Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Prętnik (Trichogaster lalius) - najważniejsze informacje o rodzajach tych ryb

Prętniki to ryby akwariowe słodkowodne, które należą do grupy guraminowate, dlatego też niektóre rodzaje są nazywane potocznie od nazwy grupy. Na rynku jest dostępnych kilka gatunków ryb, które najczęściej różnią się od siebie kolorami lub ewentualnie wielkością. Większość prętników pochodzi z okolic Azji, popularne są wśród akwarystów, którzy lubią nietypowe gatunki ryb oraz mają większą wiedzę na temat hodowli. Prętniki mają dość dużo wymagań co do temperatury wody czy innych wytycznych.

Jeśli zastanówcie się, z jakimi rybami może przebywać prętnik karłowaty oraz jakie gatunki prętników są najpopularniejsze to zapraszamy do lektury.

 

Prętnik niebieski.

 

Pochodzenie ryb prętnik

Ryba prętnik wywodzi się Azji, główne zamieszkuje wody w Indiach, Bangladeszu czy Pakistanie. Oczywiście ich umiejscowienie jest zależne od konkretnego gatunku ryby, np. prętnik karłowaty pochodzi ze spokojnych pakistańskich rzek. Prętnik wargacz wywodzi się z Półwyspu Indochińskiego, a prętnik miodowy z północnych Indii, z rzeki Ganges. Ryby prętniki zamieszkują stawy, gęsto zarośnięte zbiorniki wodne czy zalane pola uprawne. W Europie są zazwyczaj hodowane w akwariach jako ryby ozdobne.

 

Ryby prętnik - rodzaje

Prętniki znane również pod nazwą gurami, z biegiem lat zyskują coraz to większą popularność. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje prętników:

  • prętnik karłowaty,
  • prętnik miodowy lub trójbarwny,
  • prętnik wargacz,
  • prętnik czerwony,
  • prętnik niebieski.

Każdy z gatunków ma swoje indywidualne wymagania czy cechy charakterystyczne, lecz łączy ich ta sama rodzina oraz przynależność do Czerwonej Listy zwierząt zagrożonych wyginięciem, na ten moment są w mniej zagrożonej kategorii, ale mimo to warto uważać i dbać o gatunek.

Hodowla prętników, niezależnie od rodzaju, jest stosunkowo podobna. Ryby te mają zbliżone wymagania co do temperatury wody czy pokarmu. Cechą wspólną u wszystkich ryb jest posiadanie labiryntu, czyli dodatkowego narządu oddechu, który pobiera tlen z zewnątrz.

W dalszej części tekstu przedstawione zostaną poszczególne gatunki w dokładniejszymi opisami.

 

Ryba prętnik.

 

Prętnik karłowaty - wygląd i hodowla

Prętnik karłowaty to nieduży gatunek ryb osiąga do 7,5 cm długości. Samica prętnika karłowatego jest delikatnie mniejsza niż samiec, i osiąga do 6 cm. Dodatkowe widoczne różnice pomiędzy płciami, to smukłe ciało samca oraz barwniejsze odcienie z elementami zieleni. Gatunek charakteryzuje się jajowatym kształtem oraz paskami na ciele w kolorze niebieskim i czarnym, które pokrywają całe ciało ryby. Płetwa grzbietowa i ogonowa, posiadają charakterystyczne plamki. Oczy prętnika karłowatego mają pomarańczowy odcień.

Prętnik kartłowaty – z jakimi rybami?

Istotne pytanie: z jakimi rybami prętnik karłowaty może przebywać w jednym akwarium? Zaleca się trzymanie prętników z gatunkami o podobnych wymaganiach hodowlanych oraz o zbliżonej wielkości. W okresie tarła szczególnie musimy zwrócić uwagę na zachowanie samic, które mogą być agresywne i podgryzać płetwy innym rybom. Dlatego też podczas rozmnażania warto parkę ryb przenieść do osobnego zbiornika.

Wyposażenie akwarium prętnika karłowatego

Wyposażenie akwarium powinno zawierać pokrywę z otworami do akwarium, która umożliwia rybie prawidłowe oddychanie, nie możemy pozwolić, by pokrywa była szczelnie zamknięta. Dodatkowo zaleca się wybierać oświetlenie z lampami LED do akwarium, temperatura wody powinna oscylować pomiędzy 22 a 27 st.C. Filtr do wody musi mieć dużą moc, aby prawidłowo oczyścić zbiornik z zanieczyszczeń. Musimy zapewnić prętnikowi karłowatemu stosunkowo dużą liczbę kryjówek, pod postacią korzeni czy po prostu wysokich roślin, w których ryby mogą bezpiecznie się schronić.

 

Prętnik trójbarwny (miodowy) wygląd i hodowa

Prętnik trójbarwny nazywany również miodowym, osiąga standardowo 7 cm długości, tak samo, jak i w przypadku poprzedniego gatunku, samice są delikatnie mniejsze. Samce są barwniejsze od samic, posiadają charakterystyczny pomarańczowy odcień, a u samic przeważają szare odcienie. Samce dodatkowo mają wydłużone płetwy oraz w okresie rozrodu kolory są jeszcze bardziej intensywne. Podobnie jak w przypadku prętnika karłowatego, utworzono nowe rodzaje, takie jak prętnik czerwony czy złoty.

Jak łączyć prętniki trójbarwne?

Prętnik miodowy nie należy do stadnych gatunków, mimo to najlepiej czuje się, żyjąc w większym stadzie, od 4 do nawet 6 osobników, gdzie przeważa liczba samic. Karmienie prętników nie jest skomplikowane, ryby jako drapieżniki jedzą mięso w postaci świeżej lub mrożonej, dobrze sprawdzą również różnego rodzaju specjalne pokarmy dla prętników.

Akwarium dla prętnika trójbarwnego może być stosunkowo nieduże, zbiorniki do pojemności 50 l. Ważne by miały dużą liczbę roślin oraz zaciemnione miejsca, w których mogą się schronić. Filtracja wody nie powinna być zbyt silna.

 

Prętnik miodowy.

 

Prętnik wargacz

Prętnik wargacz jako dorosły osobnik osiąga do 9 cm długości. Samice są delikatnie mniejsze o zaokrąglonym końcu płetwy grzbietowej. Ciało ryby jest zazwyczaj eliptyczne, boki są delikatnie spłaszczone. Ciało ma kolor ciemnozielony z czerwonymi pręgami, które najczęściej występują w tylnej części ciała.

Akwarium dla tego gatunku powinno być średnich rozmiarów do 100 l. Prętnik wargacz najlepiej czuje się, obcując z gatunkami o podobnych wielkościach, które nie są nadmiernie agresywne, jako że same mają łagodny, a nawet czasem lękliwy charakter. Temperatura wody powinna mieć około 22 st. C oraz musimy pamiętać o dużej ilości roślin, które są idealnym schronem dla wargacza.

 Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość