Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy warto zakładać małe oczko wodne?

Ogród to miejsce, w którym możemy umieścić nawet małe oczko wodne, czyli zbiornik wodny z roślinnością, a nawet rybami. Na rynku dostępne są już gotowe oczka wodne, wystarczy je jedynie zamontować. Inni wolą jednak stworzyć oczko wodne od podstaw, co wymaga większego nakładu czasu i siły. Mimo to coraz więcej ludzi decyduje się na małe oczko wodne w swoim ogrodzie.


Jeśli zastanawiasz się jak zrobić małe oczko wodne z fontanną lub jaki gatunek ryb powinien się w takim oczku znajdować, w dalszej części artykułu poznasz odpowiedzi na tego typu pytania.

 

 

Miniaturowe oczko wodne

Małe oczka wodne mogą zajmować nawet niecałe 2 metry kwadratowe, dlatego, jeśli nie macie dużo wolnej przestrzeni w ogrodzie, zakup mniejszego zbiornika sprawdzi się idealnie. Jest wiele opcji montażu oczka, o których więcej przeczytacie w dalszej części artykułu, lecz na wstępie warto zaznaczyć, iż oczko wodne może być również wykopanym dołem, który wyłożymy folią. Innym rozwiązaniem jest zakup specjalnego pojemnika, który montujemy na stałe lub z możliwością demontażu., Druga opcja jest szczególnie przydatna zimą, kiedy, trzeba opróżnić oczko i wtedy bez problemu możemy go przenieść do garażu i przechować do wiosny. Inni stosują również stare donice lub przecięte beczki, które umieszczają w wykopanym dole i przykrywają to folią. Opcji jest wiele, wszystko zależy od naszych własnych preferencji.

 

 

Rośliny do małego oczka wodnego

Małe oczka wodne nie mogą być z rybami, niestety wszystko za sprawą niewielkiej powierzchni. Ogrodnicy zalecają w takich zbiornikach trzymać jedynie roślinność. Warto sięgać po roślinność o wąskich, przeważnie pionowych liściach, aby były w stanie się rozrastać i nie brakowałoby im miejsca w małym oczku wodnym. Popularnym rozwiązaniem, polecanym przez ogrodników jest zasadzenie miniaturowej lili wodnej, sitów czy turzyc. Można również umieszczać w oczku wodnym rośliny z doniczką, które się wkłada w koszyczki metalowe, wyłożone jutą, dzięki czemu materiał wchłania wodę i utrzymuje roślinę na powierzchni wody. Niektóre roślinny wodne muszą opaść na dno i dopiero wtedy rozrastają się dalej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest włożenie do doniczki kamieni lub ziemi gliniastej. Nie poleca się używać do tego zwykłej ziemi do kwiatów, gdyż ona w nadmiarze może potęgować rozwój glonów. Roślinność w oczkach wodnych to istotny element, wart o nią dbać odpowiednio i używać dużej ilości nawozów, oczywiście dostosowanych do konkretnego rodzaju rośliny.


Jak zrobić oczko wodne? Montaż oczka

Budowa i montaż oczka wodnego zależy w dużej mierze od miejsca, w jakim chcemy go ulokować oraz rodzaju. Na rynku są dostępne już gotowe oczka wodne, które wystarczy odpowiednio zamontować. Dodatkowo coraz to popularniejszym rozwiązaniem jest zakup małego oczka wodnego z kaskadą, która idealnie prezentuje się nawet w niewielkich ogrodach.
Dobór konkretnego miejsca na miniaturowe oczko wodne musi opierać się o kilka zasad, jeśli je poznamy, unikniemy wielu problemów z późniejszym jego utrzymaniem. Oczka wodne powinny mieć dużo cienia, dlatego warto lokować je w średnio zaciemnionym miejscu, zdecydowanie nie w pełnym słońcu. Nadmiar promieni słonecznych potęguje rozrost glonów. Dodatkowo unikajmy również miejsc, gdzie rosną drzewa czy krzewy, których spadające liście czy gałęzie będą zanieczyszczać wodę. Często mimo dobrego ulokowania oczka problemy z glonami i zanieczyszczeniami nie znikają, warto w takich momentach stosować specjalne preparaty do oczek wodnych.
Po wyborze odpowiedniego miejsca trzeba przystąpić do wykopania zagłębia oraz wyłożenia go folią, na którą kładzie się kamienie oraz roślinność, robimy to w taki sposób, aby zasłonić nadmiar folii.

 

 

Jak zrobić małe oczko wodne z fontanną?

Oczko wodne z fontanną to dość popularne rozwiązanie, możemy zakupić gotowe oczko wodne z fontanną lub zrobić to samemu. Na samym początku montujemy pojemnik, który wykładamy folią, następnie przystępujemy do instalacji pompki do wody. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzai pomp wodnych, dlatego dobierajmy je w zależności od wielkości zbiornika. Warto dokładnie zabezpieczyć wszelkie przewody elektryczne, aby nie doszło do zwarcia. Dobrym rozwiązaniem jest zakopanie go pod ziemią, oczywiście na okres zimowy pompkę usuwamy i przechowujemy w garażu, dopiero na wiosnę możemy z powrotem ją zamontować.

 

 

Małe oczko wodne - pielęgnacja

Dbanie o oczko wodne jest istotną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć. Ważne jest regularne czyszczenie wody oraz usuwanie glonów, które niestety czasem dość trudno usunąć. Szczególnie latem musimy zwracać uwagę na poziom wody i co jakiś czas dolewać, zima natomiast zaleca się usuwać małe oczka wodne. Jeśli mamy gotowe oczko wodne z pojemnikiem, wystarczy go opróżnić i przykryć matami. Oczka wodne, które nie są zamontowane na stałe, wystarczy wyciągnąć i przechować w piwnicy do wiosny. Roślinność ze zbiornika, również bez problemu przezimuje w garażu, w zależności od preferencji, niektóre nawet będziemy musieli trzymać w ciepłym miejscu. Warto odpowiednio się przygotować na zimę i nie pozostawiać oczka wodnego bez opieki. Małe oczka wodne jest zdecydowanie łatwiej złożyć i schować inaczej niestety sytuacja wygląda w przypadku dużych zbiorników wodnych.Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość