Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mata węchowa – czy może być stosowana również dla kotów?

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia kotów. Zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, dobrze nastraja, a także o czym często opiekunowie zapominają – dba o kondycję fizyczną i pomaga spalić smaczki i ulubione puszeczki. Zabawa powinna odbywać się o stałych porach, najlepiej przed podaniem kotu posiłku czy przekąski, a przed toaletą i odpoczynkiem. Podstawą takiego wysiłku zawsze powinna być zabawa wędką, myszkami, piłeczkami i innymi akcesoriami imitującymi pogoń i polowanie.


Jednak nie można zapominać o wysiłku intelektualnym kotów – wszak jakże mądrych zwierząt! Nie każdy ma ochotę i cierpliwość na naukę kota sztuczek lub komend, ale też nie każdy kot będzie czerpał z tego satysfakcję i radość. I tutaj jako alternatywa pojawiają się maty węchowe lub piłki węchowe dla kotów. Idealne zabawki – nie zastępujące zabawy podstawowej! I to tym trzeba pamiętać.

 

Kot leży na zabawkach w formie poduszek, zabawki z kocimiętką lub walerianą mogą odstresować kota.


Czym są zabawki interaktywne dla kotów?

Mata węchowa

Można wyróżnić parę rodzajów takich zabawek. Przede wszystkim są to maty węchowe – zrobione własnoręcznie lub te kupne – od producentów zabawek dla kotów. Mata węchowa najczęściej wykonana jest z bawełnianych lub poliestrowych elementów – „języczków”, między które można umieścić przysmaczek. Maty dedykowane kotom są mniejsze i drobniejsze aniżeli te dla psów. Najczęściej mają też inną podstawę – delikatniejszą. Jest to najprostsza forma i w zależności od długości i ilości „języczków” można dobrać trudność dla swojego kota.


Maty edukacyjne, kule węchowe

Następnie są już kolejne warianty i modyfikacje klasycznej maty. Mogą to być tzw. maty edukacyjne lub piłki węchowe. Maty to zszyte poszczególne elementy na podstawie kocyka lub tektury. Wzory zależą tylko od wyobraźni twórcy i trudności jaką chce się uzyskać. Przykładowo mogą to być ruloniki, tunele, fale, kieszonki, itp. Kula natomiast to już wyższy poziom kocich umiejętności i wtajemniczenia w taką zabawę. Kieszonki i języczki materiału zszyte są na kształt kuli, są one znacznie węższe i głębsze aniżeli w tradycyjnej macie. Dodatkowo kula się turla.


Zabawki interaktywne dla kotów

Ostatnią możliwością są gotowe zabawki interaktywne dla kotów, tzw. gry. Zazwyczaj wykonane z plastiku, mają obracane elementy, wypustki i zakamarki. Są dobrą alternatywą dla zabieganych – łatwo się myją, nie trzeba nic samemu przygotowywać i łatwo wybrać trudność dla swojego kota.

 

Mata węchowa dla kota czasami służy jako miejsca odpoczynku kota.


Mata węchowa – plusy użytkowania przez kota

Mają one za zadanie zmusić kota do myślenia, uruchamiając wszystkie lub część zmysłów. Najczęściej węch, dotyk, rzadziej słuch i na końcu wzrok. Pozwala to na pozytywne zmęczenie kota, o ile ten dobrze reaguje na tego typu zabawy. Tak, nie dla każdego kota mata węchowa się sprawdzi. Przy złym wprowadzeniu kota do tego typu zabaw, przy za ciężkim poziomie maty/zabawki kot może się jeszcze bardziej frustrować co doprowadzi do pogorszenia jego stanu, zamiast poprawy.


Jednak zawsze warto spróbować jak ona na kota działa. A działać może cudownie! Dobra mata lub zabawka poprawia pewność siebie kotów, która zbyt niska często jest powodem zaburzeń behawioralnych. Taki wysiłek pozytywnie męczy kota i daje satysfakcję – o ile kot zdoła zdobyć smaczka. Maty zajmują zwierzęta na dłuższy czas, dzięki czemu są idealne jeżeli kot zostaje sam w domu, nawet na czas pracy opiekuna lub gdy kot za mocno sobie marudzi, a nie można poświęcić mu całego dnia – co doskonale znają osoby mające pracę zdalną podczas koronawirusa. Dobrze użyta mata pozwala wyciszyć kota, uspokoić. Zapewnia mu atrakcje, której tak często brakuje kotom bez dodatkowych bodźców i po prostu znudzonych.
Maty czy takie zabawki są też świetnym rozwiązaniem przy kotach łapczywych lub otyłych. Można wykorzystać je do dawania jednego jednego! posiłku na dzień. Przy karmie mokrej należy wtedy wybrać plastikowe lub silikonowe wersje.

 

 Nos kota.


Jak nauczyć kota korzystania z maty węchowej?

Pierwsze użytkowania najlepiej przeprowadzić po lekkiej zabawie i małym posiłku. Tak, aby kot miał jeszcze apetyt i na jedno i na drugie. Kot nie może być zbytnio pobudzony, bo nie będzie mógł się skupić na zabawie. Zbyt głodny nie będzie chciał aż tyle się starać. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie rzutuje już na całość przygody. Wybierzmy dla kota wersję najłatwiejszą, chyba, że już wcześniej miał kontakt z tego typu rzeczami lub jest dobry w łamigłówkach. Początkowo smaczki można dawać większe, tak aby z daleka już mógł wyczuć, gdzie są. Podczas każdego kolejnego podejścia smaczki można rozdrabniać i dawać w większych odstępach.


Jeżeli kot widocznie się męczy i trwa to długo podczas pierwszej próby – nakierujmy go, pokażmy, uchylmy, wyciągnijmy i ponownie włóżmy przysmak.
Ważne jest też zapewnienie spokoju w pomieszczeniu, niech kot będzie mógł się swobodnie skupić tylko na danym zadaniu. Każdy dodatkowy bodziec może go rozpraszać i zniechęcić do podjęcia pracy.

Zabawki interaktywne dla kotów


Mata węchowa używana jedynie w formie zabawy (nie podawania posiłku) powinna być stosowana również w zależności od ilości spożywanego pokarmu przez kota. Pamiętajmy, aby nie przekarmiać kota. Przy kotach z tendencją do tycia należy wliczyć przysmaki w dzienny bilans kaloryczny.
Maty wykonane z materiału należy prać po widocznym zabrudzeniu.Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość