Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Shar pei (Szarpej) – najważniejsze informacje o rasie

Znany jako pies z fałdami skóry – Shar pei to wrażliwy, przywiązany do właściciela pies obronny i stróżujący. Przeczytaj, co jeszcze wyróżnia tę rasę.

Niemalże każdy kojarzy tego psa – trudno przejść obojętnie obok psa z pomarszczoną skórą. Sprawiającego wrażenie, że ma tej skóry znacznie więcej niż potrzeba. Ale czym, oprócz charakterystycznego wyglądu cechuje się ta rasa?

 

Szar pei z mocnymi fałdami skóry.

 

Shar pei – historia rasy

Legendy mówią, że psy tej rasy były już obecne na dworze chińskiej dynastii Han – z tamtych czasów pochodzą bowiem znaleziska przedstawiające posążek psa do złudzenia przypominający shar peie. Nazwa rasy w tłumaczeniu oznacza skórę rekina lub skórę z piasku.

Shar pei wywodzi się z miasta Dialak w prowincji Kwun Tung leżącej nad Morzem Południowochińskim. Przodkami shar peia były prawdopodobnie chow chow – który także ma niebieskawy język i mastif tybetański. Szarpej sprawdzał się jako pies pracujący - pilnował gospodarstw, bronił przed obcymi oraz polował na drobną zwierzynę.

W czasach komunistycznych w Chinach niemalże doprowadzono do wyginięcia rasy, nakładając na właścicieli tych psów wysokie podatki. Na szczęście w 1960 r. hodowca Matgo Law założył Hong Kong and Kowloon Kennel Association, które opracowało wzorzec rasy i zadbało o jej popularyzację – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

W 1974 r. Ernest Albright. założył pierwszy klub rasy w USA. W 1981 r. rasę uznała FCI. W Polsce pierwsze shar peie pojawiły się w połowie lat 80. XX w.

Shar pei został sklasyfikowany do grupy II FCi - pinczery, sznaucery, molosy i psy górskie i do bydła.

 

 

Rasa Shar pei - wygląd

Szarpej słynie z charakterystycznych fałd na ciele i pomarszczonej skóry głowy. Ma kwadratową budowę, masywny tył i jest potężnym psem o dobrze zawiązanej sylwetce. Psy osiągają w kłębie wysokość do 51 cm, suki natomiast maksymalnie 48 cm. Waga dorosłego Szarpeja waha się zależności od jego rozmiarów od 18 do 25 kg.

Uszy wąsko położone w kształcie muszelek. Ogon zakręcony, charakterystyczny niebieski język.

Dopuszczalnych wiele barw umaszczenia. Poza bielą dopuszcza się umaszczenie czarne, szare, czerwono-brązowe, piaskowe czy kremowe. Dozwolone są ciemne oznaczenia wzdłuż pleców oraz na uszach i ogonie. Sierść jest zawsze krótka i szorstka, podszerstek natomiast jest cienki i nie spełnia funkcji termalnej. Występują dwie odmiany włosa – horse coat – koński i brush coat - szczeciniasty; FCI nie uznaje typu bear coat – niedźwiedzi.

 

Sylwetka shar pei

 

Shar pei – charakter i zachowanie

Szarpej zdecydowanie nie jest psem dla początkującego opiekuna. Ma dość trudny charakter i wymaga odpowiedniej socjalizacji już od pierwszych tygodni życia. Dobrze wychowane shar peie są oddane swojej rodzinie, wierne, chętne do zabawy i aktywne, ale mogą być także uparte i bronić swojego terytorium.

Shar peie są nieufne wobec obcych ludzi. Mogą mieć też problemy z dogadaniem się z innymi psami. Koty z reguły tolerują. Są to psy ciche i spokojne, ale bardzo czujne. Jeżeli tylko zauważą nieproszonego gościa na posesji, z pewnością o tym zaalarmują.
Psy tej rasy nie są szczególnie aktywne fizyczne i wystarczą im do szczęścia spokojne spacery po okolicy. Należy jednak pamiętać, że pierwotnie pracowały też jako myśliwi, więc jest w nich instynkt łowczy – mogą się rzucić w pogoń podczas spacerów. Dlatego warto wyposażyć się w solidną smycz dla psa.

Szarpej jest wbrew pozorom delikatnym psem, który bardzo przywiązuje się do właściciela – potrzebuje stałego kontaktu i może się zdarzyć lęk separacyjny.

Psy tej rasy nie powinny być trzymane na zewnątrz – z jednej strony z uwagi na silne przywiązanie do właściciela, z drugiej na małą odporność na zimno, ze względu na brak podszerstka.

 

 

Shar pei – choroby, potrzeby, pielęgnacja

Wbrew pozorom pielęgnacja szarpeja nie jest bardzo wymagająca. Jeżeli wygląd shar peia jest zgodny ze wzorcem rasy, to zmarszczki nie są zbyt masywne – wymagają jednak od czasu do czasu kontroli, czy nie pojawił się w nich stan zapalny. Oprócz tego wystarczy regularne wyczesywanie miękką szczotką dla psa i kąpiel raz na jakiś czas.

Konieczne jest również regularne czyszczenie i kontrola oczu.

Popularną chorobą wśród psów rasy Shar Pei jest Familial Shar-Pei Fever, która objawami są nawracająca, wysoka gorączka oraz spuchnięte stawy i nos. Powikłaniami po tej chorobie może być amyloidoza, która może prowadzić do niewydolności nerek lub nawet przedwczesnej śmierci.

 

 

Shar pei – szczeniaki i hodowla

Należy bardzo rozważnie podchodzić do zakupu szczenięcia tej rasy, by nie paść ofiarom pseudo -hodowców. Czujność powinny wzbudzić ogłoszenia „shar pei długowłosy”, „ shar pei miniaturka” czy zbyt pomarszczone szczenięta. Wszelkie odstępstwa od wzorca rasy, mogą zwiastować kłopoty – szczególnie ze zdrowiem.

Cena shar peia jest zależna od hodowli, ale zwykle waha się między 4000-5000 zł.

 

Miesięczny koszt utrzymania shar pei to około 400 zł. 

 

Shar pei szczeniaki.

 

Shar pei – ciekawostki

W latach 70 –tych Shar pei trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najmniej liczna rasa na świecie - zarejestrowanych wówczas było tylko 45 psów tej rasy

 

 




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość