Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot somalijski (Somali cat) charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie - Encyklopedia kotów

Koty somalijskie uznane są przez większość związków felinologicznych. Co ciekawe, w największej – FIFE, znajdują się w III kategorii, czyli „koty krótkowłose i somalijskie”. Ma to związek z bardzo dużym pokrewieństwem między kotami abisyńskimi a somalijskimi.

Somalijski kot dziki z pięknymi zielonymi oczami i bujną kryzą.

 

Somalijski a abisyński – historia

Za kolebkę kotów somalijskich uważa się Stany Zjednoczone, głównie Kanadę, ale także Nową Zelandię i Australię. Dosyć mało wiadomo na temat powstania tych pięknych kotów. Szacuje się, że ich historia rozpoczęła się w latach 50 XX wieku, jednak dopiero od niedawna rasa rośnie na popularności.
Te piękne koty, najczęściej kojarzone z wręcz ognistym umaszczeniem, niegdyś uznawane były za wypadek przy pracy hodowców i rozdawane za pół darmo. W połowie ubiegłego wieku trwały bardzo intensywne działania hodowlane w obrębie kotów abisyńskich. Liczne hodowle, a także próby jeszcze mocniejszego doskonalenia rasy prowadziły do szybkiego rozmnażania tych kotów. W miotach zdarzały się kocięta z półdługą sierścią, która u kotów abisyńskich jest niedopuszczalna. Zjawisko to mogło być przyczyną łączenia Abisyńczyków z innymi rasami – czy to w celu zwiększenia puli genowej, czy być wynikiem amatorskich hodowli. Drugą możliwością jest naturalna mutacja genetyczna, która odpowiada za półdługą sierść. Coraz liczniejsze mioty półdługowłose zmusiły zarówno hodowców jak i opiekunów do bliższego poznania nowego zjawiska i walki o uznanie również tych kotów.


Według rejestrów felinologicznych najważniejszą rolę w poznaniu kotów somalijskich miał w USA w 1953 roku kocur o szlachetnym imieniu Raby Chuffa od Selene. Jego matka była kotem abisyńskim z Wielkiej Brytanii, jednak on sam – kotem somalijskim. Obecny w wielu rodowodach, jego kocięta po opuszczeniu hodowli trafiały do wielu państw, w tym do Europy. Kolejnym ważnym momentem w budowie rasy były lata 60., kiedy to w hodowli Abisyńczyków należącej do Evelyn Mague urodził się półdługowłosy samiec. Parokrotnie był oddawany przez opiekunów i wracał do hodowli. Cierpienie tego kota zmusiło Evelyn do rozpropagowania takich kotów, co przyczyniło się do założenia Somali Cat Club of America w 1972 r. Hodowczyni Mague jest również pomysłodawczynią nazwy rasy.
1 maja 1979 roku amerykański związek felinologiczny CFA określił wzorzec dla kotów somalijskich i nadał im status championa w odmianach ruddy i sorrel (brązowej i złotej). 3 lata później FIFe uznało nową rasę oraz dodało do wzorca umaszczenia niebieskie i płowe, a w kolejnym roku – srebrzyste.

Kot somalijski leży w pudełeczku plastikowym.

 

Kot somalijski wygląd

Średniej wielkości kot, o mocnej i umięśnionej, ale smukłej sylwetce. Budowa ciała somalijczyków może być zaliczana do typu orientalnego. Dyskwalifikowane są osobniki krępe czy niezgrabne.
Głowa klinowata, o zaokrąglonych konturach. Czoło szerokie, a podbródek wyrazisty. Oczy kotów somalijskich są duże, lekko skośne, o migdałowatym kształcie. Dopuszczalne koloru bursztynowego, żółtego lub zielonego. Obwódka oka powinna być w kolorze trickingu. Wzrok koty te mają bardzo bystry, żywy. Uszy duże, szeroko rozstawione, z kępkami włosów wewnątrz.
Dużą ozdobą kotów somalijskich jest ich ogon – długi, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi. Posiada bardzo bujne owłosienie. Nogi stosunkowo smukłe, z niewielkimi, owalnymi łapkami. Między palcami są kępki włosów.

Określenie kot somalijski długowłosy nie do końca jest prawda. Koty te mają sierść półdługą, ale bardzo gęstą. Jest ona jedwabista i delikatna w dotyku. Dłuższa natomiast jest w okolicy lędźwiowej, na brzuchu, ogonie i portkach. Widoczna jest lekka kryza, szczególnie u samców.

 

 

Umaszczenie kotów somalijskich

Koty somalijskie występują we wszystkich odcieniach umaszczenia, jednak pierwotne i najbardziej charakterystyczne dla rasy to umaszczenie dzikie, tak zwane agouti. Niezależnie od występującej odmiany barwnej, obowiązkowe pozostaje prążkowanie – ticking. Każdy włos na swoim podstawowym kolorze posiada 2 lub 3 paski ciemniejszego pigmentu. Zaś koniec włosa zawsze musi być ciemny. Podobna zasada działania pigmentu widoczna jest na sierści kota rosyjski niebieski. Ticking musi dawać kolor bez żadnych dodatkowych wzorów, niedopuszczalne są np. kropki. U Somalijczyków ważna jest także kolorystyka znaczeń - poduszki łap i tylne części tylnych nóg są zawsze ciemniejsze od reszty ciała. Nos musi być ceglastoczerwony, z ciemną obwódką, taką jak i wokół oczu. Tricking widoczny również na czubku uszu. Na podbródku i policzkach możliwe białe włosy, natomiast wzdłuż kręgosłupa pas ciemniejszych włosów. Możliwe umaszczenia rasy:

  • dziki (agouti lub ruddy) – rudobrązowy, podpalany kolor podstawowy z czarnym prążkowaniem
  • złocisty (sorrel) – sierść koloru czerwonobrązowego, tak jak w dzikim, natomiast ticking jest czekoladowo - cynamonowy
  • somalijski niebieski – główny kolor to jasny beż, prążkowanie – niebieskoszare
  • płowy – rzadkie umaszczenie, jasnokremowa podstawa z ciemnokremowym paskowaniem
  • srebrzysty – umaszczenie nie jest uznane w USA, podstawowy kolor to srebrzystobiały, ale ticking może być czarny, niebieski, ciemnokremowy lub cynamonowy

 

 Dwa koty somalijskie o różnych umaszczeniach - rudym i beżowym.

 

Pielęgnacja i zdrowie kota somalijskiego

Futro kotów somalijskich ma podwójną strukturę, występują włosy okrywowe oraz puchowe. Całość jest gładka i lejąca, nie ma nadto skłonności do kołtunienia się. Ważne są jednak rutynowe zabiegi. Co parę dni kota należy wyczesać, najlepiej szczotką z włosia. Pozwoli to na wychwycenie martwych włosów, ale także rozprowadzenie naturalnego łoju i nadanie włosom blasku. Co tydzień zaleca się użycie grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, szczególnie do miejsc z dłuższym włosem oraz pach, pachwin i kryzy. Jeżeli wychodzimy z kotem na spacery to zabiegi te powinny być częstsze.

Kot somalijski nie jest raczej podatny na tycie. Ważna jest jednak odpowiednia dieta, ze względu na wzrodzone, gatunkowe skłonności do odwodnienia. W jego diecie powinno znajdować się wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego i tłuszcze, wysoki udział tauryny wzmocni cały organizm kota i zadba o prawidłową odporność. Somalijczyki chętnie kosztują surowe mięso, należy jednak pamiętać, aby podawać je do 3 razy w tygodniu, jeżeli kot nie jest żywiony barfem. Surowe mięso powinno być dodatkiem do pełnowartościowej karmy dla kota.
Schorzeniami stosunkowo często dotykającymi tę rasę są choroby oczu, np. postępujący zanik siatkówki. Mogą one objawiać się już od drugiego roku życia kota. Koty te obarczone są także niedoborem kinazy pirogronianowej, co prowadzi do anemii hemolitycznej. Choroba ta jest dziedziczona recesywnie, problemem są więc tutaj bezobjawowi nosiciele. Nie ma leków na to schorzenie.

 Kot somalijski srebrzysty leży na kanapie.

 

Kot somalijski charakter

Koty te są zdecydowanie ekstrawertyczne, uwielbiają kontakt z człowiekiem i łatwo się przywiązują. Niektórzy wyszukują w ich zachowaniu znamion tych psich – somalijczyki to ciekawskie, dociekliwe i pełne energii zwierzaki, chcące być w centrum uwagi i wszędzie tam, gdzie jest ich rodzina i coś się dzieje. Od samych drzwi witają domowników, wylewnie okazując uczucia. Dodatkowo, bardzo lubią gości, ci więc muszą się przyzwyczaić do długich powitań, zachęcania do zabawy i siadania na kolanach już w krótkim czasie od wejścia.

Energia kotów somalijskich wraz z ich wysoką inteligencją przejawia się w szybkiej nauce, np. komend. Koty te idealnie sprawdzą się na spacerach na smyczy i w szelkach. Pewnie przechadzają się po poznanych okolicach. Jednak tutaj uwaga – koty somalijskie to urodzeni wspinacze! Smycz musi być mocna, bowiem koty te z łatwością wejdą na każde drzewo czy krzew w okolicy. Warto wykorzystać tę umiejętność również w domu montując wysoki do samego sufitu drapak, najlepiej, aby miał legowisko na wysokości. Dobrym rozwiązaniem będzie również kocia autostrada na ścianie, a obowiązkiem osiatkowanie balkonu i okien. Bez takich atrakcji koty somalijskie nie będą mogły spełnić swoich potrzeb, a niewybawione – mogą jak torpeda przebiegać po mieszkaniu, domownikach i wszystkich rzeczach, które będą na drodze. Zabawa musi być regularna, warto wypróbować również aportowanie, które zazwyczaj staje się jedną z ulubionych aktywności kotów somalijskich.

Zobacz ofertę drapaków dla kota


Kot rasy somalijskiej bardzo źle znosi samotność i zostawanie samemu w domu. Nie zaleca się tych kotów osobom pracującym ponad miarę. Jeżeli przerasta opiekunów zapewnienie dużej ilości uwagi kotu, warto pomyśleć o innym towarzystwie dla niego. Z reguły, przy dobrym zapoznaniu i wprowadzeniu, dobrze dogadują się one z innymi przedstawicielami gatunku, a nawet z psami. Należy jednak wziąć po uwagę spory terytorializm rasy, potrzebują zatem sporej przestrzeni, jaką będziemy mogli zapewnić obu pupilom. Koty somalijskie są zdecydowane i lubią postawić na swoim, dodatkowo mają tendencję do bycia zazdrośnikami, dlatego jeżeli nagle nasza uwaga zostanie skierowana na nowego członka rodziny, a Somalijczyk przestanie być rozpieszczany, może mocno posmutnieć. Mimo że kot somalijski domaga się kontaktu z człowiekiem, to nie jest to rasa zbyt rozmowna.

 

Koty somalijskie są żywiołowe i towarzyskie. Po długich zabawach lubią wtulić się w opiekuna.

 

Kot somalijski hodowla

Hodowla kotów somalijskich nie jest jeszcze mocno popularna w Polsce. Jej wybór jest natomiast niezmiernie ważny, gdyż koty somalijskie mają predyspozycje do występowania niektórych chorób. Odpowiedzialny hodowca, zrzeszony w związku felinologicznym, zobowiązany jest do przeprowadzania badań, np. na zanik siatkówki. Jako dosyć młoda rasa kotów, prace udoskonalające genotyp nadal trwają. Hodowcy muszą świadomie dobierać partnerów i obserwować każde mioty. Przy hodowli tej rasy jest to szczególnie istotne ze względu na „syndrom słabnących kociąt” lub nawet śmierć części miotu przy niewłaściwym doborze partnerów. Odpowiada za to połącznie grupy krwi A samicy z grupą krwi B samca.
Decyzja o zakupie kociaka powinna być dokładnie przemyślana. Koszty zakupu kociaka to tylko początkowy wydatek, do którego należy doliczyć codzienne koszty utrzymania pupila, wyprawkę i nowe zabawki czy drapaki, szczególnie dla kotów aktywnych, takich jak kot somalijski. Cena kociaka może wynosić od 2 000 do 3 000 zł. Jednak zależna jest od renomy hodowli i przede wszystkim naszych intencji, jeżeli planujemy kota do dalszej hodowli to jego cena znacznie wzrośnie i może osiągnąć nawet 5 – 6 000 zł.

 

 

Ciekawostki o kotach somalijskich:

  • Nazwa rasy pochodzi od afrykańskiego państwa – Somalia
  • Kocięta kotów somalijskich rodzą się z ciemnym umaszczeniem, które w trakcie dorastania jaśnieje

 



Karolina Łuszczyk

 

 

Komentarze

Nowa wiadomość
Przepiękna rasa.