Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Myszoskoczek – informacje, potrzeby i hodowla

Myszoskoczek to popularny na całym świecie gryzoń domowy. Przeczytaj, ile żyje myszoskoczek, co je i jaka jest idealna klatka dla myszoskoczka.

Wyróżniający się charakterystycznymi, długimi tylnymi nogami gryzoń to myszoskoczek – zwany również suwakiem oraz gerbilem mongolskim. Taka budowa pozwala mu na długie, wysokie skoki. Czym jeszcze charakteryzuje się ten mały zwierzak i jakie warunki hodowlane trzeba mu zapewnić, aby żył zdrowo i szczęśliwie?

Myszoskoczki są towarzyskie, jednak najlepiej czują się wśród innych przedstawicieli gatunku.

Skąd pochodzi myszoskoczek?

W środowisku naturalnym żyje ponad 100 gatunków myszoskoczków. Najczęściej zamieszkują suche, półpustynne obszary, stepy i sawanny Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Poszczególne gatunki myszoskoczków bardzo się od siebie różnią zarówno wyglądem jak i zachowaniem. Nazywane „szczurami pustynnymi”, mają umaszczenie brązowo-czarne z białym brzuszkiem.
Najpopularniejszy myszoskoczek domowy pochodzi z rodziny myszoskoczków mongolskich, waży średnio 100 g i mierzy około 20 mm, a całkowicie owłosiony ogon stanowi 70% długości ciała. W wyniku krzyżówek hodowlanych występuje w wielu różnych barwach: złotej, srebrnej, czarnej, rudej, czerwonej, kremowej i brązowej. Na rynku dostępny jest również jego kuzyn - tłustogon afrykański. Charakteryzuje się on grubym, nieowłosionym ogonem i żyje znacznie dłużej od myszoskoczka mongolskiego. Jest on jednak znacznie mniej popularny, a wręcz trudny do znalezienia w polskich sklepach.



Jaka klatka dla myszoskoczka?

Myszoskoczki to bardzo ruchliwe gryzonie dlatego potrzebują obszernej klatki dla myszoskoczka, po której będą mogły się wspinać – najlepiej składającej się z kilku pięter. W klatce nie powinno zabraknąć zabawek, domku oraz bezpiecznego kołowrotka. Ponieważ myszoskoczki uwielbiają kopać – idealna będzie gruba warstwa ściółki. Oczywiście dopełnieniem będzie domek, w którym gryzoń znajdzie schronienie, poidełko i miseczka na pokarm. Myszoskoczki podobnie jak szynszyle lubią kąpiele piaskowe – więc raz w tygodniu powinniśmy umieszczać w klatce piaskowy basen.

Myszoskoczek może jeść orzechy, jednak nie w dużych ilościach, gdyż są ciężkostrawne i kaloryczne.

Akwarium dla myszoskoczka?

Czy myszoskoczki można hodować w akwarium lub terrarium? Tak i jest to dość popularne rozwiązanie. Dzięki niemu łatwiej zachować czystość dookoła. Pamiętajmy jednak, aby terrarium dla myszoskoczka nie stało w słońcu i miało dobrą wentylację – wszystkie pozostałe zalecenia są analogiczne do tych dotyczących klatki.


Co jedzą myszoskoczki?

Podstawowym składnikiem diety myszoskoczka są ziarna pszenicy, żyta czy owsa. Dlatego najwygodniejszym sposobem karmienia jest korzystanie z gotowych mieszanek karmy dla myszoskoczka.
Dodatkowo można podawać myszoskoczkowi owoce i warzywa m.in. jabłko, kalafior, marchewkę, brokuły, mniszek lekarski, buraki, seler, pietruszkę czy kalarepę, sianko i zioła. Warto również dać myszoskoczkowi gałązki wierzby lub brzozy, aby mógł ścierać zęby.
Jakie są produkty szkodliwe dla myszoskoczka? Myszoskoczkom nie wolno jeść cebuli, surowych ziemniaków, fasoli, liści pomidorów i rabarbaru.
Czy myszoskoczki mogą jeść orzechy? Mogą, ale nie jest to wskazane. Orzechy bardzo obciążają układ trawienny gryzonia i mogą powodować otyłość. Dlatego wszelkie orzechy jak również nasiona powinny być dla myszoskoczka rarytasem na wyjątkowe okazje.

Klatka dla myszoskoczka powinna być duża, aby umożliwić mu skakanie i grzebanie w trocinach.


Ile żyje myszoskoczek i czy choruje?

Myszoskoczki mongolskie żyją średnio 3-4 lata. Są raczej odpornymi na choroby zwierzętami, ale jak wszystkie mogą czasem chorować. Najczęściej do weterynarza trafiają myszoskoczki, które mają świerzbowca pchły, wszy, kleszcze, grzybicę, przerost zębów, przerost pazurów, zatwardzenie, biegunkę lub infekcje oczu czy nosa. Zdarzają się jednak czasem poważniejsze choroby jak udar mózgu, padaczka lub rak gruczołu zapachowego.

 



Ile kosztuje myszoskoczek?

Cena myszoskoczka waha się od 15 do 25 zł – nie jest to więc drogi zwierzak. Należy jednak wiedzieć, że myszoskoczki to zwierzęta stadne, więc jeżeli planujemy hodowle myszoskoczka, warto kupić od razu dwa. Pamiętając oczywiście, aby zapewnić im odpowiednio dużą klatę. Decydując się na dwa gryzonie, nie tylko sprawimy, że myszoskoczek nie będzie czuł się samotny, ale również będziemy mieli okazję obserwować ich wspólną relację.


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość