Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ciąża koni - najważniejsze informacje

Ciąża klaczy trwa długo i w trakcie trwania tego stanu powinno zapewnić się jej dobrą opiekę. Zobacz, co powinna jeść klacz, jak się z nią obchodzić i jakie są objawy zaźrebienia. Te dostojne i piękne zwierzęta wyczuwają wzrastającą temperaturę, która zachęca samice do rozrodu.

 

 

Ile trwa ciąża u konia?

U klaczy gorącokrwistych ciąża trwa od 328 do 345 dni, a u zimnokrwistych od 332 do 345 dni. W naturalnym środowisku ogier będzie zapładniał klacz latem, a źrebię urodzi się w przyszłym roku wiosną. Gwarantuje to, że źrebięta rodzą się, gdy pastwisko jest obfite i pogoda jest łagodna. Zazwyczaj rodzi się tylko jedno źrebię, ciąża bliźniacza jest rzadka. Tylko 1% ciąż bliźniaczych kończy się porodem i przeżyciem matki i dzieci. W przypadku takiej nieprawidłowości lekarz weterynarii usuwa jeden lub oba płody. Jeśli klacz jest w ciąży, możesz być niemal pewny, że pojawi się tylko jeden nowy koń.

 

Źrebak maści carmello.

 

Opieka nad ciężarną klaczą

Klacz w trakcie ciąży nie powinna się przemęczać. Pierwsze sześć miesięcy może wykonywać lekkie prace, aby pozostać w kondycji i nie przytyć. Trzy miesiące przed wydobycinami powinna już więcej odpoczywać. Bardzo ważne jest zdrowe żywienie i odpowiednia dawka ruchu, aby koń pozostał w zdrowiu. Koń powinien mieć dostęp do świeżego siana i czystej wody. Warto pamiętać o regularnej zmianie wody w pojemniku lub zapewnić klaczy dostęp do kranu lub strumyka. Można zastosować wysoko odżywcze karmy dla klaczy w ciąży. Jeśli nie wiesz, czym karmić klacz, skonsultuj się z zoodietetykiem. Wskazane są regularne wizyty weterynarza, który oceni kondycję zwierzęcia. Bardzo ważne są też regularne szczepienia i badania, które umożliwią zdrowe przejście porodu. Nie można zapominać o odrobaczaniu konia, ale do czterech tygodni przed porodem.
Należy szczotkować klacz i dbać o jej higienę, jednak przed i po każdym użyciu narzędzia powinny zostać zdezynfekowane. Klacz może się zarazić chorobą, która uszkodzi płód lub utrudni rozwój źrebięcia. Obowiązkowym punktem dbania o klacz jest czyszczenie i dbanie o kopyta, które mimo mniejszego użycia będą wymagały pielęgnacji.

 

 

Objawy ciąży u koni

Klacz, jak inne ssaki łożyskowe, ma okres rui. Tylko w tym czasie jest zdolna do zajścia w ciążę. Koń nie ma typowych objawów ciąży – nie zauważymy tu porannych nudności czy wrażliwości na zapachy. Po około dwóch tygodni od zapłodnienia można wykonać badanie ultrasonograficzne w celu wykrycia zarodka. Po sześciu tygodniach od zapłodnienia można wyczuć mały zarodek w macicy klaczy. Takie badanie powinien przeprowadzić lekarz weterynarii. Po dwóch miesiącach można wykonać badanie krwi i moczu w celu potwierdzenia ewentualnej ciąży.
Bardzo ważna jest stała kontrola weterynarza, który wykluczy nieprawidłowości. Poważnym zagrożeniem życia i zdrowia klaczy, jak i źrebiąt, jest ciąża bliźniacza.
Po trzech miesiącach brzuch klaczy powoli zacznie nabierać okrągłego kształtu, a źrebię będzie wyczuwalne w badaniu dotykowym. Najbardziej ciąża będzie widoczna po sześciu miesiącach od zapłodnienia.

 

Źrebię ssie mleko klaczy.

 

Objawy zbliżającego się porodu u klaczy

Miesiąc przed porodem powinno zmienić się otoczenie klaczy na to, w którym będzie rodziła. Klacz naturalnie będzie oddzielała się od stada, więc odseparowanie jej oszczędzi zwierzęciu stresu. Około dwa tygodnie przed terminem porodu wymiona klaczy będą się rozszerzać i zaczną wytwarzać lepki, żółtawy płyn. Ta wydzielina może zmieniać się w mleko lub siarę. Około 3 dni przed wyźrebieniem pojawią się woskowe czopy siary na strzykach.

Tuż przed porodem mięśnie wokół pochwy zaczną się rozluźniać, a brzuch zacznie opadać. Klacz będzie niespokojna, może grzebać kopytami w ziemi i sprawdzać swój brzuch. Koń powinien znajdować się w czystym boksie, gdzie będzie mógł spokojnie urodzić i nie dojdzie do infekcji. Klacz może wielokrotnie leżeć i wstawać, ale rodzi w pozycji leżącej.

 

 

Poród u klaczy

Sam poród trwa około godziny, a późniejsze rodzenie łożyska do 3 godzin. Może dojść do wielu nieprawidłowości, na przykład źrebiątko może wyjść w złej pozycji i będzie potrzebna interwencja lekarza. Dobrze by było, gdyby weterynarz był obecny od samego początku porodu, by pomóc klaczy w tej czynności. Źrebię powinno zostać obejrzane od razu po porodzie, aby ustalić, czy jest zdrowe. Specjalista powinien też kontrolować, czy samica wydaliła łożysko i jak się czuje.

 

 

Czy na ciężarnej klaczy można jeździć?

Tak, ale z zachowaniem rozsądku. Zaźrebiona klacz nie powinna się przemęczać, a odpowiednia dawka ruchu dobrze jej zrobi. Silnie zaawansowana ciąża jest także przeciwwskazaniem do intensywnych treningów. Powyżej ósmego miesiąca nie powinno się już ujeżdżać konia. Ważny jest pierwszy miesiąc, kiedy zarodek dopiero się kształtuje – wtedy klacz powinna odpoczywać. Klacz, która nie będzie się ruszała przez cały poród, będzie miała potem problem z powrotem do starej formy. Warto zadbać o mięśnie i stawy zwierzęcia.

 

Może Cię zainteresować: Księga imion dla koni

 



Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość