Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rybiki, czyli srebrne robaki w łazience - środki, zwalczanie, pochodzenie

Rybiki cukrowe – zwane również srebrzykami, to popularne robaki pojawiające się głównie w wilgotnych miejscach – najczęściej w łazience. Przeczytaj czy rybik cukrowy gryzie i jakie są domowe sposoby na zwalczenie srebrzyka.

Rybiki cukrowe to owady w kształcie cygara o srebrzysto-niebieskim kolorze pancerza pokrytego małymi łuskami i 3 szczecinkami na końcu odwłoka. Zwane są również srebrzykami przez wzgląd na kolor, wilgotniakami lub robakami łazienkowymi - ponieważ bytują głównie w łazience. Rybiki nie są groźne dla człowieka, ale jak każde insekty nie są mile widzianymi gośćmi, więc warto wiedzieć jak im zapobiec oraz jak je zwalczać.

Łazienka jest ulubionym miejscem dla rybików, ponieważ jest tam ciepło i wilgotno.

Skąd się biorą rybiki cukrowe?

Rybiki najczęściej pojawiają się tam, gdzie mają najlepsze warunki do życia – czyli w miejscach wilgotnych, słabo wentylowanych i dość ciepłych. Żywią się m.in. resztkami jedzenia, martwymi owadami oraz… papierem. Nie są wybredne jeżeli chodzi o jedzenie – zadowolą się nawet klejem do tapet, byle było ciepło i wilgotno. Dlatego łazienka wydaje się być idealnym miejscem do życia. Co może pomóc? Częste sprzątanie i wietrzenie.

 


Tryb życia rybika cukrowego

Srebrzyk to typowy nocny owad – pojawia się wtedy, kiedy domownicy idą już spać. Kiedy nic im nie zagraża wychodzą z kryjówek, w poszukiwaniu pożywienia. Potrafią bardzo szybko biegać i są bardzo czujne – gdy tylko usłyszą, że ktoś wchodzi do łazienki lub zobaczą błysk światła, w kilka sekund są już w kryjówkach. Rybiki jak na owady są naprawdę długowieczne. Średnia długość życia to 4 lata, ale mogą dożyć nawet 8 w sprzyjających warunkach.Czy rybiki cukrowe gryzą?

Nie i nie są groźne dla człowieka. Pojedynczy robak nie stanowi zagrożenia, ale plaga może już wyrządzić szkody. Ponieważ żywią się papierem, podobnie jak mole uznawane są za szkodniki muzealne – mogą zniszczyć obrazy czy książki. Nie stanowią jednak zagrożenia dla ludzi, nie gryzą i nie przenoszą chorób.

Rybiki, inaczej nazywane są srebrzykami, związane jest to z ich połyskującym na srebrno- niebiesko pancerzem.


Jak zwalczyć rybiki?

Najczęściej stosowanym sposobem walki z rybikiem jest usuwanie ich mechaniczne – cxyli najprościej rzecz ujmując - dokładne odkurzanie i mycie miejsc, w których się pojawiają. Można również stosować pułapki na srebrzyki, które zawierają specjalnie, wabiące substancje, a konstrukcja pozwala na skuteczne odłowienie. Jeżeli problem jest zaawansowany i mamy w mieszkaniu plagę rybików konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy fachowców do walki z insektami i zlecenie profesjonalnej dezynsekcji.Domowe sposoby na walkę z rybikami

Głównym, domowym sposobem jest dbanie o czystość i wietrzenie, dodatkowo można wesprzeć się naturalnymi zapachami, których rybiki nie lubią, na przykład stawiając w łazience świeczki cynamonowe lub waniliowe. Popularna jest również domowa pułapka na rybiki. Jak zbudować pułapkę na rybiki? Wystarczy słoik, taśma i odrobina cukru. Na dno słoika należy wysypać trochę cukru, który zadziała jak wabik, a słoik okleić taśmą, aby ułatwić robakom wejście do środka – od wewnątrz ścianki muszą pozostać śliskie, aby rybiki, nie miały możliwości wyjścia.

 

Ocet na rybiki

Bezpiecznym sposobem jest również przygotowanie domowego odstraszacza na rybiki. Do spryskiwacza należy wlać szklankę ciepłego octu z kilkoma kroplami olejku cynamonowego lub lawendowego. Można również wsadzić dodatkowo gałązkę rozmarynu, tymianku lub lawendy i goździki. Takim roztworem należy spryskać zakamarki w kuchni lub łazience. Jest on bezpieczny dla żywności, zwierząt domowych czy dzieci.

 

Zobacz środki ochrony przeciw rybikomRybiki - zapobieganie

Popularne powiedzenie doskonale sprawdza się także w tym przypadku. Aby zapobiec inwazji rybików, warto wprowadzić w życie kilka zasad, które nie tylko zapobiegną pojawieniu się rybików, ale również znacznie poprawią komfort życia mieszkańców. Przede wszystkim należy mieszkanie czy dom bardzo często wietrzyć. Niezależnie od pory roku czy temperatury. Zimą, zalecane jest krótkie, intensywne wietrzenie. Wystarczy na kilka minut otworzyć szeroko okno w pomieszczeniu – pamiętając, aby na czas wietrzenia wyłączyć ogrzewanie. Nie bójmy się chwilowego oziębienia, temperatura szybko wróci do normy, a świeże powietrze dobrze wpłynie na samopoczucie i zdrowie. Warto również – także zimą – rozszczelniać plastikowe okna lub korzystać z wywietrzników, jeżeli okno takie posiada.

Do domu można wprowadzić także aromaty, które odstraszają owady, a które są przyjemne dla ludzi m.in. cytrynę, lawendę, cynamon czy goździki.Nie panikuj – to tylko rybik!

Zapewne nikt nie chce mieszkać pod jednym dachem z żadnym szkodnikiem, ale zanim wpadniemy w panikę na widok jednego rybika, weźmy głęboki oddech. To robak, który w pojedynkę zupełnie nie zagraża zdrowiu człowieka, a widoczne zniszczenia może wyrządzić tylko plaga, więc nie jest konieczne wszczynanie alarmu – może to tylko pojedynczy gość, który się tylko zagubił, by nam przypomnieć o konieczności dbania o czystości i świeżą atmosferę w domu.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Te rybiki u mnie w łazience pojawiają się w nocy ,trud mnie ich się pozbyć ,próbowałam kwasu borowego ,mieszkanie wietrze i nic nie pomaga ,zagnieździły się pod listwą progu łazienki od paru lat mam je w łazience ,obecnie zastąpiłam na rynek ki cukrowe pułapkę i zobaczę czy to działa ,ciężko ich się pozbyć .