Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Łajka zachodniosyberyjska (Westsiberian Laika) - Encyklopedia psów

Silna, niezależna, inteligentna i lojalna – tak w kilku słowach można opisać łajkę zachodniosyberyjską. Psa, który wywodzi się z zimnej Syberii, ale wyróżnia się gorącym, psim sercem. Przeczytaj dla kogo jest to najlepsza rasa.

Wiele osób może kojarzyć Łajkę z wyprawą w kosmos, o której pisaliśmy tutaj: Pierwszy pies w kosmosie – poznaj prawdziwą historię Łajki i innych psów w kosmosie przeczytaj co wspólnego ma kosmiczna Łajka z rasową Łajką zachodniosyberyjską.

 

 

Łajka zachodniosyberyjska – historia

Łajka syberyjska jak sama nazwa wskazuje - wywodzi się z Syberii, gdzie doskonale sprawdzała się jako pies pracujący – głównie jako pomoc na polowaniach. Jej zadaniem było wypłaszanie dużej zwierzyny szczekaniem – a potrafi szczekać wyjątkowo długo i donośnie.
Ojczyzną łajki zachodniosyberyjskiej są lasy Uralu. Wśród jej przodków jest łajka plemion Timanczów, Wogułów, Chantów i Mansów, oraz psy przywiezione na tereny zamieszkałe przez plemiona przez rosyjskich myśliwych.
Łajka syberyjska jest rasą bardzo różnorodną. W różnych regionach Syberii hodowany jest inny typ psa. Ma to związek z różnymi oczekiwaniami ludzi, jak i różnymi liniami hodowlanymi. Przy kojarzeniu łajek nie był istotny wygląd, a jego cechy takie jak siła, wytrzymałość i lojalność. W ten sposób powstało wiele lokalnych odmian łajek, które pracują nie tylko jako psy myśliwskie, ale również zaprzęgowe, stróżujące i pasterskie.
Do Polski łajki sprowadzono na początku lat 70’ i obecnie jest bardzo popularną rasą wśród myśliwych.

 

 

Łajka zachodniosyberyjska – sylwetka

Wygląd nie był kluczową wartością przy początkach hodowli tej rasy. Łajka to pies o średniej wielkości o posturze wilka. Samiec dorasta do około 60 cm w kłębie, samica do 58 cm. Waga nie jest ustalona we wzorcu rasy, ale średnio psy te ważą około 20-25 kg.
Możliwe są prawie wszystkie maści sierści, ale najpopularniejsze są łajki: wilczaste, rude, białe, kremowe, łaciate Sierść jest półdługa, gęsta i twarda. Podszerstek bardzo obfity.
Łajka przypomina nieco pas husky, ale zaliczana jest wg. klasyfikacji FCI do grupy szpiców.
Łajki mają mocną budowę, głowę o kształcie trójkąta, skośne oczy. Uszy osadzone wysoko i zawinięty ogon.

 

 

Łajka – charakter i zachowanie

Jak większość inteligentnych psów, łajka zachodniosyberyjska ma w sobie dużą dozę niezależności i samodzielności. Jako partner w pracy jest lojalna i oddana, ale wymaga stanowczego i silnego przewodnika. Przy czym warto wiedzieć, że źle znosi agresję i niedelikatne traktowanie – szkolenie powinno być stanowcze, ale łagodne.
Psy tej rasy, mają ogromną ilość energii, więc jeżeli nie zamierzamy polować – należy zapewnić jej inny sposób rozładowania energii. Konieczne są długie spacery i angażowanie zmysłów np. korzystając z maty węchowej albo gier dla psa.
Jako pies myśliwski, łajka ma silny instynkt łowiecki, dlatego może mieć problem z dogadaniem się z domowymi kotami oraz innymi psami podczas spacerów. Zdarza jej się też pogoń za dziką zwierzyną w lesie. W stosunku do ludzi i dzieci jest zwykle łagodna i przyjazna.
Koniecznie trzeba także wiedzieć, że jest to pies bardzo hałaśliwy – wprost uwielbia szczekać i robi to bardzo głośno, dlatego nie jest najlepszym wyborem do zamieszkania w bloku. Za to idealnie sprawdzi się jako stróż dużego ogrodu.

 

 

Łajka zachodniosyberyjska – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Jest to pies cieszący się wyjątkowym zdrowiem – doskonale znoszący zarówno mroźne zimy jak i upalne lata. Próżno szukać chorób specyficznych dla rasy. Jego potrzeby są także umiarkowane – na co dzień wystarczy dobrej jakości karma bytowa, w okresie polowań warto stosować karmę dla psów pracujących. Jedyną przypadłością tych psów jest dysplazja stawu biodrowego – ale ten problem dotyczy większości większych, aktywnych psów.
Łajka jest psem łatwym w pielęgnacji. Jedyny kłopot może przysporzyć pielęgnacja gęstej sierści, którą warto regularnie wyczesywać szczotką dla psa. Niestety w okresie linienia, pies ten potrafi gubić ogromne ilości sierści.

 

 

Łajka zachodniosyberyjska a Łajka w kosmosie?

Co łączy te dwa psy? Przede wszystkim szczekanie! Zarówno imię psa, który poleciał w kosmos jak i nazwa rasy pochodzą od rosyjskiego „łajat” co znaczy „szczekać”. Więc nie należy bezpośrednio łączyć łajki syberyjskiej z łajką w kosmosie.

 

 

Łajka zachodniosyberyjska – cena

Średnia cena za łajkę zachodniosyberyjską oscyluje między 1500 zł a 3500 zł. Najłatwiej znaleźć hodowlę wśród myśliwych. Nie istnieje taka rasa jak Łajka zachodniosyberyjska miniaturowa, więc od osób oferujących psy rzekomej rasy lepiej trzymać się z daleka.




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość