Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Lykoi, czyli kot wilkołak (Lykoi cat) – Encyklopedia kotów

Lykoi z języka greckiego oznacza wilka (starogrecki lykos). Niezwykły wygląd kota Lykoi spowodowany jest naturalną mutacją genetyczną, która miała miejsce stosunkowo niedawno, bo niespełna 21 lat. Rasa ta została w pełni uznana dopiero w 2017 roku.

 

 

Kot wilkołak Lykoi z przerzedzeniami sierści w okolicy pyska.

 

 

Kot wampir rasa i historia

Około roku 2010 w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych zostały znalezione mioty kotów o nietypowym wyglądzie – czarnopłowe z przerzedzoną sierścią na niektórych częściach ciała. Ich nowa opiekunka Patti Thomas była na tyle zaciekawiona ich wyglądem, że zleciła badania genetyczne w kierunku możliwych mutacji, np. z kotami rasy Sfinks. Rodzicami pierwszego miotu były zwykłe koty domowe. Panna Thomas jest twórcą nazwy rasy – Lykoi. Z czasem badania nad kotami przejął dr. Lek. Wet. Johnny Gobble wraz ze swoją małżonką – Brittney.


Badania były prowadzone w kierunku chorób czy wad skóry, grupy krwi, powiązania z kotami bezwłosymi (np. sfinksami czy devonami), a nawet biopsje skóry i badania serca. Wszystkie wyniki wyszły prawidłowo. Analiza badań pozwoliła na wykrycie dwóch zależności – torebki włosowe nie posiadają niektórych komponentów potrzebnych do wytworzenia włosa, przez co na niektórych częściach ciała kot jest łysy. Druga zależność natomiast wiąże się z okresowym całkowitym linieniem kotów – niektóre torebki nie są w stanie utrzymać dostatecznie długo włosa. Gen odpowiedzialny za to zjawisko nosi nazwę Lykoi.


14 września 2011 roku na świat przyszedł pierwszy miot ze świadomego połączenia rodziców niosących gen Lykoi w hodowli Państwa Gobble. Chcąc rozszerzyć populację nowej rasy, kocięta z kolejnych miotów trafiły do innych hodowli w USA, Kanadzie i w Polsce. Dzikie koty z genem Lykoi są widywane w Teksasie, Karolinie Południowej czy Teksasie.
W 2014 roku TICA rozpoczęła proces uznawania rasy, jednak dopiero w roku 2017 Lykoi zostało w pełni uznane.

 

 

Sylwetka Lykoi

Lykoi są kotami średniej wielkości. Ich masa ciała wynosi od 3 kg do 4,5 kg, w tym masa ciała samic plasuje się w dolnej granicy, samców w górnej. Cała sylwetka jest mocna, ale harmonijna. Nogi szczupłe, zakończone dużymi, owalnymi łapami z długimi palcami. Mocno zarysowane są błony pławne. Ogon Lykoi jest długi i cienki już od nasady.
Głowa Lykoi jest stosunkowo mała, klinowata. Uszy duże, nisko osadzone, szerokie u podstawy. Oczy duże, owalne o bystrym i przenikliwym spojrzeniu. Możliwe są różne kolory, jednak najczęściej występują żółte.

Charakterystyczna dla Lykoi jest ich okrywa włosowa. W skutek naturalnej mutacji genetycznej sierść jest przerzedzona lub w ogóle jej nie ma w okolicy oczu, policzków, na łapach, brzuchu kota.

 

Głowa Lykoi na ciemnym tle.

 

Kot wilkołak – zdrowie i pielęgnacja

Według dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że Lykoi są kotami o dobrym zdrowiu, bez predyspozycji do konkretnych chorób genetycznych.
Jednak ze względu na nietypową budowę mieszków włosowych, mają one tendencje do występowania chorób skórnych. Często występuje u nich zgrubiona skóra, miejscami może pękać. Lykoi jeżeli już są pacjentami lecznic weterynaryjnych to ze względu na infekcje skórne o podłożu grzybicznym i pasożytniczym.


Decydując się na kota Lykoi konieczne jest regularne sprawdzanie stanu ich uszu, pach, pachwin i podgardla. Są to miejsca najbardziej narażone na infekcje skórne. W przypadku zauważenia zmiany koloru, pojawienia się plam czy zaczerwienienia należy zgłosić się do weterynarza.


Rasa ta ma predyspozycje do tycia. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, a jej zasady są takie same jak przy każdej innej rasie kota. Zaleca się karmy mokre, o niskiej zawartości węglowodanów – co jest szczególnie ważne przy kotach tyjących. Można rozważyć również wprowadzenie diety BARF, jednak należy się do niej przygotować – merytorycznie oraz produktowo. W diecie BARF obowiązkowa jest suplementacja surowego mięsa i podrobów. Niebilansowane posiłki mogą wyrządzić poważne szkody w kocim organizmie.


Lykoi mniej więcej dwa razy do roku prawie całkowicie linieje. W okresie tym, szczególnie w czasie zimnych miesięcy, można wspomóc je sweterkiem dla kotów lub zapewnić ciepłe miejsce, z dala od przeciągów.


Cena kota Lykoi wynosi nawet 8 000 zł. Wysoka cena związana jest z niedługą historią rasy, ciągłymi pracami nad nią i jej poznawaniem, ale przede wszystkim z jeszcze małą popularnością. W całej Europie znajduje się ledwie kilka hodowli Lykoi, w Polsce jest dotychczas jedna.

 

Zobacz ofertę karm mokrych dla kota


Lykoi - charakter

Kot Lykoi jest bardzo ciekawy świata i chętny do interakcji – zarówno zabaw, nauki, jak i pieszczot. Jest to jednak rasa zrównoważona i cicha. Lykoi szukają kontaktu z człowiekiem, ale gdy ten nie okazuje im zainteresowania, raczej oddalą się w swoje miejsce, aniżeli będą domagały się atencji.
Rasa ta cechuje się wysoką inteligencją i chęcią współpracy z opiekunem. Takie połączenie gwarantuje dobrą i efektywną naukę kota nowych sztuczek. Dobrym pomysłem może okazać się również nauka przyzwyczajania kota do szelek i smyczy, a także do noszenia ubranek – to ostatnie może okazać się zbawienne podczas linienia kota w mroźnych okresach roku.


Niektórzy opiekunowie Lykoi zapewniają, że ich charakter jest czasami wręcz psi. Podążają za człowiekiem krok w krok, są oddane i wpatrzone w ludzi.



Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość