Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Koszatniczka domowa. Najważniejsze informacje o skocznych gryzoniach

Koszatniczka to niewielkich rozmiarów, zwinny gryzoń. Z wyglądu przypominający nieco połączenie szczura z szynszylą. Przeczytaj, czym się wyróżnia i jakie są jej wymagania hodowlane.

Jeżeli szukasz najlepszego towarzysza wśród gryzoni, to z pewnością powinieneś poznać bliżej koszatniczki. Te małe zwierzątka wprost kochają towarzystwo – zarówno człowieka, jak i przedstawicieli swojego gatunku. Nie są trudne w hodowli i stanowią wspaniały obiekt obserwacyjny.

 

Koszatniczki należą do zwierząt stadnych. Bardzo dobrze dogadują się zarówno dwa samce, jak i dwie samiczki, nie rywalizując ze sobą.

Skąd pochodzi koszatniczka?

Bliskim krewnym koszatniczki domowej, żyjącym w środowisku naturalnym jest koszatnik – gryzoń górski zamieszkujący skały w Andach. Koszatnik waży ok. 300 gram i jest bardzo zwinnym i skocznym zwierzęciem.
W naturze te gryzonie żyją stadnie – co nie jest obojętne dla preferencji sposobu życia koszatniczki domowej. Ona nie tylko uwielbia, ale wręcz potrzebuje towarzystwa. Najlepiej więc i dla samego zwierzaka i dla właściciela hodować przynajmniej dwa osobniki. Jeżeli nie planujemy rozmnażać koszatniczki, to z powodzeniem może być w jednej klatce dwóch samców lub dwie samiczki – zwierzaki te potrafią się dogadać i nie mają w naturze rywalizować z osobnikiem tej samej płci. Co więcej, hodując przynajmniej dwie koszatniczki, będziemy mieli okazję obserwować ich wspaniałe życie społeczne – wspólne zabawy czy wzajemne przytulanie.

 


Koszatniczka w domu – jaka klatka dla koszatniczki?

Chociaż jest to niewielki gryzoń, przez wzgląd na ogromną potrzebę ruchu konieczna jest duża klatka dla koszatniczki – taka o wymiarach minimum 50 x 100 cm, o wysokości minimum 40 cm. Oczywiście im będzie większa, tym lepiej. Taka klatka będzie odpowiednia zarówno dla jednej koszatniczki jak i pary. Bo jak wspomniano wyżej, zwierzęta te znacznie lepiej będą się czuły, dzieląc przestrzeń z drugim przedstawicielem swojego gatunku.
Klatka koszatniczki powinna być wyposażona w atrakcje umożliwiające aktywną zabawę – tunele, domki, kładki czy hamaki. Ponieważ zęby koszatniczki wymagają ścierania, w klatce muszą się znaleźć akcesoria dla koszatniczek służące do gryzienia np. drewniany pieniek czy gruby patyk.
Wśród zabawek dla koszatniczki najczęściej wspominany jest kołowrotek. Czy kołowrotek jest dobrą atrakcją dla koszatniczki? Tak, pod warunkiem, że będzie to kołowrotek bezpieczny. Co to znaczy? Przede wszystkim musi być odpowiednio duży, aby koszatniczka zbytnio nie wyginała kręgosłupa. Po drugie musi mieć płaską powierzchnię – w szczebelki koszatniczce mogą wpaść nóżki. Po trzecie wejście i wyjście z kołowrotka musi być bezpieczne – niedopuszczalne jest używanie kołowrotków z tzw. efektem nożyc.
Oprócz atrakcji i mniejszych zabawek w klatce oczywiście nie może zabraknąć poidełka ze świeżą wodą.

 

Klatka dla koszatniczki powinna być duża, pozwalająca na swobodną zabawę i bieganie.Co jedzą koszatniczki?

Żywienie koszatniczki nie jest wymagające. Pospolita koszatniczka to gryzoń roślinożerny – chętnie zjada liście malin, truskawek, sałaty czy zioła. Aby jej na pewno nie zabrakło w diecie żadnych składników odżywczych, wygodnie i bezpiecznie jest skorzystać z gotowej karmy dedykowanej koszatniczce np. VITAPOL Karma Premium dla koszatniczki 750g. Ważne, aby z diety koszatnika wyeliminować cukier i składniki z wysoką zawartością tłuszczu – gdyż te gryzonie mają skłonność do chorowania na cukrzycę.

 Ile żyją koszatniczki i jakie są ich najczęstsze choroby?

Koszatniczka nie jest chorowitym zwierzęciem – jednak są przypadłości, które wyjątkowo często doskwierają temu gryzoniowi. Najczęściej wynikają one z niewłaściwego żywienia – jak wspomniana wyżej cukrzyca. Jednak równie istotnie jest podłoże psychiczne – koszatniczka bardzo źle znosi samotność. A znudzone i osamotnione zwierzę może zacząć podgryzać swój ogon lub wyrywać sierść.
Odpowiednio pielęgnowana i żywiona koszatniczka w warunkach domowych żyje około 7-8 lat.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+