Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Sarplaninac (owczarek jugosłowiański) – Encyklopedia psów

Sarplaninac to duży, odważny i bardzo mądry pies. Jest wspaniałym opiekunem i obrońcą rodziny. Skąd pochodzi sarplaninac, jakie ma wymagania i dlaczego nie jest to zwierzak dla wszystkich? Przeczytaj artykuł i odkryj odpowiedzi na ważne pytania.

 

 

Sarplaninac pochodzeni

Sarplaninac to pies, który pochodzi z Serbii, Macedonii i terenów dawnej Jugosławii.
Równocześnie historia powstania rasy nie jest nam dobrze znana. Wiemy, że ten duży i odważny pies pomagał (i nadal pomaga) ludziom chronić owce przed atakami wilków.
W roku wybuchu drugiej wojny światowej rasa została zarejestrowana przez FCI pod nazwą owczarek iliryjski. Natomiast od 1957 roku sarplaninac jest oficjalnie nazywany jugosłowiańskim psem pasterskim z Szar Płaniny.

 

Sarplaninac ma dużo sierści, z dużą ilością podszerstka. Sprawia wrażenie prawdziwego misia!

 

Sarplaninac - charakter

Sarplaninac to wspaniały towarzysz rodziny. Ze względu na swoje gabaryty, może budzić strach, ale to bardzo czuły, zrównoważony i łagodny pies, co nie oznacza, że nie potrafi w uzasadnionych momentach pokazać zębów, szczególnie w chwili gdy broni swojego stada. W stosunku do obcych bywa powściągliwy – zachowuje zdrowy dystans, natomiast w domu to istny miś!

Sarplaninac bardzo zżywa się ze swoją rodziną, ale można go też na kilka godzin zostawić samego w domu. Wtedy wchodzi w swoją rolę i stróżuje. To uważny obrońca zarówno dorosłych jak i dzieci. Lubi mieć wszystko na oku. Nie jest zbyt gadatliwy, na pewno nie można go nazwać szczekaczem. Czasami lubi schować się w swoim świecie, ale nawet w chwili zachowania większego dystansu, jest uważny na otoczenie.

Ze względu na swoje gabaryty sarplaninac nie będzie się dobrze czuł w mieszkaniu. Jeśli nie możemy mu zapewnić odpowiedniej przestrzeni (dom z ogrodem), nie decydujmy się na tę rasę.

 

 

Sarplaninac wymagania

Sarplaninac waży średnio od 30 do 45 kg. Waga zależy, między innymi, od płci psa: suczki są lżejsze. Opiekunowie tych psów powinni dbać o dobrą dietę swojego pupila i w żadnym wypadku go nie przekarmiać. Przekarmianie może prowadzić do dysfunkcji narządów wewnętrznych i obciąża stawy oraz kości. W przypadku tego pasterskiego psa bardzo dobrze sprawdzi się karma bezzbożowa dla dużych ras.

Ze względu na swoje gabaryty sarplaninac źle toleruje nadmierny wysiłek fizyczny, co nie oznacza, że nie możesz swojego pupila zabierać na dłuższe i przyjemne spacery. Pamiętaj o tym, aby, szczególnie w okresie jesiennym i letnim, po każdym spacerze dokładnie sprawdzić, czy twój pupil nie ma kleszcza. Nieproszonego towarzysza niezwłocznie usuń pęsetą.

W sklepach są też dostępne produkty przeciw kleszczom. Równocześnie musisz mieć świadomość, iż mimo że są one pomocne i producenci starają się tworzyć je w taki sposób, aby były jak najbardziej łagodne dla naszych pupili, to zawsze ich użycie wiąże się z aplikacją środków chemicznych. Dlatego warto bardzo świadomie podejmować decyzję o wyborze preparatu jak i jego rodzaju oraz sięgać po produkt, w chwili gdy wiemy, że jego zastosowanie przyniesie większą korzyść dla naszego pupila, niż rezygnacja z aplikacji.

 

Sarplaninac stoi bokiem na trawie. Sarplaninac to duży pies o mocno zaznaczonym wgięciu na grzbiecie.

 

Sarplaninac i jego mądrość

Oprócz umiarkowanego wysiłku fizycznego sarplaninac potrzebuje też stymulacji umysłowej, którą zapewnia zabawa oraz trening komunikacji. Podczas treningu nasz przyjaciel uczy się różnych komend. W trakcie spotkań bardzo pomocne okażą się smaczki, które możesz zapakować do takiej, poręcznej nerki. Sarplaninac jest bardzo inteligentny i chętnie się uczy, równocześnie potrzebuje mądrego przywódcy stada, który podczas ćwiczeń odpowiednio poprowadzi psa.

 

 

Sarplaninac pielęgnacja i opieka

Sarplaninac jest wytrzymały na niskie temperatury i ma bardzo gęsty podszerstek, dlatego radzimy go wyczesywać dwa razy w tygodniu. Musisz się też liczyć z tym, że w okresie linienia sarplaninac gubi sporo sierści. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tego pasterskiego psa, a lubisz nienaganną czystość i każdy włosek na kanapie podnosi ci ciśnienie, nie decyduj się na tego wspaniałego zwierzaka: oszczędzisz sobie i jemu niepotrzebnego stresu.

Aby zadbać o prawidłowy rozwój psa i mocne kości, w okresie wzrostu zwierzaka należy odbywać regularne wizyty u weterynarza. Bardzo istotne jest też zapewnienie psu dobrego i miękkiego legowiska. Twarde podłoże w połączeniu z wagą pupila może przyczyniać się do powstawania modzeli.

 

 

Sarplaninac hodowla

Jeżeli chcesz, aby sarplaninac stał się członkiem twojej rodziny, przed zakupem zrób dokładny research i wybierz sprawdzoną hodowlę. Daj sobie czas na wybór. Warto też odwiedzić hodowcę. Dzięki wizycie zobaczysz, czy właściciel należycie dba o suczkę i szczeniaki. Przed zakupem zdobądź jak najwięcej informacji zarówno o rasie jak i o hodowli.

 

 

Sarplaninac cena

W zależności od przeznaczenia psa i hodowli, koszt rasowego sarplaninaca waha się między 3500 a 4500 zł. Przy niższych cenach zwierzak prawdopodobnie pochodzi z pseudo hodowli albo że nie spełnia kryteriów rasy. Pseudohodowle omijamy szerokim łukiem.
Kolejnym znakiem ostrzegawczym jest czas, w którym hodowca chce przekazać psa. Szczeniak nie powinien do nas trafić wcześniej niż po upływie 10 tygodni od urodzenia. Wybór profesjonalnej hodowli da ci pewność, że otrzymasz zdrowego, zadbanego i szczęśliwego psa.




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość