Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co jedzą młode gołębie? Czym karmić gołębie w zależności od ich potrzeb?

Co jedzą gołębie? Odpowiedzialność za dietę spoczywa na hodowcy. W sklepach zoologicznych jest niezwykle bogata oferta karm dla gołębi, lecz nie każdą możemy podać konkretnemu ptakowi. Wybierając ją, należy uwzględnić zwłaszcza etap rozwoju, porę roku czy stany specjalne.

Hodowla gołębi cieszy się na nowo dużą popularnością. Wyhodowanie tych zwierząt wymaga odpowiedniej wiedzy, a jednym z kluczowych zagadnień jest jedzenie dla gołębi. W jaki sposób żywić te ptaki, aby zapewnić im należyty rozwój i funkcjonowanie? Niewątpliwie bazę diety stanowią ziarna zbóż i roślin strączkowych.

 

Gołębie pocztowe lubią jeść z ręki swojego właściciela.

 

Czym karmić młode gołębie?

Na początku należy zaznaczyć, że dieta gołębi powinna być dostosowana do ich fazy rozwojowej. W ten sposób zapewni się im pełnowartościowy, odpowiednio zbilansowany pokarm dla gołębi, który dostarczy wszelkich niezbędnych składników w zależności od potrzeb na danym etapie życia. Zatem czym karmić młodego gołębia? Zaraz po wykluciu główną rolę w karmieniu pełnią rodzice. Młode osobniki odstawia się w wieku około 25 dni. Wówczas przenosi się je do specjalnie przygotowanego gołębnika młodych. Dobór należytego systemu żywienia na tym etapie jest bardzo ważny, bo determinuje funkcjonowanie zwierzęcia w kolejnych fazach życia. Jeśli młode w pierwszym dniu po odstawieniu nie chcą jeść, nie należy się martwić. Kiedy minie pierwszy stres związany ze zmianą środowiska, wróci im ochota na posiłek, a jeden dzień postu im nie zaszkodzi. Dużym błędem będzie natomiast rozpieszczanie młodych przez podawanie im zbyt dużych porcji karmy.

 

Gołębie przepadają za słonecznikiem. Doskonale radzą sobie z usuwaniem łupinek.

 

Co jedzą małe gołębie?

Żywienie młodych, aby było pełnowartościowe, powinno się składać z odpowiedniego rodzaju: pasz, ziaren zbóż, fitogenicznych dodatków paszowych. Kluczowym elementem jadłospisu młodych osobników są węglowodany i tłuszcze będące źródłem energii. Innym ważnym składnikiem jest białko – materiał budulcowy warunkujący rozwój szkieletu i mięśni. Nie można zapomnieć o składnikach mineralnych determinujących liczne procesy w organizmie. To, co jedzą młode gołębie, powinno być dostosowane też pod względem konsystencji. Na początek trzeba ptakom serwować drobniejszy pokarm, łatwiejszy do spożycia. Dlatego też zaleca się mielenie ziaren i serwowanie innych produktów w formie płynnej. Posiłki powinno się podawać średnio dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W miarę postępów w nauce samodzielnego pobierania karmy, do mieszanki można dodawać grubsze ziarna, np. groszku, peluszki, kukurydzy. Takie karmienie trwa zazwyczaj kilkanaście dni.

A czym karmić pisklę gołębia urodzone zimową porą? Takie ptaki potrzebują szczególnej opieki. Podczas wylotów mają ograniczony dostęp do smaczków, jakie znajdą w otoczeniu. Ich dieta opiera się wyłącznie na tym, co zapewni im hodowca. Zatem jadłospis powinien uwzględnić zwłaszcza wzmożone zapotrzebowanie budulcowe i energetyczne oraz ziarna bogate w składniki mineralne jak np.:

● proso (fluor, mangan, miedź, krzem),
● jęczmień (głównie cynk),
● pszenica (żelazo, magnez, witaminy z grupy B, fosfor, potas).

 

Przeczytaj także: Gatunki i opis życia gołębi - wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Karmienie gołębi na rynku jest dosyć popularnym widokiem. Należy jednak pamiętać, że gołębie nie powinny jeść chleba.

 

Czym karmić gołębie w zależności od pory roku?

To, czym karmione są gołębie, determinowane jest w dużej mierze porą roku i stanami specjalnymi. Oto, jak powinna wyglądać dieta:

w okresie pierzenia – to czas, kiedy ma miejsce odbudowa piór, czemu towarzyszyć może osowiałość i pogorszenie wyglądu. Zwierzęta potrzebują wówczas większej energii na formowanie nowego upierzenia. Jedzenie dla gołębi w tym czasie to mieszanki z dodatkiem nasion i ziaren oleistych, np. rzepaku, słonecznika, konopi, bogatych źródeł białka w postaci grochu lub peluszki. W czasie pierzenia warto wzbogacić dietę gołębi o specjalnie opracowane suplementy. To kompleks mikroelementów, witamin, minerałów, składników do odpowiedniej syntezy białka;

zimą – to czas, kiedy ptactwo powinno być nakarmione do syta. Nie ma konieczność stosowania specjalnych mieszanek. Ważna jest zrównoważona mieszanka zawierająca ziarna wysokobiałkowe i bogate w tłuszcz, przykładowo kukurydzę (źródło węglowodanów), sorgo (źródło białka), ziarna oleiste np. słonecznika (źródło tłuszczu). Niektórzy hodowcy rekomendują dodatek owsa lub jęczmienia;

wiosną – to czas, kiedy dieta powinna zawierać dodatkowe ilości białka, bo ptaki stają się bardziej aktywne i potrzebują więcej energii. Zimową mieszankę uzupełnić można o ziarna prosa, pszenicy, konopi, rzepaku i wyki. Bogatego karmienia wymaga też ptactwo, które będzie połączone w pary. Taką dietę powinno się wprowadzić tydzień przed łączeniem.

 

Żywienie gołębi zależy od pory roku i od wieku ptaków.

 

Co jedzą gołębie dzikie?

Co jedzą dzikie gołębie? Zwierzęta te same muszą znaleźć sobie pożywienie. Jedzą zwłaszcza nasiona i odpadki. Zjadają też to, co uzyskają od ludzi. Czym zatem dokarmiać gołębie? Na pewno złą praktyką jest dawanie im chleba, który okazuje się szkodliwy dla układu pokarmowego. Znajdujący się w nim kwas chlebowy wpływa destruktywnie na żołądek, ale może też przyczynić się do zespołu chorobowego anielskiego skrzydła. Jeśli już chce się je dokarmić, to jedynie ziarnami lub nasionami. Jednak ornitolodzy głoszą, że dokarmianie dzikich gołębi nie jest konieczne. Zwierzęta te nawet zimową porą doskonale radzą sobie z szukaniem pokarmu.



Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Super na pewno rady mi pomogą z moim gołębim maluchem :)