Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym są okrzemki i jak się ich pozbyć?

Niemal każdy posiadacz akwarium spotkał się w swoim życiu z okrzemkami. Okrzemki to glony o brunatnej barwie osadzające się na ścianach i dnie akwarium. Często okrzemki osadzają się również na roślinach, co może prowadzić do ich obumierania. Szczególnie dla początkujących akwarystów walka z okrzemkami może być trudnym wyzwaniem. Jak pozbyć się okrzemków z akwarium? Odpowiedzi na te i inne w pytania w artykule poniżej.

 

Okrzemki w akwarium.

 

Czym są okrzemki?

Okrzemki (Bacillariophyceae; Bacillariophyta) to klasa jednokomórkowych glonów, żyjących pojedynczo bądź też tworzących kolonie. Występują powszechnie na całej kuli ziemskiej - w morzach i oceanach, zbiornikach słodkowodnych oraz na wilgotnych skałach, glebie, śniegu, lodzie, korze drzew, a także w domowych akwariach, co może przysporzyć wielu kłopotów - od nieestetycznego wyglądu akwarium, po obumieranie roślin, a nawet i choroby ryb akwariowych.
Okrzemki występują w formach osiadłych na podłożu, kamieniach bądź roślinach wodnych. Mogą się również unosić swobodnie w wodzie, wchodząc wtedy w skład planktonu, powodując powstawanie zakwitów wody w wodach przybrzeżnych jezior, mórz i oceanów. Są trudne do usunięcia, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu w zbiornikach wodnych.

 

 

Okrzemki w akwarium - przyczyny

Okrzemki pojawiają się najczęściej w świeżo założonych akwariach. Osiadają na ściankach i dnie akwarium, a także na roślinach i ozdobach. Glony te składają się w 50% z krzemianów, co wpływa na ich brunatną barwę, a także na niezwykłą odporność na mechaniczne próby ich usunięcia. Zazwyczaj okrzemki pojawiają się w akwariach, w których nie ustabilizowały się jeszcze warunki. Ekosystem akwarium, który jeszcze nie dojrzał, jest bardzo podatny na występowanie okrzemek. Na ich pojawienie się najczęściej wpływa niedostateczna ilość światła oraz nieefektywna filtracja biologiczna zbiornika, a także przerybienie.

 

 

Dlaczego należy pozbyć się okrzemek z akwarium?

Okrzemki w akwarium roślinnym i morskim, jeśli zamieszkują w nim ryby, nie powinny się znajdować. Ekosystem akwarium nie poradzi sobie samodzielnie z okrzemkami, a mogą one doprowadzić do wyczerpania się tlenu w akwarium. Problemem, które powodują okrzemki w zbiorniku może być także pokrycie i uduszenie żywych roślin akwariowych oraz korali i ukwiałów.

 

Czyszczenie akwarium z okrzemków.

 

Okrzemki w akwarium morskim i roślinnym

Okrzemki w akwarium morskim mogą występować z wielu różnych powodów, dlatego walkę z glonami powinniśmy toczyć na wielu płaszczyznach. Działając wielotorowo będziemy mieć większą szansę powodzenia w usuwaniu okrzemek z akwarium czy to roślinnego czy morskiego, poprzez eliminację możliwie jak największej ilości przyczyn ich występowania.

 

Środki pomocne w oczyszczaniu akwarium

 

Co na okrzemki w akwarium?

Pierwszym krokiem do usunięcia okrzemek z akwarium powinna być regulacja równowagi biologicznej zbiornika. W czasie podmian wody należy stosować preparaty zawierające bakterie nitryfikacyjne lub przyspieszające ich rozwój w akwarium. Jeśli w naszym zbiorniku jest przerybienie, należy zredukować ilość ryb i zwiększyć ilość roślin szybkorosnących. Kluczowe będzie także przyjrzenie się usytuowaniu naszego akwarium oraz czas i intensywność naświetlania. Warto wymienić żarówki na nowe, najlepiej takie, które nie będą sprzyjać wzrostowi okrzemków. Moc oświetlenia powinna wynosić przynajmniej 0,4-0,5 W/l.
Następnym krokiem będzie wymiana filtra na bardziej wydajny, jednak nie można przesadzić, żeby ruch wody w zbiorniku nie był zbyt intensywny. Warto przemyśleć także specjalne wkłady do filtrów oraz preparat na okrzemki w akwarium, które będą absorbować krzemiany. Żeby zlikwidować okrzemki w akwarium należy także częściej zmieniać wodę, stale sprawdzając poziom zawartych w niej azotynów i fosforanów.

 

 

Okrzemki w akwarium jak się pozbyć?

Jak zlikwidować okrzemki w akwarium? Przy okazji podmian wody należy regularnie odmulać dno w sposób mechaniczny. Im więcej okrzemków usuniemy “ręcznie” ze zbiornika i znajdujących się w nim roślin i ozdób, tym szybciej pozbędziemy się okrzemków z akwarium.
Aby pozbyć się okrzemków z akwarium, możemy uzupełnić obsadę o zwierzęta żywiące się glonami. Są to m.in. ślimaki Helmet, krewetki Amano, a także Otoski. Trzeba jednak być ostrożnym i upewnić się, że obsada i wielkość zbiornika na to pozwala.
Jednym ze sposobów na pozbycie się okrzemek z akwarium jest także zaciemnienie. Wielu akwarystów próbuje pozbyć się tych glonów właśnie w taki sposób, jednak ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Efekt zaciemnienia może trwać krótko, a okrzemki wrócą w dużo większej ilości. Jeśli jednak zdecydujemy się na zaciemnienie akwarium, warto w tym czasie regularnie podmieniać wodę oraz usuwać martwe okrzemki i odmulać dno.



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość