Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot kartuski – najważniejsze informacje o rasie

Kot kartuski to narodowa rasa Francji. Pierwsze udokumentowane informacje na jej temat pochodzą z XVIII wieku i są autorstwa Buffona, francuskiego przyrodnika. Znanymi opiekunami kotów kartuskich byli francuska powieściopisarka Colette oraz prezydent Francji Charles de Gaulle.

Kot kartuski charakteryzuje się niezwykle gęstym, wełnistym futrem, które niegdyś było sprzedawane jako futro z norek. Wyróżnia je okrągły pyszczek, złote oczy, niebieskie umaszczenie. Hodowla kotów kartuskich jest dość popularna za granicą, co bardzo cieszy, biorąc pod uwagę niemalże jej wyginięcie w czasach I wojny światowej.

 

Koty kartuskie uznawane są za narodową rasę Francji.


Kot kartuski – historia rasy

Kot kartuski, znany też jako chartreux, to rasa kota wywodząca się z Francji. Według jednej z legend ich przodkami były dzikie koty górskie z terenów obecnej Syrii, które do Francji przywędrowały w XIII wieku razem z krzyżowcami, wśród których było sporo przedstawicieli zakonu kartuzów, czemu rasa zawdzięcza swoją nazwę. Koty żyły na zamkniętych terenach klasztorów, gdzie następne pokolenia stawały się coraz bardziej jednorodne. Współczesna hodowla kotów kartuskich rozpoczęła się na początku XX wieku. Po II Wojnie Światowej konieczne było odtworzenie populacji za pomocą innych ras, do czego przyczyniły się koty rosyjskie niebieskie, persy oraz brytyjskie krótkowłose.


Kot kartuski – sylwetka

Dorosły osobnik kota kartuskiego osiąga 30–35 cm wysokości. W tej rasie istnieje bardzo duży dymorfizm płciowy – masa ciała kotki może być nawet o połowę mniejsza aniżeli samca! Samica kartuza waży około 3 do 5 kg, natomiast samiec może osiągać 7 do 8 kg masy ciała. Zwierzę ma masywne ciało. Zgodnie z wymaganiami hodowlanymi koty kartuskie mogą mieć sierść wyłącznie krótką, o długości jednolitej na całym ciele, niebieską we wszystkich odcieniach. Uwagę przyciągają ich złoto-żółte oczy jak u kota brytyjskiego krótkowłosego.

Koty kartuskie muszą mieć złote oczy, dopuszczalne są odcienie od żółtego po miedziany.


Kot kartuski – zachowanie i charakter

Kot kartuski bardzo lubi zabawę i pieszczoty. Potrafi aportować i doskonale mu to wychodzi z uwagi na szybkie reagowanie, spryt i instynkt łowiecki. Dlatego warto wyposażyć go w piłki. Zabawki są dostępne w różnych kolorach, kształtach czy właściwościach. W niektórych modelach możliwe jest umieszczanie smaczków, co dodatkowo pobudza do zabawy i stanowi źródło radości. Oprócz piłek kot kartuski chętnie pobawi się również innymi zabawkami, które warto wykorzystać podczas wspólnie spędzanego czasu. Kot kartuski mocno przywiązuje się do opiekuna. Dobrze dogaduje się z dziećmi i zwierzętami domowymi. Wykazuje się też dużą inteligencją. Z łatwością się uczy. Ze względu na ciekawską naturę zwierzęta mogą przejawiać skłonność do ucieczek. Dlatego należy zabezpieczyć okna i balkon, np. siatkami do montażu na baloknie.

 


Kartuskie koty – żywienie, zdrowie, pielęgnacja

Koty kartuskie żyją przeciętnie 13–15 lat. Nie ma dolegliwości dla nich typowych, jednak choroby stawów i układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego) oraz cukrzyca występują u nich nieco częściej niż u pozostałych ras. Sporym problemem jest izoerytroliza noworodków, znana też jako syndrom słabnących kociąt. Koty kartuskie to łakomczuchy, dlatego dobrym rozwiązaniem dla nich będzie interaktywna miska. Zalecana jest dla nich dieta mięsna, zapewniająca dużą ilość wysokowartościowych protein. Jeśli chodzi o pielęgnację, to wskazane jest cotygodniowe czesanie. Mimo że sierść jest krótka, to bardzo gęsta. Gruby podszerstek jest u tej rasy ceniony, dlatego nie zaleca się używania typowego furminatora.

Kot chartreux często są mylone z kotami brytyjskimi. Występują one jednak tylko w niebieskim odcieniu futra, nos mają prosty, a ich głowa wpisuje się w trapez, nie okrąg jak u brytyjskich.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość