Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot japoński bobtail (Maneki neko) – charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie. Encyklopedia kotów

Japońskie bobtaile są jedną z ras kotów bezogonistych. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe, oprócz nich, uznała jeszcze koty manks, cymric, kurylskie babtaile krótkowłose oraz długowłose.


Bobtail utożsamiany jest z japońską figurką powodzenia – figurką kotki maneki neko. Jest to krótkowłosy, trójkolorowy kot z podniesioną łapką do góry, który wita i zaprasza on gości do wejścia. Japończycy wierzą, że przynosi szczęście i dobrobyt.

 

Kot japoński bobtail tricolor - czarny z rudymi i białymi plamkami.

 

Kot japoński bobtail – historia

Jest to bardzo stara rasa, ceniona w Japonii już w starożytności o czym świadczyć mogą malowidła z motywem tych kotów, jak i ich częsta obecność w sztuce z tamtego okresu. Do Japonii rasa przybyła prawdopodobnie z Chin lub Korei w VI w. n.e.

Na temat powstania tej ciekawej rasy krąży wiele legend. Jedna z nich i zarazem najpopularniejsza głosi jakby w Cesarskim Mieście, na śpiącego kota spadła iskra, podpalając mu ogon. Płonący kot zaczął uciekać uliczkami, przez co wzniecił ogień, doprowadzając do pożaru całego miasta. Cesarz w szale nakazał ściąć ogony każdemu napotkanemu kotu. Długoletnie badania nad japońskimi bobtailami wskazały, że za brak ogona odpowiada gen recesywny. Odróżnia to japońskiego bobtaila od manksa czy amerykańskiego bobtaila, u których to mutacja powstaje przez gen dominujący.

W USA rasa została odkryta dopiero w latach 60. XX wieku. Wtedy zaczęły się prace nad jej rozwojem w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii bobtail nie jest uznany i jego liczebność tam jest bardzo mała. W Polsce rasa dopiero jest poznawana, hodowle jak i zarys japońskiego bobtaila nie jest znany na większą skalę.

 

Kot japoński bobtail długowłosy tricolor.

 

Kot bez ogona - sylwetka

Średniej wielkości kot, smukły i długi, o atletycznej budowie. Masa ciała dorosłego kota nie powinna przekroczyć 5 kg, przy czym kotki są lżejsze od kocurów. Głowa o eleganckim, trójkątnym kształcie, charakterystyczne są wysokie kości policzkowe. Oczy duże, owalne, skośnie ułożone. Wraz z długim nosem, całość nadaje japońskiego wyglądu, szczególnie patrząc na kota z profilu. Kolor oczu powinien współgrać z umaszczeniem futra, każde oko może mieć być innego koloru. Uszy duże i wysoko osadzone, raczej blisko siebie. Bobtail jest dobrze umięśniony, ma długie i mocne nogi, tylne delikatnie dłuższe od przednich.

Typowy dla rasy jest ogon przypominający pompon. Może on być zakrzywiony, wygięty lub prosty. Potoczna nazwa „kot bez ogona” jest więc do końca prawdą. Szkielet ogona pokryty jest dłuższym włosiem, przez co nie widać dokładnie zwinięcia i giętkości struktury. Długość ogona to od 5 do 8 cm, wyprostowany może mieć nawet 13 cm. U każdego kota bobtail, ogon może inaczej się prezentować, jest on unikalny dla każdego osobnika. Może mieć jedno, dwa lub więcej zagięć, jednak zawsze powinien być zbity, tworząc nierozdzielony pompon z wachlarzem włosów.

Bobtail może występować w wielu odmianach barwnych. Tym najbardziej pożądanym jest tricolor – czarny z rudym i białym, co ma związek z wspomnianą wcześniej figurką szczęścia. Preferowane są jak najbardziej wysycone kolory. Istnieją dwie odmiany kota bobtail – krótkowłosa i długowłosa. Długowłosa została dopiero niedawno uznana.

 

Kot bobtail ma charakterystyczny długi nos i wysoko zarysowane kości policzkowe, co nadaje mu japońskiego wyglądu.

 

Kot japoński bobtail - pielęgnacja i opieka

Japoński bobtail jest kotem łatwym w pielęgnacji, nie wymaga długich i intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego sierść jest miękka i gładka. Zarówno odmiana krótkowłosa, jak i długowłosa posiada znikomą ilość podszerstka. Sprawia to, że kot bez ogona stosunkowo mało się leni i nie kołtuni.
Bobtail długowłosy wymaga przeczesania grzebieniem raz na tydzień, natomiast u krótkowłosego wystarczy co pewien czas zebrać martwy włos, np. za pomocą rękawicy gumowej.

Brak włosów puchowych ma wiele plusów w kontekście pielęgnacji kota, jednak głównym minusem jest duża wrażliwość kota na niskie temperatury. Japoński bobtail nie lubi zimna i opadów atmosferycznych. Podczas zimnych dni nie zaleca się wychodzenia z kotem tym na spacer.
Żywienie powinno opierać się na karmach z dużą ilością mięsa. Koty te są raczej łasuchami, chętnie współpracują za przysmaki, dlatego należy uważać, aby ich nie przekramiać.Zdrowie japońskiego bobtaila

Kot bobtail niegdyś był kotem wręcz pracującym. Obowiązkowo obecny w większości domostw w Japonii i Chinach, miał pilnować wejścia do domu i łapać gryzonie oraz małe płazy i owady. Częste polowania i radzenie sobie w przeróżnych sytuacjach, sprawiły, że koty te cieszą się dobrym zdrowiem i mocną odpornością na choroby. Bobtail żyje średnio do 16 lat i przy dobrej opiece cieszy się dobrym zdrowiem długie lata.

Szczątkowy ogon nie powoduje schorzeń kręgosłupa. Bobtail nie ma również problemu z równowagą, orientacją i wspinaniem się.
Należy jednak wybrać kocięta ze sprawdzonej hodowli, która nie łączy kotów wsobnie i nie daje ryzyka chorób genetycznych. Hodowla bobtaila japońskiego w Polsce jest bardzo rzadka, stąd cena kociąt jest wysoka. Jest to jednak koszt, który należy ponieść dla zdrowego i silnego pupila. Cena kota bobtail japoński może wynosić nawet 11000 zł. Poza granicami naszego kraju cena japanese bobtail zaczyna się od 7000 euro.

 

Kot bobtail jest kotem żywiołowym, ale równie mocno lubi pieszczoty i przytulanie.

 

Bobtail - charakter

Japoński bobtail jest kotem wymagającym sporej dawki ruchu i interakcji z opiekunami. Komunikatywność i szybkość w nawiązywaniu relacji sprawia, że rasa ta dobrze odnajduje się w domach z dziećmi i innymi zwierzętami. Jest ciekawska i nie znosi nudy – przy braku bodźców koty te szybko znajdą sobie same zajęcie lub będą chodziły krok w krok za domownikami głośno domagając się atencji. Bobtail lubi zagadywać, jednak wydawane dźwięki są wyjątkowo charakterystyczne – wysokie, przypominające raczej śpiewanie i głośne nucenie.

Te żywiołowe koty uwielbiają się bawić i rozrabiać. Mają wrodzoną zdolność do aportowania, chętnie przynoszą zabawki prosząc o ich rzucenie. Koty bobtail świetnie sprawdzają się w nauce sztuczek, a większość z nich lubi spacery na smyczy i w szelkach, czyli wszystkie aktywności z opiekunami. Dla rasy bobtail dobrym urozmaiceniem środowiska mogą okazać się maty węchowe dla kotów. Po zabawach, uczuciowy, japoński bobtail chętnie wtula się w ludzi i zasypia przytulony.

W domu, gdzie zamieszka bobtail nie powinno zabraknąć wysokiego drapaka, z dużą ilością półek, stanowiących punkty obserwacyjne. Duża ilość zabawek – wędek dla kotów to obowiązkowe sprzęty. Bobtaile jednak nie są wymagające pod kątem zabawek, zadowolą się wszystkim, w co będzie zaangażowana jego rodzina. Słowem – kot szczęścia!
Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Pierwsze w Polsce japońskie bobtaile miałam ja od 1998 roku,