Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Skye terrier – encyklopedia psów

Skye terrier to psy krótkonogie, wywodzące się od jamnikowatych terrierów. Nazywane są jednymi z najbardziej dostojnych czworonogów, które wymagają szczególnej pielęgnacji futra oraz sporej uwagi właściciela. Wywodzą się ze Szkocji i są dość popularne na świecie.

 

Skye terrier.

 

Skye terrier pochodzenie

Rasa psa skye terrier wywodzi się ze Szkocji a dokładniej z archipelagu na północno-zachodnim wybrzeżu. Już w XVI wieku psy te były tam popularne i aktywnie uczestniczyły w tępieniu szkodników. Umiejętność ta u skye terrierów była bardzo ceniona. W tamtych latach, skye terriery uznawane były również za psy towarzyskie, ich wygląd wtedy delikatnie różnił się od aktualnego – przede wszystkim wielkością oraz obfitością sierści. Skye terriery skradły serce nawet królowej Wiktorii!

W 1873 opracowano prawidłowy wzorzec rasy, a ten obecnie obowiązujący w 1987 r. Niestety po drugiej wojnie światowej wiele skye terrierów wyginęło i przestały być aż tak znane na świecie.

 

Jak wygląda skye terrier?

Wygląd skye terriera najlepiej obrazuje połączenie jamnika z terrierem. Dorosłe osobniki osiągają 25-26 centymetrów wysokości. Długością są zbliżone do jamników, czyli od nosa do ogona ich ciało mierzy około 100 centymetrów. Różnice pomiędzy płciami są niewielkie, suczki mogą być jedynie delikatnie mniejsze. Jeśli chodzi o wagę, szacuje się, że dorosłe psy mogą ważyć nawet do 18 kilogramów.
Skye terrier i jego standard w wyglądzie to szpiczaste lub opadające delikatnie uszy, długa i mocna głowa, ciemnobrązowe, duże oczy. Znakiem charakterystycznym jest obfita sierść, która bywa równoważna z dwukrotną wysokością całego psa. Podszerstek jest krótki i wełnisty, natomiast włos okrywowy jest twardy, szorstki i prosty. Dozwolone umaszczenia to każdy jednolity odcień, najczęściej szare, kremowe, czarne.

Wiele osób porównuje wygląd skye terriera jako długowłosa odmiana Cairn terriera.

 

Austraian skye terrier

Skye terriery mają swoich odpowiedników również w innych częściach świata, tego przykładem jest skye terrier Australia, który powstał w wyniku skrzyżowania klasycznego skye terriera z yorkshire terrierem. Poprzez to w XIX wieku istniało kilka odmian skye terriera:
- australian skye terrier,
- yorkie skye terrier,
- skye terrier short hair.

Na początku australijski terrier był znany tylko na tym kontynencie, jednak z czasem zyskał popularność również w USA i Europie.

 

Skye terrier czarny.

 

Charakter skye terriera

Psy wywodzące się z tej rasy mają specyficzny charakter, mimo że są niezwykle towarzyskie i miłe, potrafią być też bardzo uparte i władcze. Przed zdecydowaniem się na tę konkretną rasę warto mieć na uwadze fakt, iż pies nie lubi zostawać sam w domu na dłuższy czas. Dlatego skye terrier idealnie sprawdza się dla osób, które spędzają dużo czasu w domu lub są w stanie zapewnić pupilowi odpowiednią liczbę atrakcji.

Skye terrier w stosunku do innych psów jest raczej wycofany, nieufny, ale raczej niekonfliktowy i nie należy on do agresywnych czworonogów, więc nie powinien tego typu zachowań przejawiać podczas spotkania z psami. Mimo to zaleca się, tresować młode skye terriery by potrafiły się integrować. Skye terrier nie jest polecany do mieszkania z kotami lub innymi małymi ssakami. Psy te mają instynkt łowiecki, mogą gonić i drażnić koty, które ze stresu stracą komfort życia.

Jeśli zapewnimy mu odpowiednio dużo aktywności, nie powinniśmy mieć większych problemów z wychowaniem. Zaleca się podczas spacerów trzymać go na smyczy, gdyż skye terrier lubi nagle się zrywać podczas spaceru, widząc przykładowo ptaka czy inny obiekt – dzieci na hulajnogach, rowerzystów.

 

Szczeniak skye terriera.

 

O czym należy pamiętać decydując się na skye terriera?

Skye terriery nie należą do łatwych ras, wychowanie ich czasem jest szczególnie problematyczne i wymaga poświecenia większej ilości uwagi i czasu. Dlatego też nie poleca się tej rasy niedoświadczonym hodowcom, dla niektórych temperament skye terriera często okazuje się zbyt władczy. Mimo to, jeśli odpowiednio szybko rozpoczniemy naukę podstawowych komend nie oraz systematycznie będziemy wprowadzać nowe, pies nie powinien stwarzać większych problemów. Hodowla tej rasy charakteryzuje się kilkoma istnymi aspektami, o których warto pamiętać. Przykładowo dzieci, nie są najlepszym kompanem dla lubiącego spokój psa. Zbyt gwałtowne ruchy i zabawy mogą stresować pupila. Jeśli dopasujemy odpowiednie zabawki dla psa, z konkretną aktywnością nie powinniśmy mieć większych problemów.
Skye terrier to niewielka rasa, która dobrze czuje się w mieszkaniach lub domach z ogrodem. Sporty typu agility, nie sprawdzą się w przypadku tej rasy. Krótkie nogi psa utrudniają mu skoki czy wchodzenie po schodach.

Pielęgnacja tej rasy bywa uciążliwa, zaleca się czesać sierść codziennie odpowiednim grzebieniem oraz regularnie trymować ją, oraz myć raz na miesiąc szamponem dostosowanym do danego typu owłosienia. Dodatkowo zaleca się profilaktycznie czyścić uszy i oczy psa, by uniknąć ewentualnych infekcji czy zakażeń.

 

 

Skye terrier cena

Cena skye terriera waha się w przedziale od 3000 złotych do nawet 4000 złotych. Rasa nie jest popularna w Polsce, dlatego tym bardziej znalezienie legalnej i prawdziwej hodowli może być trudne. Mimo to warto wybierać sprawdzone miejsca, gdzie psy są dobrze traktowane i osiadają rodowody.

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość