Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie ptaki śpiewają nad ranem, a jakie w nocy? Poznaj śpiewające ptaki w Polsce

Ptaki to zwierzęta o wyjątkowym, wokalnym talencie. Potrafią wydobyć z siebie całą paletę dźwięków – od gruchania gołębi, poprzez krzyk mew, a skończywszy na przyjemnych dla ucha dźwiękach słowika. Przeczytaj, które z ptaków dają najpiękniejsze koncerty. Czy wiesz jaki ptak śpiewa o świcie, a jaki kołysze do snu?

 

 

Ptaki śpiewające w Polsce – top 7

1. Słowik

o jego pięknym śpiewie rozpisują się poeci. To wędrowny ptak o niepozornym wyglądzie i wybitnym talencie wokalnym. Słowik pochodzi z rodziny muchołówkowatych, mierzy ok. 18 cm. Jest rdzawobrązowy z oliwkowym odcieniem – od spodu jaśniejszy. Na piersi ma ciemne plamki. Jego śpiew jest donośny i bardzo urozmaicony. Śpiewa głównie w dzień, ale zdarzają się także osobniki śpiewające nocą. Legendy mówią, że śpiew słowika zapowiada nadejście wiosny. Słowik w Polsce jest gatunkiem chronionym.

 

Słowik śpiewa na gałązce.

 

2. Kos

to średniej wielkości czarny ptak z pomarańczowym dziobem. Jego śpiew trudno zlekceważyć, tym bardziej że często daje koncerty w tym samym miejscu- zaznaczając tym samym swoje terytorium. Śpiew kosa jest melodyjny i bardzo bogaty. Głośne pieśni można usłyszeć od marca do lipca – od świtu do nocy. Budka lęgowa dla kosa powinna być półotwarta i umieszczona najlepiej w tujach. W takim miejscu kosy najchętniej wiją swoje gniazda.

 

Kos z ziarenkiem w dziobie.

 

3. Szczygieł – ptak z rodziny łuszczaków

na liście nie może zabraknąć prawdziwego króla pieśni, znanego na całym świecie. To niewielkich rozmiarów ptak o kolorowym umaszczeniu z rodziny łuszczakowatych. Samiec śpiewa świergotliwie przyjemną dla ucha melodię – miękkie, wabiące tony, które przeplatają trele i świergot.

 

Szczygieł - kolorowy ptak śpiewający.

 

4. Dzwoniec

oliwkowozielony ptak z rodziny łuszczaków, o melodyjnym śpiewie. Najpopularniejszy ptak z krzyżówek. Śpiew dzwońca jest nie do pomylenia z głosami innych ptaków i przypomina – zgodnie z nazwą – dzwoneczki.

 

Dzwoniec - ptak śpiewający.

 

5. Mazurek – mały szary ptaszek mniejszy od wróbla

nazywany też wróblem polnym. Głos mazurka jest podobny do głosu wróbla – brzmi jednak delikatniej.

 

Mazurek z piórkiem w dziobie.

 

6. Zięba

ptak wielkości wróbla, wyjątkowo rozśpiewany. Jego charakterystyczny śpiew jest łatwo rozpoznawalny, a samiec może go wykonywać w ciągu dnia prawie 2000 razy! Najczęściej dzielą terytorium z kosem, a ich śpiewy się pięknie przenikają i uzupełniają. Młode zięby uczą się śpiewać od rodziców – dlatego w niewoli te ptaki nie potrafią tego robić dobrze. Co ciekawe, w zależności od regionu zamieszkiwania zięby śpiewają w lokalnym „dialekcie”.

 

Ptak zięba na gałązce.

 

7. Skowronek

śpiew skowronka radosny, perlisty, złożony z wysokich, świergocących treli. Ptak ten śpiewa głównie po to, aby oznaczyć teren i wabić samice. Zdarza się, że śpiew skowronka naśladuje inne ptaki.

 

Skowronek śpiewa.

 

Dlaczego ptaki śpiewają?

Nie wszystkie ptaki potrafią śpiewać, a te, które to robią – śpiewają z najróżniejszych powodów. Najczęstszym jest wabienie samicy podczas okresu godowego, ale nie jest to jedyny powód. Ptaki mogą też śpiewać, aby zaznaczyć swoje terytorium np. kosy, lub aby uspokajać wysiadującą jaja samice np. drozdy. Czasem śpiewają tylko z potrzeby wyrażania radości i aby trenować głos, albo aby uczyć śpiewu swoje dzieci – tak robią zięby i kanarki.


Co ciekawe, nie wszystkie dźwięki wydawane przez ptaki są słyszalne przez ludzkie ucho – możemy nie słyszeć nawet połowy ptasich pieśni, zwłaszcza wykonywanych na wysokich tonach.

 

Zobacz ofertę karm dla dzikich ptaków

 

Jakie ptaki śpiewają w nocy?

Według badań, aż 25% ptaków śpiewających w Polsce, robi to także w nocy. Są to między innymi słowik szary, kukułka, świerszczak, rokitniczka czy pokląskwa. Niestety nie zawsze jest to zjawisko do końca naturalne i ciągle trwają badania, dlaczego ptaki, które z reguły śpiewają od świtu do zmierzchu, zaczynają śpiewać także nocą. Jedną z hipotez jest urbanizacja – sztuczne światło latarni wprowadza zamieszanie w zegarach biologicznych ptaków.
Są jednak ptaki, które od zawsze śpiewały także w nocy – słowiki. W języku angielskim słowik to nightingale, co oznaczało nocną śpiewaczkę. Śpiew słowika w księżycową, majową noc często towarzyszył bohaterom miłosnych wierszy i legend.

 

Zobacz karmniki dla ptaków

 

Kiedy ptaki przestają śpiewać? Gdy są uwięzione!

W Polsce wszystkie dziko żyjące ptaki śpiewające są pod ochroną – dlatego w domu, w klatce możemy hodować jedynie pięknie śpiewające kanarki. Śpiew kanarka jest niezwykle melodyjny i przyjemny dla ucha. Jeżeli kanarek w klatce nagle przestał śpiewać, to znaczy, że należy przyjrzeć się czy mu coś nie dolega – zarówno fizyczna choroba, jaki i psychiczna niedogodność – może zostało zmienione miejsce klatki dla ptaka na mniej komfortowe, tęskni lub się czegoś boi.

 

 

Natalia Bąk

 

Komentarze

Nowa wiadomość
Zamiast dzwońca jest zdjęcie rudzika
Na zdjęciu z opisem dzwońca jest niestety rudzik. Pozdrawiam