Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot jawajski (Javanese cat) - Encyklopedia ras kotów

Kot jawajski to rasa, która powstała po skrzyżowaniu kota balijskiego z krótkowłosym kotem orientalnym. Charakteryzuje się trójkątnym kształtem głowy, dużymi, zielonymi oczami i piękną, jedwabistą sierścią. Ile kosztuje kot jawajski? Jak wygląda jego hodowla? Czy może zostać najlepszym przyjacielem człowieka? Dla kogo jest ta rasa? W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o niezwykłym kocie jawajskim.

Te koty można spotkać pod nazwami kot jawajski, Javanese, mandaryn oraz kot orientalny długowłosy. Ostatnia z nich używana jest np. przez organizację felinologiczną FIF-e.

 

 

Historia kotów jawajskich

Został uznany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną w 1988 r. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest odmianą kota orientalnego. W jaki sposób go wyhodowano? Postanowiono skrzyżować ze sobą dwie rasy: kota balijskiego z krótkowłosym kotem orientalnym, co poskutkowało kociętami z przypominającymi kota balijskiego, ale o jednolitej barwie sierści.

 

Kociak jawajski.

 

Jak wygląda kot jawajski?

Jest to kot średniej wielkości, osiągający masę pomiędzy 2,5 kg a 5 kg. Ma smukłą, umięśnioną sylwetkę i średniej wielkości głowę z płaskim czołem. Nos kota jawajskiego jest prosty i długi, a uszy długie i spiczasto zakończone. Jeśli chodzi o oczy, zgodnie ze wzorem rasy są one zielone i mają kształt migdałów. Tylne kończyny są dłuższe od przednich, a stopy małe i owalne. Ogon jest stosunkowo długi i cienki. Szata mandaryna jest delikatna, bez podszerstka i niezbyt gęsta. Na ogonie tworzy charakterystyczne pióro. Umaszczenie może przybierać wiele kolorów: między innymi czarne, brązowe, niebieskie, liliowe, cynamonowe, rude, szylkretowe, paskowane i dymne.

 

 

Kot jawajski – charakter

Jak zachowują się koty tej rasy? Są przede wszystkim bardzo aktywne i chętne do zabawy z właścicielem. Charakteryzują się znaczną inteligencją i ciekawością, z tego powodu łatwo poddają się tresurze. Innym aspektem ich charakteru jest zażyłość, jaką wykazują w relacji z właścicielem. Przywiązują się do niego bardzo silnie i mogą źle znosić rozłąkę. W mieszkaniu podąża za swoich właścicielem krok w krok, czy to chcąc się bawić, czy to przyglądając się z zaciekawieniem jego aktywnościom. Z pewnością koty jawajskie można określić mianem „wulkan energii”, gdyż mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i zabawę. Ma też skłonność do gadatliwości, dlatego być może nie powinien być brany pod uwagę, jeśli domownicy są osobami starszymi albo po prostu cenią sobie ciszę i spokój. Uwielbia dotyk, czułość, głaskanie i często się o nie domaga. W skrócie: żywiołowy, przyjazny, inteligentny, wesoły i absorbujący.

 

 

Żywienie

Należy pamiętać, że koty to stworzenia ściśle mięsożerne. Dążymy do eliminacji wszelkich zbóż i innych niepotrzebnych dodatków w ich diecie. Kot jawajski nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, dlatego tak jak przy wszystkich kotach, zaleca się żywienie wysoko mięsnymi karmami mokrymi dla kotów lub surowym mięsem z odpowiednią suplementacją. Ilość powinna być dostosowana do wieku, wagi i aktywności kota. Sporadycznie można podać żółtko jaja.

 

 

Koty jawajskie – zdrowie i pielęgnacja

Nie jest to rasa o wymagającej pielęgnacji. Wystarczy regularnie go czesać z pomocą specjalistycznego grzebienia dla kota i sprawdzać stan uszu. Należy pamiętać o przestrzeganiu kalendarza szczepień oraz regularnych wizytach u weterynarza i badaniach kontrolnych. Kot jawajski nie jest szczególnie narażony na żadne schorzenia, zazwyczaj cieszy się długim zdrowiem i żyje 15-20 lat.
Wystarczy od czasu do czasu podawać mu witaminy oraz kwasy omega 3, w celu urozmaicenia codziennej diety.

  

Zobacz ofertę pluszaków dla kota

 

Dla kogo kot jawajski?

Będzie to kot idealny dla rodzin ze starszymi dziećmi, ceniących sobie codzienny kontakt i zabawę ze swoim pupilem. Nada się również do domu z psem lub innym kotem, o ile zwierzęta zostaną odpowiednio wprowadzone. Opiekun powinien czule, z uwagą traktować kota tej rasy, regularnie się z nim bawić i zaakceptować jego żywiołowość i względną hałaśliwość. Z tego względu może nie nadać się do domu z małym dzieckiem lub dla osoby starszej.

 

Kot jawajski – cena

Ile kosztuje kot jawajski? Cena za kocię tej rasy waha się od 1500 zł do 3000 zł, w zależności od wieku, płci, umaszczenia, przeznaczenia kota, a także renomy danej hodowli czy aktualnej dostępności.

 

Kot jawajski – hodowla

Legalna hodowla kota orientalnego długowłosego należy do odpowiedniego stowarzyszenia (w Polsce są to TICA, FIFe i WCF). Tak jak wszystkie koty, nie mogą być wydawane przed 12 tygodniem życia. Do tego czasu w kontaktach z mamą i rodzeństwem kształtują się ich zachowania, a odebranie kota wcześniej może skutkować problemami behawioralnymi. Wydawane są po zaczipowaniu i dwukrotnych odrobaczeniu oraz zaszczepieniu.

 


Kot jawajski, znany kotem orientalnym długowłosym lub mandarynem, to stworzenie niezwykle towarzyskie, inteligentne i żywiołowe. Jeśli marzysz o kocim przyjacielu, przedstawiciel tej rasy nadaje się idealnie. Nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji i cieszy się długim zdrowiem, co jest dobrą wiadomością dla przyszłego właściciela. Pamiętaj jednak, że posiadając kota, należy liczyć się z wydatkami na wizyty kontrolne u weterynarza i odpowiednie badania. Kot jawajski może być Twoim najlepszym przyjacielem, gdyż potrafi niezwykle zżyć się i podążać za człowiekiem.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość