Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czuwacz słowacki (slovenský čuvač) - najważniejsze informacje. Encyklopedia ras

Czuwacz słowacki to pies szczególnie ceniony w górach - a dokładniej w rejonie Karpat oraz Tatr. Odporny na najmniej łagodne temperatury - jego budowa ciała i futro najlepiej nadają się do życia w trudnych warunkach. Ten wspaniały, łagodny i potężny pies jest niezwykłym towarzyszem, który pozostanie Ci wierny do końca życia. Rasa czuwacz słowacki należy do górskich psów pasterskich. Wychowane na terenach górskich, pierwotnie służyły do pilnowania gospodarstw oraz patrolowania terenu.

 

Pysk czuwacza słowackiego

 

Słowacki czuwacz – opis rasy

Pochodzenie czuwacza słowackiego wywodzi się prawdopodobnie od wilka arktycznego. Hodowla psów tej rasy na terenach Karpat oraz Tatr ma długą tradycję. W prostej linii są one spokrewnione z węgierskim kuvaszem oraz polskim owczarkiem podhalańskim.
Ze względu na swoje pochodzenie, rasa ta przystosowana jest do surowych warunków górskich oraz nieprzystępnego klimatu. Czuwacz słowacki źle znosi wysokie temperatury, co w praktyce może nierzadko odbić się na jego zdrowiu. Hodowla tej rasy na terenach nizinnych często skutkuje również rozwinięciem dysplazji stawów biodrowych. Prawdopodobnie to właśnie z tego względu czuwacze nie są popularne na terenach naszego kraju.

 

 

Jak wygląda czuwacz słowacki?

Czuwacz słowacki to niezwykle silny i wytrzymały pies charakteryzujący się masywną budową ciała. Waga dorosłych osobników sięga około 40 kg. Co więcej, szczenięta tej rasy potrafią ważyć nawet 15 kg. Psy te osiągają również spore rozmiary. W przypadku samca jest to 70 cm wzrostu w kłębie. Suki są niewiele mniejsze.
Czuwacze charakteryzują się również śnieżnobiałym umaszczeniem oraz bujną sierścią. W praktyce – ze względu na spokrewnienie - pies ten przypominać może owczarka podhalańskiego.

Na sierść czuwacza słowackiego składa się długi i bardzo gęsty, lekko pofalowały włos okrywowy oraz gruba warstwa podszerstka. Pielęgnacja sierści nie sprawia jednak większych trudności. Ze względu na swój specyficzny biały kolor, podatna jest ona na zabrudzenia – lecz budowa włosa sprawia, że równie ławo ją wyczyścić. Sierść czuwaczy słowackich warto okazjonalnie kąpać , a czesać raz w tygodniu, co pozwoli zapobiec powstawaniu kołtunów. Należy jednak mieć na uwadze, że rasa ta obficie linieje. Zaleca się więc zakup odpowiednich przyrządów do usuwania sierści z domowych sprzętów oraz mebli.

 

Czuwacz słowacki sylwetka.

 

Czuwacz słowacki – zdrowie

Decydując się na wybór tej rasy, powinniśmy pamiętać, że psy te przystosowane są do surowego klimatu i niskich temperatur. Jak zostało już wcześniej wspomniane, czuwacze źle znoszą upały i ciepły klimat – co może przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Ze względu na swoją budowę, psy te wymagają również dużo ruchu – zwłaszcza na nierównym terenie.

W odpowiednich warunkach, rasa ta należy do zdrowych i wytrzymałych – zwłaszcza, jeśli rozumiemy jej potrzeby. Czuwacze z łatwością znoszą trudne warunki atmosferyczne i rzadko chorują. Średnia długość życia tej rasy to 11 do 13 lat.

Przed decyzją o kupnie czuwacza słowackiego należy pamiętać, że psy te potrzebują dużo ruchu, przestrzeni – i oczywiście świeżego powietrza. Choć psy tej rasy potrafią przystosować się do niemalże każdych warunków – nawet tych w mieszkaniu – powinniśmy pamiętać, że może skutkować to rozwinięciem się wielu chorób – w tym nadwagi. Najczęstszą dolegliwością jest dysplazja stawu biodrowego.

 

 

Czuwacz słowacki – charakter

Słowacki czuwacz najlepiej sprawdza się w akcji - jako pies pasterski w regionach górskich i przygranicznych. Psy te lubią swoja pracę, podchodzą do niej aktywnie i z ogromnym zapałem. Z tego względu nie nadają się raczej do życia w centrum miasta i małym mieszkaniu. Mając na uwadze stałą potrzebę wzmożonej aktywności, rasa ta nie jest polecana osobom starszym.
Czuwacze to psy rodzinne, o ciepłym usposobieniu. Rasa ta przywiązuje się zarówno do opiekuna, jak i całej jego rodziny. Psy z łatwością dogadują się również z dziećmi i bardzo cenią sobie aktywne zabawy na świeżym powietrzu (zobacz również: zabawki dla psa). Z reguły jest to jednak pies spokojny i zrównoważony, o łatwych do przewidzenia zachowaniach.
Słowacki czuwacz, w opozycji do psów gończych, nie wykazują instynktu łowieckiego. Pierwotnie hodowane jako psy pasterskie, lubią obecność ludzi, jednak zachowują przy tym właściwą tej rasie niezależność. Warto jednak pamiętać, że czuwacze nie nadają się do samotnego stróżowania oddalonych i pustych posesji. Pies ten uwielbia stały kontakt z człowiekiem. W przypadku jego braku – zaczyna być osowiały.

Psy te opisywane są jako niezwykle pojętne i podatne na tresurę. Z tego względu rasa ta idealnie nadaje się na pierwszego psa dla aktywnych opiekunów. Zaleca się jednak, by opiekun wykazywał się właściwą stanowczością i konsekwencją swoich działań.

 

Czuwacz słowacki w ogródku.

 

Czuwacz słowacki - hodowla i szczeniaki

Szczeniaki czuwacza słowackiego, ze względu na rzadkość występowania, bardzo trudno kupić w Polsce. Zalecamy więc znalezienie odpowiedniej hodowli za granicą – w Czechach lub Słowacji. Należy jednak zwrócić uwagę, by wybrana hodowla była zarejestrowana w FCI. Tylko w takim wypadku dostaniemy gwarancję, że piesek jest zdrowy – i ma rodowód.

 

 

Czuwacz słowacki - cena

Choć rasa ta należy do stosunkowo rzadkich, cena nie jest wygórowana. Zależy ona od pochodzenia psa, jego wieku oraz płci. W przypadku szczeniąt z rodowodem, w uśrednieniu wynosi ona około 3000 zł.

 


Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość