Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Krab wampir - najważniejsze informacje o gatunku

Krab wampir wywodzi się z Azji południowo-wschodniej, dokładniej z Indonezji. Zamieszkuje podmokłe tereny, rzeki czy nieduże krzaki w pobliżu zbiornika z wodą. W Polsce nie jest to aż tak popularna odmiana, jak w przypadku kraba pustelnika, mimo to z biegiem lat zyskuje coraz to większe zainteresowanie. Przyciąga uwagę swoim nietypowym wyglądem oraz różnorodnością kolorów szczypiec i całego pancerza.


W dalszej części artykułu dowiecie się więcej na temat jego usposobienia oraz czy krab woli życie w terrarium, czy akwarium.

 

 

Wielkość i usposobienie kraba wampira

Charakterystyczną cechą kraba wampira jest wspinaczka oraz potrzeba chowania się, dlatego też w jego naturalnym środowisku na wolności można go spotkać w krzakach, kamiennych terenach lub na niewielkich drzewach. Jego zwinność i spryt pomagają we wspinaczce, nawet po cienkich gałęziach. Nie należy do dużych zwierząt, osiągają przeważnie około 3 cm szerokości. Wyróżniają go charakterystyczne fioletowe szczypce oraz korpus w kolorze czerwieni, oczy mają żółty odcień.
Krab wampir ma łagodne usposobienie, jest wierny i przywiązany do swoich partnerów oraz nie należy od zwierząt szukających jedzenia, skupia się bardziej na tym, co ma w swoim zasięgu do złapania. Krab dobrze czuje się w towarzystwie innych osobników, to zwierzę stadne, dlatego też warto od razu zakupić dwójkę krabów i systematycznie zwiększać ich liczbę. Rybki czy krewetki nie są najlepszym towarzystwem dla kraba, gdyż zwierzę może potraktować je jako obiekt polowań.

 

Krab wampir czerwony z charakterystycznymi żółtymi oczami.

 

Terrarium czy akwarium dla kraba wampira

Przed zakupem kraba wampira musimy zaopatrzyć się w dom dla niego. Ten rodzaj kraba najlepiej czuje się w terrarium, wszystko za sprawą mikroklimatu oraz rodzaju podłoża, jaki się tam znajduje. Akwarium jest przystosowany bardziej dla ryb oraz gadów, które potrzebują żyć w wodzie. Krab wampir nie ma tego typu wymagań, musimy mu zapewnić jedynie klimat przypominający las tropikalny, czyli dużo suchego lądu oraz mały zbiorniczek z wodą. Krab lubi się chować w ciągu dnia, dlatego też kamienie oraz wszelkie kryjówki dla gadów będą pomocne. Jako że krab wampir nie należy do dużych osobników, wystarczające będą terraria o pojemności do 25 litrów. Podłoże w terrarium powinno się składać z piasku i torfu oraz posiadać pokrywę, która uchroni nas przed wydostaniem się na zewnątrz kraba. Jeśli chodzi o klimat w zbiorniku, temperatura powinna być nie wyższa niż 28 stopni, a wilgotność około 80%. Żarówki nie muszą mieć dużej mocy, wystarczy, że będą ustawione jedynie w części suchej, gdzie krab lubi się wygrzewać. Lampa UV powinna nie być silniejsza niż 15 woltów.

 

Zobacz akwaria

 

Krab wampir rozmnażanie

Rozmnażanie się kraba wampira nie jest prostą sprawą, wymaga znajomości gatunku i całego procesu. Jeśli się decydujemy na powiększenie naszej domowej hodowli, musimy być świadomi, że nie każdy rodzaj kraba możemy rozmnożyć w warunkach domowych. Krab wampir wykluwa się w postaci małego krabika, a nie larwy. Przed przystąpieniem do samego procesu rozmnażania się, musimy zapewnić osobnikom odpowiednie warunki. Wedle hodowców wilgotność powietrza w tym czasie powinna wynosić około 70% oraz warto dodać więcej roślinności, takiej jak mech. Samica kraba wampira skład około 50 jaj, co nie znaczy, że wszystkie z nich zostaną zapłodnione. W okresie rozmnażania nie można stresować krabów, musimy im zapewnić dużo spokoju i przestrzeni. Czas godowy to miesiące od stycznia do kwietnia, najlepsze połączenia to jeden samiec i dwie samice, warto w tym okresie oddzielić ich od reszty stada lub przełożyć do innego terrarium.

 

Krab wampir na korzeniu.

 

Krab wampir pożywienie

Jeśli chodzi o pokarm, krab wampir jest wszystkożerny, dlatego też dieta może się składać zarówno z roślin, jak i mięsa. Chociaż preferuje bardziej jedzenie odzwierzęce takie jak świerszcze, ryby, krewetki czy ślimaki. Krab wampir nie jest wybrednym osobnikiem, można dla urozmaicenia diety podawać mu nawet pokarm dla rybek, czy glony. Jedzenie powinno być zarówno suche, jak i mokre. Zwracamy uwagę na ilość minerałów i witamin w pożywieniu, aby krab rozwijał się prawidłowo, szczególnie młode osobniki. Ciekawym widowiskiem jest obserwacja polowania na jedzenie przez kraba, zwłaszcza jak podajemy mu zwierzynę taką jak świerszcze czy ryby. Nie należy on do gatunków, które szukają jedzenia, w tej kwestii są raczej leniwe i zdają się na to, co jest najbliżej ich zasięgu.

 

Zobacz terraria

 

Krab wampir cena i hodowla

Ceny kraba wampira mogą się różnić w zależności od miejsca, w jakim go kupimy, w sklepach zoologicznych mogą być niższe oceny niż w prywatnej hodowli. Szacuje się, że za jedną sztukę zapłacimy około 25 złotych, dla porównania krab pustelnik kosztuje około 60 złotych. W Polsce krab wampir nie jest aż tak popularny, dlatego też czasem trzeba poszukać ich w sklepach zagranicznych.
Hodowla kraba nie jest trudna, warto przed zakupem dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia oraz pożywienia, jakie będzie spożywać osobnik. Nie należy do agresywnych gatunków, żyje od 3 do nawet 5 lat.


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość