Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot śpi cały dzień? Zobacz ile śpi kot i co powinno Cię zaniepokoić

Twój kot śpi cały dzień? Przeczytaj, czy ile godzin śpi kot i dlaczego większość kotów to prawdziwe śpiochy.

Patrząc na niektóre koty, można dojść do wniosku, że żyją tylko po to aby spać, czasem coś zjeść i może też odrobinę się pobawić lub poprzytulać do właściciela. I mniej więcej tak wygląda wymarzone życie większości kotów. Z czego wynika taka natura kotów?

 

Kot śpi pod kołdrą? Jest mu tam ciepło i wygodnie, a Ciebie darzy zaufaniem!


Dlaczego koty tyle śpią?

Koty nie lubią niepotrzebnie tracić energii. Tryb życia większości z nich to sen w dzień, sen w nocy i spora aktywności nad ranem i po zmierzchu. Tak zostały zaprogramowane przez naturę jako typowi drapieżcy. Długi sen między momentami wzmożonej aktywności pomaga im zregenerować siły. Młode kocięta śpią z reguły najdłużej – sen to doskonały czas na rozwój i wzrost, poza tym aktywność młodego kociaka zwykle jest największa, a poznawanie świata bardzo męczące. Podobnie koci seniorzy potrafią przespać większość doby, oni z kolei potrzebują po prostu więcej czasu na regenerację.

Najmniej szczęścia mają koty wolno żyjące. One nie mogą sobie pozwolić na długi, beztroski sen, bo muszą stale zachowywać czujność – ale i one potrafią spać kilkanaście godzin na dobę, jak tylko znajdą bezpieczne schronienie.

 


Ile śpi mały kot?

Statystycznie nawet do 20 godzin na dobę. Przez pozostały czas chętnie bawi się i poznaje świat – to bardzo wyczerpujące. Dorosły kot śpi około 12-16 godzin na dobę. Najdłuższy czas aktywności przypada na poranek i wieczór. Długość snu kota przeważnie zależy od samopoczucia, osobowości i natężenia aktywności w czasie czuwania. To ile kot lubi spać jest też zależne od indywidualnych predyspozycji konkretnego kota. Koci senior – podobnie jak kociak – znów potrzebuje nawet do 20 godzin snu na dobę.

 

Zobacz legowiska dla kota


O czym śni kot? Czy koty mają sny?

Obecnie uważa się, że koty i psy mają sny podobnie jak ludzie. Sen kota dzieli się na trzy fazy. Sen płytki – występujący najczęściej. W fazie snu płytkiego kot jest bardzo czujny i w każdej chwili gotowy do pobudki. Najczęściej w tej fazie dochodzą do kota wszelkie dźwięki, a on sam sprawia wrażenie, że tylko na momencik przymknął oko. Drugą fazą jest sen głęboki. Kot, jako drapieżca nawet w tej fazie jest czujny, ale jednak znacznie bardziej zrelaksowany niż w fazie snu płytkiego. Ciało jest bardziej rozluźnione, a zmysły nie rejestrują już tak wyraźnie wszystkich bodźców zewnętrznych. Trzecia faza to faza REM. W tej fazie kot śpi bardzo głęboko – czasem można zaobserwować drobne drgania łapek i usłyszeć pomruki. To właśnie w tej fazie kot najprawdopodobniej miewa marzenia senne. O czym może śnić kot? Prawdopodobnie tak jak u człowieka umysł kota podczas snu przetwarza to, co wydarzyło się w ciągu dnia, więc można przypuszczać, że niejednokrotnie śni o zabawie z domownikami. Co ciekawe kot nigdy nie miauczy przez sen – to jest zarezerwowane dla komunikacji na jawie.

 

Dlaczego koty dużo śpią?

Można by odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem – bo lubią. Podobnie jak ludzie chętnie odpoczywają i jeżeli tylko mają na to warunki, to chętnie przymykają powieki, by zregenerować siły. Poza tym koty, w czasie aktywności potrafią spalić naprawdę sporo energii. Co więcej, warto zadbać o to, aby w czasie kiedy nie śpią, się nie nudziły. Gry dla kotów, zabawki, tunele to akcesoria, które z pewnością umilą kocie życie i pozwolą spalić energię pozyskaną podczas drzemki.

 

Kocięta śpią zdecydowanie dłużej niż koty dorosłe. Kocięta przesypiają nawet 18 h na dobę.


Gdzie najchętniej śpi kot?

Tam, gdzie czuje się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa jest dla kota ważniejsze niż wygoda. Dlatego niejednokrotnie widzimy zdjęcia kotów usypiających w najdziwniejszych miejscach, w jeszcze dziwniejszych pozycjach. Najczęściej są to miejsca, gdzie kotu jest ciepło – uwielbiają drzemki w blasku słońca na parapecie, przy grzejniku oraz na ciepłych kolanach i brzuchu właściciela. Jeżeli Twój kot uwielbia spać w cieple, to idealnie sprawdzi się legowisko do zamontowania na kaloryferze. Wiele o kocie mówi również pozycja w jakiej śpi. Najczęściej koty śpią zwinięte w kłębuszek lub z podkulonymi łapkami przypominając „chlebek”. Twój kot śpi na plecach, odsłaniając brzuszek? Gratulujemy! To oznaka ogromnego zaufania jakim Cię darzy. Tak śpią tylko koty, które czują się bardzo bezpiecznie.

 


Kiedy koci sen powinien nas martwić?

Chociaż koty to niewątpliwie ogromne śpiochy, czasem sen może być oznaką, że dzieje się coś złego. Jeżeli Twój kot zaczął nagle przesypiać całe dnie, a dotychczas lubił się bawić, to zwróć uwagę czy nie towarzyszą temu inne symptomy – osłabienie czy brak apetytu. Każda nagła zmiana zachowania u zwierzaka powinna być dla właściciela alarmem, że może dzieje się coś złego. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Natalia Bąk

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Mój kot jak śpi to potrafi chrapać