Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Karelski pies na niedźwiedzie (Karelian Bear Dog) – Encyklopedia psów

Karelski pies na niedźwiedzie to zwierzę myśliwskie wywodzące się z Finlandii. Rasa należy do grupy szpiców myśliwskich, swoje korzenie ma w Skandynawii. Umięśniona budowa ciała i spłaszczony pysk przypomina wilka. Pies ma silny charakter, ale tym samym dobrze czuje się wśród dzieci i osób starszych, chociaż wymaga stanowczego właściciela, który ujarzmi jego usposobienie.

Karelski pies na niedźwiedzie potrzebuje dużo przestrzeni na codzienne aktywności, musi mieć zapewnione odpowiednie miejsce do zabawy. Rasa była stworzona w celach łowieckich, dlatego też czworonóg ma większe predyspozycje do walki z innymi zwierzętami oraz pościgi za ptactwem.

 

Karelski pies na niedźwiedzie aportuje piłkę

 

Historia rasy karelskiego psa

Karelski pies na niedźwiedzie wywodzi się z Finlandii, został odkryty w 1920 roku. Był wykorzystywany w trakcie polowań na niedźwiedzie, gdzie dzięki swojej silnej budowie ciała i zwinności radził sobie doskonale ze zwierzyną. Dlatego też jest nazywany psem na niedźwiedzie. Podczas drugiej wojny światowej duża część populacji rasy wyginęła, szacuje się, że w Finlandii pozostało niecałe 40 osobników. Mimo to dołożono wszelkich starań, by rasa nadal pozostała i powoli ją odbudowano. Lata 60 to kolejny kryzys populacji, który zakończył się przeniesieniem psów do Szwecji, gdzie zyskały większą popularność i zainteresowanie lokalnych hodowców.
Mimo wcześniejszych problemów z ciągłością rasy aktualnie karelski pies na niedźwiedzie w Polsce wykorzystywany jest do polowań na dziki i ptactwo. W krajach Skandynawskich ten rodzaj czworonoga sprawdza się podczas łowów na łosie czy inne dzikie zwierzyny.

 

 

Karelski pies na niedźwiedzie - wygląd

Wygląd karelskiego psa na niedźwiedzie przypomina wilka, to średniej wielkości rasa o mocnych i umięśnionych łapach. Głowa widziana z przodu ma kształt trójkąta, nos jest duży i ma kolor czarny. Szczęka i zęby są mocne głęboko usadowione, przystosowane do rozrywania zwierzyny podczas polowań. Oczy stosunkowo małe w kształcie owalu, są ustawione blisko siebie. Cała sylwetka psa jest umięśniona, posiada mocne kości, dostosowany do codziennych polowań na zwierzynę.

Umaszczenie ma najczęściej kolor czarny, rzadziej brązowy lub szary, włos stosunkowo twardy o średniej długości.

Charakterystycznym znakiem są białe znaczenia na głowie, szyi czy klatce piersiowej. Dorosły pies waży do 30 kg i mierzy około 60 cm wysokości.

 

Karelski pies na niedźwiedzie ma mocną budowę ciała i umaszczenie czarne z białymi znaczeniami.

 

Karelski pies na niedźwiedzie - charakter i usposobienie

Szpic myśliwski, czyli grupa, z której wywodzi się karelski pies na niedźwiedzie, jest rasą wielozadaniową, która ma silny charakter. Radzi sobie dobrze w stresowych sytuacjach, co idealnie się sprawdza w trakcie polowań, jest wytrzymały fizycznie, wszystko za sprawą umięśnionej budowy ciała. Karelski pies na niedźwiedzie ma usposobienie stosunkowo łagodne, szybko aklimatyzuje się w nowych miejscach, ludzi dzieci, jest spokojny i przyjazny. Potrzebuje dużo aktywności fizycznej, dlatego pies karelski najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem. Rasa była stworzona w celach łowieckich, dlatego też podświadomie odczuwa chęć walki czy pościgu za zwierzyną. Jeśli decydujemy się na tego czworonoga, musimy być świadomi, że karelski pies na niedźwiedzie nie może przebywać w bloku. Potrzebna dla niego jest przestrzeń, duży plac czy ogród. Zaleca się podawać mu gryzaki, dzięki którym zaspokoi swoją potrzebę rozgryzania rzeczy.

Karelski pies na niedźwiedzie musi mieć odpowiednio silny wzorzec wychowawczy w domu. Szczególnie w okresie szczenięcym warto jasno ustalić zasady i granice.

Przeczytaj także: Jak wychować psa?

 

Zobacz ofertę karm dla psów

 

Zdrowie i pielęgnacja karelskiego psa na niedźwiedzie

Czworonodzy z tej rasy stosunkowo rzadko chorują, najczęstszym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych, związana ze złą budową panewki stawowej, przez co kość udowa nie jest stabilnie przytwierdzona. Dzięki silnej budowie ciała oraz codziennym aktywnością rasa jest w stanie dożyć kilkanaście lat.

Karelski pies na niedźwiedzie jako szczeniak czy już dorosły osobnik, nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Weterynarze zalecają jedynie raz na dwa tygodnie rozczesać sierść pupila i używać dobrej jakości szamponów dla psów.

 

Szczeniak karelskiego psa na niedźwiedzie bawi się gryzakiem.

 

Karelski pies na niedźwiedzie - cena i hodowla

Karelski pies na niedźwiedzie wywodzi się z Finlandii, dlatego też największą popularność zyskał właśnie w krajach Skandynawskich. Mimo to z biegiem lat rasa przeniosła się również na inne części Europy. Aktualnie w Polsce można znaleźć kilka hodowli, gdzie kupimy psa z rodowodem. Cena szczeniaka powinna zaczynać się od 1000 złotych do nawet 3000 złotych. Jeśli nie chcemy zostać oszukani, warto wybierać sprawdzone miejsca, w których sprzedaje się psy ze wszystkimi dokumentami potwierdzającymi pochodzenie i rasę czworonoga.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość