Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Paletki ryby (dyskowce) – najważniejsze informacje o gatunku

Nic dziwnego, że paletka to ryba, która cieszy się dużym powodzeniem wśród akwarystów. Nie jeden z nich z dumą patrzy na piękne osobniki, które zasiedlają jego akwarium. Czym charakteryzują się paletki, jak o nie zadbać i dlaczego nie są to ryby dla wszystkich? Po przeczytaniu naszego artykułu, będziesz znać odpowiedzi na te ważne pytania.

 

Paletka ryba o spłaszczonym ciele i intensywnym ubarwieniu

  

Ryby akwariowe paletki

Paletki zachwycają akwarystów nietypowym, bo spłaszczonym kształtem ciała oraz fantastycznymi kolorami. Na ich ciele kolor oliwkowy przepięknie komponuje się z ciepłym brązem, a tułów zdobią charakterystyczne pasy, które wyglądają tak, jakby powstały przy pomocy pędzla artysty. Ponadto paletki poruszają się z niezwykłą gracją, co sprawia, że można się na nie zagapić i czerpać czystą przyjemność z samej obserwacji ryb.
Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 20 centymetrów.

Paletki pochodzą z Ameryki Południowej, a odkryto je blisko 200 lat temu w dorzeczu Amazonki. Wytypowanie dwóch gatunków: ryba paletka i ryba dyskowiec jest kwestią sporną, ponieważ różnice pomiędzy nimi są niewielkie. W sklepach najczęściej są sprzedawane krzyżówki paletek i dyskowców.

 

 

Paletki – wymagania

Paletki nie są rybami dla każdego, ponieważ mają duże wymagania i potrzebują uważnego akwarysty, który posiada już jakieś doświadczenie w opiece nad rybkami. Woda w akwarium dla paletek musi być doskonała, a parametry zbiornika, w tym poziom stężenia azotanów, powinny być stale monitorowane. Prawidłowe PH wody w akwarium dla paletek wynosi 6.0 – 7.5. Ponadto woda musi być miękka, a jej temperatura powinna wynosić 26 – 30 stopni Celsjusza.

Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę paletek i zakupisz młode osobniki, musisz wiedzieć, że potrzebują one codziennych podmian wody. W przypadku dorosłych ryb, wodę należy podmieniać 2 – 3 razy w tygodniu, a minimum raz na 7 dni. Zatem widzisz, paletki to ryby, które wymagają dużej uwagi od swojego właściciela. Ale podmiana i kontrola parametrów w akwarium to nie wszystkie wymagania tej egzotycznej i wyjątkowej ryby.

 

Ryba paletka o biało-różowym ubarwieniu

 

Paletki - akwarium

Paletki potrzebują dużego i przestronnego akwarium. Minimalne wymiary zbiornika, który zaspokoi potrzeby paletek wynoszą 120 x40x50 cm. Te rybki lubią kryjówki. W naturalnym środowisku często chowają się wśród korzeni i liści. Dlatego akwarium powinno posiadać gęstą roślinność, o którą także należy dbać.

 

Zobacz akwaria dla ryb

 

Jakie ryby z paletkami?

Paletki są łagodne. Równocześnie nie radzimy ich łączyć z rybami innego gatunku, ponieważ inne ryby mogą być nosicielami chorób, na które nasze bohaterki są narażone. Ponadto paletki najlepiej czują się w swoim towarzystwie. To zwierzęta stadne, dlatego jeżeli zdecydujesz się na ich zakup, zgromadź grupkę, która liczy przynajmniej 5 osobników. Paletki polubią się z kirysami. Większe ryby będą stanowić dla nich zagrożenie, natomiast mniejsze osobniki mogą zostać spałaszowane.

 

 

Paletki ryby - cena

Ile kosztują paletki? Cena paletek jest zróżnicowana i zależy od rodzaju ryb oraz hodowli.
Koszt paletek waha się mniej więcej od 20 do 200 zł za sztukę. Pamiętaj, aby zawsze kupować rybki ze sprawdzonych miejsc, które cieszą się dobrą opinią. Jeżeli wiesz, że sprostasz wymaganiom tych wyjątkowych ryb i chcesz zaprosić paletkę do swojego domu, musisz zrobić research. Możesz popytać znajomych akwarystów, czy mogą ci polecić jakąś hodowlę. Kolejna opcja to wizyta w sklepie zoologicznym, który cieszy się dobrą renomą. Wybór hodowli to bardzo ważna sprawa.

 

Zielona paletka ryba.

 

Co jedzą paletki?

Dzikie osobniki w naturze odżywiają się szczątkami roślin i zwierząt. W diecie dzikich ryb są także bezkręgowca, glony czy też kawałki liści i owoców. Natomiast akwaryści karmią swoich pupili mrożonym, żywym oraz suchym pokarmem.
Paletki lubią:
• krewetki
• kryle
• ochotki
a także groszek, szpinak, sałatę, nasiona i owoce.

 

Przeczytaj więcej o żywieniu ryb akwariowych

 

 

Jak rozmnażają się paletki?

Proces rozmnażania paletek przebiega bardzo precyzyjnie. Na początku paletki wybierają miejsce na złożenie ikry. Najczęściej jest to kamień albo duży liść. Co ciekawe, przed złożeniem ikry, paletki dokładnie oczyszczają wybrane miejsce. Następnie samica składa jaja, które zapładnia płynący za nią samiec. Para powtarza ten rytuał kilka razy. Wśród paletek jest równy podział obowiązków. Obydwoje rodzice opiekują się ikrą. Po około 2-3 dniach, podczas wylęgu, zarówno samiec jak i samica pomagają larwom wydostać się z osłonek. Wtedy rodzice mogą przenieść larwy w inne miejsce.

Młode paletki trzymają się blisko rodziców i nie należy im tego uniemożliwiać. Maluchy przez około miesiąc żywią się śluzem, który występuje na skórze dorosłych ryb (matki i ojca). Po około miesiącu maluchy można karmić na przykład wysuszonymi zarodnikami pierwotniaków. Kiedy na świat przychodzą młode, wodę podmieniamy codziennie.
Pamiętajmy o zachowaniu jej idealnych parametrów, czyli:
• temperaturze na poziomie: 29-30 stopni Celsjusza
• odpowiedniej miękkości
• PH na poziomie 6

 

 

Rybki paletki – podsumowanie

Paletki to ryby, które skradły serce niejednemu akwaryście. Są piękne i oryginalne. Ponadto mają łagodny charakter. Równocześnie warto pamiętać, że warunki ich życia są wymagające, dlatego zaleca się ich hodowlę osobom, które miały już wcześniej doświadczenie w opiece nad rybkami.

 




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość