę karm dla psów

 

York Biewer - choroby i pielęgnacja

Rasa może wykazywać schorzenia typowe dla yorków, jednak zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Pieski dożywają nawet 15 lat. Największym problemem zdrowotnym yorków biewerów jest odkładanie się kamienia nazębnego, tak silne, że nierzadko 2-letnie psy nie mają już połowy zębów. Aby temu zapobiec, należy je regularnie czyścić, na rynku są dostępne specjalne pasty do zębów oraz szczoteczki. Poza tym, jednym z częściej występujących problemów są schorzenia układu kostnego: wypadająca rzepka, kulawizna, zerwanie więzadła krzyżowego. Czasem zdarza się zespół Cushinga, zapadanie tchawicy i choroby serca. Należy pamiętać, że każdego psa powinno się regularnie szczepić, odrobaczać i badać.

Pielęgnacja yorków biewerów jest wymagająca – ze względu na długą sierść, psa trzeba często i dokładnie czesać. Aby odbywało się to bezstresowo dla psa oraz dla nas, należy oswajać go z czesaniem już od pierwszych tygodni życia. Utrzymanie włosia w dobrym stanie ułatwia regularne strzyżenie z zastosowaniem fryzur dla yorka.

 

 

Hodowla rasy York biewer

Koniecznie wybierz sprawdzoną hodowlę, zarejestrowaną w Polskim Związku Kynologicznym lub Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Pamiętaj, że hodowla powinien pokazać Ci warunki, w jakich żyją szczenięta i ich matka, przedstawić wymaganą dokumentację dotyczącą hodowli, badań i szczepień szczeniąt.

 

 

York biewer miniaturka

Ze względu na rozmiar, niektórzy potocznie mówię o psie tej rasy „miniaturka”, jednak nie jest to poprawne. Nie istnieje miniaturowa odmiana psa rasy York biewer.

 

Szczeniak biewera na trawie

 

Problemy porodowe

Do najczęściej występujących problemów podczas rozrodu psów tej rasy należą syndrom jednego szczeniaka oraz tężyczka poporodowa.
Syndrom jednego szczeniaka polega na tym, że ze względu na niewielki rozmiar, obecność tylko jednego płodu jest niewystarczająca do rozpoczęcia porodu. Prowadzi to do konieczności cesarskiego cięcia.
Z kolei tężyczka poporodowa to przypadłość pojawiająca się przy ciąży wielopłodowej, spowodowana niedoborem wapnia u suczki. Duża ilość wapnia wydzielana jest wraz z mlekiem. Konieczne jest zastosowanie suplementacji wapniem.

 

 

York biewer do kupienia – dla kogo?

York Terrier Biewer świetnie nada się jako pies rodzinny, a także jako towarzysz osoby starszej. Właściciel, który od początku poświęci odpowiednią ilość czasu na trening i przyzwyczajanie do czynności pielęgnacyjnych, pozyska sobie lojalnego, inteligentnego przyjaciela na długie lata. Prawidłowo wychowany, nie będzie sprawiał kłopotów, dlatego pomimo niewielkich rozmiarów nie należy traktować go z pobłażaniem.

Plusy
- szybko przywiązuje się do właściciela;
- długowieczny;
- lubi ruch;
- inteligencja, lubi pracę z człowiekiem;
- rozmiar, dzięki któremu na przykład łatwo z nim podróżować.


Minusy
- wymagająca pielęgnacja;
- konieczne dobre wychowanie psa (skłonność do agresji i zaborczości);
- często występujące odkładanie kamienia nazębnego;
- cena.

 

 

York biewer - cena

Cena szczenięcia rasy Yorkshire Terrier Biewer waha się w granicach 1500-4000 zł, w zależności od płci, wybarwienia i prestiżu hodowli. Niższe kwoty, mogą świadczyć o tym iż dana rasa, nie jest w stu procentach prawdziwa, i mamy do czynienia z mieszańcem. Warto zwracać na to uwagę, przed dokonaniem zakupu.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Czarno biały Briwer kiedy osiąga prawidłowe barwy?