Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Hawańczyk – najważniejsze informacje o rasie

Hawańczyka najprościej opisać jako wdzięcznego, małego, wesołego pieska. Mimo serdeczności, która z niego emanuje, może okazywać nieufność wobec obcych. Nie wykazuje jednak nigdy agresywnego czy bojaźliwego zachowania. Ze względu na czujność jest dość szczekliwy.

 

Hawańczyk to pies typowo rodzinny. Wykazuje silną potrzebę bycia blisko człowieka. Te czworonogi były ulubieńcami arystokracji i eleganckich kręgów towarzyskich. Obecnie również pełnią rolę psów do towarzystwa. Hawańczyk jest radosny, żywy i ufny. Ma słabo rozwinięty instynkt łowiecki. Wymaga intensywnej pielęgnacji.

 

Hawańczyki mają europejskie pochodzenie, należą do sekcji biszonów w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa.

 

Hawańczyk – historia rasy

Hawańczyk znany też jako bichon havanais w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 9 – Psy ozdobne i do towarzystwa oraz w sekcji 1 – biszony i rasy pokrewne. Wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego. Na Kubę dotarł razem z włoskimi marynarzami. Ze względu na najczęściej występujące umaszczenie, czyli kolor tytoniu, zrodziła się legenda na temat pochodzenia tych czworonogów z Hawany. Bezpośrednio z tym związana jest nazwa rasy.

 

Hawańczyk – sylwetka

Hawańczyki to niewielkie psy. Dorosłe osobniki osiągają 21–29 cm wysokości i 4–6 kg masy ciała. Typowa w wyglądzie hawańczyka jest bardzo długa sierść, która może osiągać od 12 do 18 cm. Jest jedwabista, miękka, prosta, choć zdarza się, że tworzy loki. Oprócz wspomnianego wyżej koloru tytoniu spotyka się psy tej rasy w kolorze płowym, brązowo-rudym, czarnym i białym. Dwa ostatnie umaszczenia są rzadkością. Hawańczyki mają słabo rozwinięty podszerstek, a niekiedy zupełny jego brak. Oczy powinny być ciemnobrązowe, w kształcie migdała, a uszy opadać wzdłuż policzków.

 

Hawańczyk – zachowanie i charakter

Pies hawańczyk to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Na zabawę z nimi potrafi przeznaczyć wiele godzin. To zresztą dobry sposób na spożytkowanie jego energii. Warto wyposażyć hawańczyka w kilka zabawek.

Ze względu na sporą wytrzymałość i dużą aktywność fizyczną rasa sprawdza się w kynologicznych dyscyplinach sportowych, jak np. agility. Dlatego posiadacze ogrodu powinni skonstruować czworonogom tory przeszkód, na których zwierzęta mogłyby trenować zwinność.

 

Zobacz akcesoria do treningu psa na dworze

 

Należy podkreślić, iż pies hawańczyk jest niezwykle posłuszny, oddany, czuły, pełen serdeczności. Ma radosne usposobienie. Szybko się uczy. Nauka zresztą sprawia mu dużą przyjemność. Ważne jednak, aby była prowadzona w konsekwentny, przejrzysty, łagodny sposób.

 

Pies rasy hawańczyk z entuzjazmem towarzyszy w podróżach. Najlepiej kiedy podróżuje się ze zwierzęciem własnym samochodem. Podczas jazdy doskonale sprawdzą się transportery dla psów.

 Hawańczyk to bardzo towarzyski pies, uwielbia kontakt z ludźmi, a przy tym jest chętny i podatny na naukę.

Hawańczyk – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia hawańczyków wynosi 13–15 lat. Najczęściej występującymi u nich dolegliwościami są: zwyrodnienia kośćca i stawów, problemy ze wzrokiem (zwłaszcza zaćma, dwurzędność rzęs), wrodzona przecieka portosystemowa, wrodzona głuchota. Źle znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury.

 

Hawańczyk wymaga dość intensywnej pielęgnacji. Niekiedy konieczne bywa skracanie włosów, zwłaszcza tych na czole i pysku. Wskazane jest też codzienne szczotkowanie. Ze względu na długą sierść istnieje ryzyko kołtunienia się jej.

Rasa ta może być z powodzeniem karmiona wysokiej jakości suchą karmą.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość