Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wiewiórka domowa – zbiór najważniejszych informacji

Wiewiórka domowa pod żadnym pozorem nie może być zwierzątkiem wziętym z jego naturalnego środowiska. Wiewiórka pospolita jest gatunkiem chronionym, a poza tym trudno byłoby ją udomowić. Najczęściej spotykaną wiewiórką domową jest burunduk, czyli wiewiórka syberyjska.

Wiewiórka domowa to taka, która pochodzi z hodowli i jest przeznaczona do życia w warunkach mieszkalnych. Opieka nad wiewiórkami zbliżona jest do tej sprawowanej nad innymi gryzoniami. To zwierzęta bardzo żywiołowe, ruchliwe i ciekawskie. Niestety żyją nieco krócej niż najbardziej popularne zwierzęta domowe – psy i koty, bo około 5-7 lat.

Burunduk, inaczej wiewiórka syberyjska, jest gryzoniem uwielbiającym skakanie i wspinanie się.

Najpopularniejsza domowa wiewiórka

Najpopularniejsza domowa wiewiórka to burunduk, nazwany inaczej wiewiórką syberyjską. W naturalnym środowisku zamieszkuje tereny północnej Azji, północnej Japonii (Hokkaido) i Korei. Coraz częściej jednak spotyka się je w hodowli. Jak wygląda wiewiórka syberyjska? Burunduk to niewielki gryzoń. Z średniej długości ciała(25 cm) około 18 cm stanowi ogon. Waga zwierzęcia też jest niewielka, bo wynosi do 150 g. Ta wiewiórka domowa ma milutkie w dotyku, puszyste futerko, które jest:
● na grzbiecie brunatno-szaro-białe ułożone w podłużne pasy,
● od strony brzusznej białe lub jasnożółte.

Zwierzątko ma małą głowę, czarne oczka, zaokrąglone uszy, sprawne i chwytne łapy przednie, torby policzkowe, w których chowa jedzenie, by przenieść je do gniazda, gdzie zostanie skonsumowane lub zmagazynowane na później.

 

Klatki dla wiewiórek


Wiewiórka domowa – gdzie ją trzymać?

Wiewiórka domowa z uwagi na swoją żywiołowość i ruchliwość wymaga dużej klatki. Z powodzeniem nada się ta przeznaczona dla norek. Jednak im będzie większa, tym lepiej. W sprzedaży spotkać można woliery o wielkości podłoża 1 x 1 m oraz o wysokości 2 m. Poza okresem aklimatyzacji należy pamiętać o możliwie jak najczęstszym wypuszczaniu wiewiórki z klatki. Najlepiej codziennie, co najmniej na godzinę. W ten sposób zwiększy się jej swobodę i zapewni ruch. Pamiętać trzeba, że poruszająca się po mieszkaniu wiewiórka będzie wykazywać dużą ciekawość i zacznie eksplorować otoczenie. W związku z tym trzeba zabezpieczyć wszelkie szczeliny i otwory, do których mogłaby wejść oraz schować delikatne ozdoby, jakie mogłaby strącić podczas harców. Dodatkowo warto usunąć z widoku wszystkie niebezpieczne przedmioty, jak kosmetyki, trujące rośliny, kable, detergenty czy ostre narzędzia.

Jak wyposażyć klatkę wiewiórce domowej? Przede wszystkim należy zadbać o miejsce do spania, a nawet kilka – 2-3 gniazdka lub budki. Powinny się w niej znaleźć drabinki i gałęzie do wspinaczki. Z uwagi na to, że w naturze burunduki spędzają wiele czasu w norkach, warto wyposażyć je w gniazda z trawy, małe amfory, rury z korka, gdzie będą mogły się schować. Należy wygospodarować miejsce na realizację potrzeb fizjologicznych. W przypadku wiewiórek, które załatwiają je w jednym miejscu, sprawa jest prosta – wystarczy kuweta z piaskiem lub żwirkiem. Spód klatki trzeba wyłożyć trocinami, siankiem, włóknem kokosowym i ziemią, w której zwierzę będzie mogło się kąpać. To podstawa, którą można urozmaicić wieloma zabawkami.

Wiewiórka domowa burunduk jest właściwie wszystkożerna. Lubi również białko zwierzęce w postaci larw i robaków.


Dla kogo domowe wiewiórki? Jaki mają charakter?

Domowe wiewiórki nie są najlepszymi zwierzętami do domów z małymi dziećmi oraz dla osób niecierpliwych czy tych, które będą zasypywać je czułościami. Przyzwyczajenie ich do siebie wymaga spokoju, opanowania i czasu. Socjalizacja może potrwać nawet kilka miesięcy. Wiewiórki nie są typowymi zwierzętami do wspólnej zabawy i przytulania. Nie przepadają za pieszczotami i wolą samotne harce. Nie potrzebują też towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku. Tylko w okresie godowym tolerują inne wiewiórki w swoim rewirze. W pozostałych przypadkach będą zaciekle go bronić. Może nawet dojść do krwawych potyczek pomiędzy nimi. Domowe wiewiórki jedynie sporadycznie domagają się towarzystwa i uwagi.

Wiewiórki syberyjskie są zwierzętami o aktywności dziennej. To ich największa przewaga nad chomikami, które są najpopularniejszymi gryzoniami trzymanymi w domu. One z kolei prowadzą tryb nocny. Osoby o płytkim śnie mogą często budzić się z powodu trzeszczącego kołowrotka czy chrupania kolby. W odróżnieniu do nich wiewiórki przesypiają całą noc. Jesienną porą zauważyć można u nich wzmożone zachowania agresywne wobec opiekuna, co jest związane z wykonywaniem zapasów. Zwierzęta czują presję wynikającą ze zbliżającej się zimy. Mimo że w warunkach domowych nie muszą martwić się o pokarm, natura nie daje o sobie zapomnieć. Zima to z kolei czas, kiedy wiewiórki domowe są znacznie mniej aktywne i sporadycznie wychodzą z gniazda. Spacery po domu nie będą wówczas raczej potrzebne. Niektóre osobniki mogą zapaść w sen zimowy i przespać kilka tygodni w swoim gnieździe. Dochodzi wówczas do znacznego spowolnienia metabolizmu, dlatego zwierzętom nie powinno się przeszkadzać, aby ich nie wybudzić, co mogłoby je niepotrzebnie osłabić.

Wiewiórka syberyjska ma piękne pionowe paski wzdłuż grzbietu. Brzuch jest jaśniejszy.

Wiewiórka domowa burunduk – co dawać jej jeść?

Wiewiórka domowa burunduk jest bezproblemowa w karmieniu. Zwierzęta te są niemal wszystkożerne. W ich jadłospisie pojawić się powinny ziarna, nasiona, owoce, orzechy, warzywa. Nie pogardzą też białkiem zwierzęcym i chętnie zjedzą małe ptaki, larwy owadów, np. świerszcze lub chrząszcze, a nawet niewielkie jaszczurki. Można podawać im także surowe lub gotowane jajka i gotowane mięso (oprócz wołowiny i wieprzowiny). Na rynku zoologicznym jest bardzo szeroki wybór gotowych mieszanek dla gryzoni, którymi z powodzeniem można karmić wiewiórki. Koniecznie trzeba zapewnić im dostęp do świeżej wody, którą powinno się zmieniać codziennie. Płyny można trzymać w poidełku zawieszonym na ścianie klatki albo w miseczce, jeśli zwierzę ma trudności z korzystaniem z poidełka.


Ile kosztuje wiewiórka domowa?

Ile kosztuje wiewiórka domowa? Cena zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a mogą osiągnąć nawet kilkaset złotych. Warto mieć świadomość, że zwierzęta należy kupować wyłącznie z pewnego źródła, by źródło pochodzenia było udokumentowane.



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Dziękuję artykuł pardzo przydatny przed zakupem wiewiórki . Polecam